رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

مصرف سالانه ۴۲ میلیارد عدد دارو در كشور، ادامه روند كاهشی واردات دارو

مصرف سالانه ۴۲ میلیارد عدد دارو در كشور، ادامه روند كاهشی واردات دارو

به گزارش بیو بگ رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به آمار و ارقام مصرف و همینطور تولید دارو در كشور، تصریح كرد: امسال برنامه ما شفافیت در تولید و واردات دارو است.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دكتر مهدی پیرصالحی در مراسم افتتاح مجموعه داروسازی اكتوور اظهار داشت: امسال از جانب مقام معظم رهبری با عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده است و حتما ما هم برای رونق تولید و تسریع در كار تولید برنامه ریزی می نماییم. باید توجه كرد كه در ابتدای سال قبل ۵۴۰ قلم داروی وارداتی مشابه تولید داخل داشتیم، اما با اقدامات انجام شده و با حمایت تولید كنندگان داخلی دارو، این رقم در شش ماهه دوم سال ۹۷ به ۴۴۰ قلم رسید و ۱۰۰ قلم از داروهای وارداتی كاهش پیدا كرد و به صورت تولید داخلی تأمین شد.
وی اضافه كرد: در ادامه راه در سال ۹۸ هم این مسیر را ادامه می دهیم، هم اكنون حدود ۱۶۰ میلیون دلار واردات داروهای مشابه تولید داخل داریم. این در حالیست كه شركت های تولیدی ما توان تولید این داروها را با كیفیت مناسب دارند و حتما امسال این داروها را از چرخه واردات حذف كرده و وارد چرخه تولید داخل می نماییم. در این زمینه كمیته ای در حوزه رونق تولید گذاشته ایم تا بر مبنای نامگذاری امسال برای تسریع و رونق و تولید برنامه ریزی نماییم.
رئیس سازمان غذا و دارو تصریح كرد: از نظر عددی سالانه حدود ۴۲ میلیارد عدد دارو در كشور مصرف می شود كه بزرگترین تولیدكنندگان ما از نظر عددی ۲.۵ تا سه میلیون عدد دارو تولید می كردند. حال امروز با آغاز به كار این كارخانه شش میلیارد عدد دارو به ظرفیت تولید كشور اضافه می شود و تقریباً ۱۵ درصد از بازار دارویی كشور را در بر می گیرد.
وی با اشاره به اینكه ما اساساً از این میزان تولید در كشور استقبال می نماییم، اظهار داشت: اما باید بازارهای صادراتی را در نظر بگیریم. آینده كشور باید به سمت صادرات محور شدن رود و باید برای بازارهای جهانی برنامه ریزی نماییم. امسال برنامه ما شفافیت در تولید و واردات است.
پیرصالحی همینطور اظهار داشت: امسال كمیته ای را برای واگذاری امور غیر حاكمیتی به سندیكاها ایجاد كردیم و امیدواریم با واگذاری فرآیندهای غیر حاكمیتی، بتوانیم فرایند نظارت را تقویت و به تولید داخل سرعت دهیم.
وی اظهار داشت: در عین حال تفاهم نامه ای را با معاونت علمی ریاست جمهوری امضا كردیم تا بتوانیم از ۸۵ ماده اولیه و ۹۰ محصول ساخته شده حمایت نماییم تا از حوزه واردات به تولید داخل منتقل شوند. ازاین رو سیاست گذاری ما این است كه كمترین وابستگی را به واردات داشته باشیم و بتوانیم اغلب بار بیماری ها را با داروهای تولید داخل پوشش دهیم.1398/02/01
16:05:19
5.0 / 5
4727
تگهای خبر: بیماری , شركت , محصول , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag