با تلاش دانشمند ایرانی صورت گرفت

كنترل بیماری پاركینسون با سنسور حركتی

كنترل بیماری پاركینسون با سنسور حركتی

به گزارش بیو بگ در بین چالش هایی كه خیلی از بیماران مبتلا به پاركینسون با آن مواجهند، لرزش دست و پا بیشتر از هر علائمی دیگری آنها را اذیت می كند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران "دانشگاه فلوریدا آتلانتیك" (Florida Atlantic University) به سرپرستی پروفسور "بهناز قرآنی" (Behnaz Ghoraani) سنسورهای حركتی توسعه داده اند كه بیماران مبتلا به پاركینسون توسط آنها می توانند علایم این بیماری را كنترل كنند.
پاركینسون چند علامت اصلی دارد كه می توان به ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، كندی حركات، سختی و خشك شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل اشاره نمود. در مراحل اولیه بیماری، ارتعاش اندام ملایم و معمولاً در یك طرف بدن وجود دارد و احتیاجی هم به درمان ندارد؛ اما با پیشرفت بیماری فردی كه دست لرزان خویش را در جیب یا پشت خود پنهان می كند یا چیزی را برای كنترل ارتعاش مدام در دست می گیرد، دیگر قادر به پنهان كردن لرزش های شدید اندام بخصوص به هنگامی كه می خواهد تمركز بیشتری به خود دهد، نیست.
معمولاً علایم پاركینسون ابتدا در یك سمت بدن پدیدار می شوند و با گذشت زمان به سمت دیگر هم راه پیدا می كنند. شاید بگویید علایم این بیماری را می توان با كمك دارو كنترل كرد، بله؛ اما تنها چند ساعت بعد از مصرف دارو باردیگر همان علایم را به صورت كم تجربه خواهند كرد.
هنگامی كه علایم افراد مبتلا به پاركینسون شدید می شود، باید به یك كلینیك رجوع كنند اما تكلیف آن افرادی كه در روستاها زندگی می كنند، چه می شود؟
حالا پژوهشگران آمریكایی به رهبری پروفسور "بهناز قرآنی، پژوهشگر ایرانی موفق به توسعه سنسورهای پوشیدنی حركتی شدند كه طی آن یك سیستم كه در آن دو سنسور حركتی " KinetiSense " وجود دارند، به مچ دست و مچ پای بیمار متصل می شوند و لرزش این قسمت های بدن آنها را كنترل می كنند.
همانطور كه كاربران فعالیت روزانه خویش را انجام می دهند، می توانند از این حسگرها هم استفاده كنند. سنسورهای مذكور اطلاعات كاربران را جمع آوری می كنند و سپس با استفاده از الگوریتم های به خصوص آنها را تجزیه و تحلیل می كنند و در نهایت می توانند زمان شروع و آخر فاز علایم را به وضوح دریابند.
یافته های این مطالعه در مجله" Medical Engineering and Physics "منتشر شد.1398/01/30
13:26:40
5.0 / 5
4028
تگهای خبر: بیماری , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag