ترکیبات سرطان زا در سیگارهای الکترونیک

ترکیبات سرطان زا در سیگارهای الکترونیک

بیو بگ: رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اشاره به ترکیبات حلقوی و سرطان زا در سیگارهای الکترونیک، در عین حال وابستگی به مواد دخانی را همچون تبعات مصرف این محصولات بیان کرد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر غلامرضا حیدری با اشاره به مضرات و معایب مصرف سیگار الکترونیک، اظهار داشت: سیگارهای الکترونیکی با هدف کاهش مصرف سیگارهای سنتی وارد بازار شدند اما برخلاف تصور عموم این سیگارها به سلامت افراد لطمه می رساند.
بگفته دکتر حیدری، برمبنای هشدار سازمان جهانی بهداشت، مواد معطر موجود در سیگارهای الکترونیکی برای سلامت افراد مضر است و به آنها لطمه می رساند.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، اشاره کرد: سیگارهای الکترونیکی نه فقط موجب ترک دخانیات در مصرف کنندگان نمی گردد، بلکه عاملی برای شروع مصرف سیگارهای سنتی و حتی قلیان در میان نوجوانان و جوانان شمرده می شود.
وی اشاره کرد: مواد معطر موجود در سیگارهای الکترونیکی و دود آنها، حاوی ترکیبات حلقوی است که موجب بروز سرطان در افراد مصرف کننده می شود.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه به ورود نیکوتین موجود در سیگارهای الکترونیکی به دهان فرد بصورت اسپری اشاره نمود و وابستگی به مواد دخانی را از تبعات مصرف این محصولات برشمرد.
وی اظهار داشت: مصرف سیگارهای الکترونیک، کنجکاوی نوجوانان برای شروع استعمال قلیان و حتی سیگارهای سنتی را بیشتر می کند و متاسفانه در بعضی از کشورها واردات و توزیع سیگارهای الکترونیکی آزاد است.
وی با اشاره به ابلاغ ممنوعیت واردات، تولید و توزیع این سیگارها به سازمان های مرتبط، اظهار داشت: سیگار الکترونیکی به عنوان یک کالای لطمه رسان معرفی شده است و عرضه آن یک نوع قاچاق شمرده می شود و توزیع و فروش آن ممنوعست.
بگفته دکتر حیدری، نخستین مرگ در رابطه با مصرف سیگار برقی در سال ۲۰۱۹ در ایالات متحده آمریکا رخ داد. این فرد به سبب کشیدن سیگار الکترونیکی گرفتار بیماری شدید تنفسی شده بود و جان خودرا از دست داد.
وی با اشاره به عوارض ناشی از مصرف سیگار الکترونیک در مصرف کنندگان، اظهار داشت: در این افراد علائمی نظیر سرفه، تنگی نفس، خستگی و برخی موارد استفراغ و اسهال مشاهده شده است؛ درحالی که هیچ سند و مدرکی دال بر وجود یک بیماری عفونی ناشی از ویروس یا باکتری در بدن شان وجود نداشت.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، حیدری اشاره کرد: باتوجه به اینکه سیگار الکترونیک برای سلامت افراد مضر است و به ترویج مصرف دخانیات کمک می نماید باید در برنامه های کنترل دخانیات به موضوع ممنوعیت مصرف، فروش و عرضه آن توجه گردد.
منبع:

1402/03/13
15:33:43
5.0 / 5
244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag