مدیركل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت مطرح كرد

چگونگی پیشگیری از صدمه های فضای مجازی در نوجوانان و جوانان

چگونگی پیشگیری از صدمه های فضای مجازی در نوجوانان و جوانان

بیو بگ: مدیركل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اظهار داشت: بدون تردید باید اظهار داشت كه سلامتی محصول چهار بعد در انسان است؛ ˮسلامت جسم، روان، سلامت اجتماعی و معنویˮ و هرگاه این ابعاد چهارگانه در كنار هم قرار گیرند و به شكل درست و طبیعی خود رشد كنند، آن گاه می توان گفت از سلامتی برخورداریم.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دكتر احمد حاجبی ضمن اعلام این مطلب اضافه كرد: بعد روانی انسان از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و مهم ترین شاخص های تشكیل دهنده بعد روانی و سلامت روان را می توان این گونه بر شمرد. احساس ارزشمندی و مفید بودن، رضایت مندی از خویشتن، توانایی همدلی كردن با دیگران، احساس نشاط و شادمانی و توانمند بودن در ارتباط اجتماعی، حل مسئله و غیره... كه بدون شك بهترین زمان آموزش و توانمند سازی در این زمینه ها دوران كودكی، نوجوانی و جوانی است و مناسب ترین جایگاه آن خانه، مدرسه و دانشگاه است.

حاجبی اظهار داشت: در دنیای امروز كه به عصر ارتباطات و فناوری شهرت دارد، نوجوانان و جوانان مهمترین گروه هدف كاربران دنیای دیجیتال و فضای مجازی هستند؛ دنیایی كاملا متفاوت با دنیای بزرگسالان كه مملو از فرصت های مثبت و منفی برای این گروه هدف است. از این رو به منظور پیشگیری از صدمه های دنیای دیجیتالی و بهره مندی از فرصت ها و امكانات مفید و مثبت این گونه فضاها، آشنا شدن والدین و بزرگسالان با ابزارهای الكترونیك فضاهای مجازی یكی از طریق های كمك به نوجوانان و جوانان است.

مدیركل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت تصریح كرد: سازمان جهانی بهداشت با طرح شعار سال ۲۰۱۸ (سلامت روان جوانان و نوجوانان: جهان در حال تغییر) تاكید دارد كه به هوش باشیم كه دنیا درحال تغییر است، نحوه ارتباطات و گفتگو در فضاهای مجازی به سرعت در حال دگرگونی و پیشرفت است. توجه، تمركز و مراقبت از نوجوانان و جوانان در این دنیای پیچیده و پر رمز و راز مهم ترین و ضروری ترین وظیفه بزرگسالان است. از این رو تاكید می كند كه بهترین مسیر برای سلامتی مادام العمر، با سلامت روان خوب شروع می گردد و جوانانی كه با عوامل استرس زای زیادی مانند جنگ، تبعیض نژادی، فقر، گرسنگی، بیماری های روانپزشكی، خشونت و زورگیری، مصرف مواد و... و. روبرو هستند، احتمال بسیار زیادی دارد كه در تمام طول عمر و زندگی شان مشكلات روانپزشكی را تجربه كنند.

حاجبی اضافه كرد: روز جهانی سلامت روان سال ۲۰۱۸ اهمیت عرضه خدمات بیشتر و مراقبت بهتر از جوانان و مشكلاتی كه در این دوران تجربه می كنند را نشان داده است. توانمندسازی، اقدامات پیشگیرانه، مداخلات زودهنگام، آموزش مهارت های زندگی و تاب آوری، دسترسی به خدمات آموزشی و سلامت از عوامل كلیدی در ساختن آینده ای سالم برای نوجوانان و جوانان است.

وی اظهار داشت: والدین و معلمان می توانند با آموزش مهارت های زندگی به نوجوانان و جوانان به آنها در مقابله با چالش های روزمره در خانه و مدرسه كمك كنند، حمایت های روانی اجتماعی در مدارس و سایر اجتماعات بسیار حائز اهمیت می باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، حاجبی در انتها تصریح كرد: سرمایه گذاری توسط دولت ها و دخالت بخش های خصوصی و اجتماعی، بهداشتی و آموزشی در برنامه های جامع، یكپارچه و مبتنی بر شواهد برای سلامت روان نوجوانان و جوانان ضروری می باشد. این سرمایه گذاری باید در جهت افزایش آگاهی نوجوانان و جوانان باشد تا بتوانند از سلامت روان خود و همسالان شان مراقبت كنند. والدین و معلمان باید بدانند كه چگونه از نوجوانان و جوانان در این زمینه حمایت كنند. از این رو تاكید می گردد با تمركز بر موضوعات و فرصت های فراهم شده در دنیای جدید، پیوندی میان نوجوانان و جوانان با بزرگترها تولید نماییم و با تقویت ارتباط میان این گروه ها در تولید یك صدای متحد برای كمك به نوجوانان و جوانان در جهان كوشا باشیم.
1397/07/22
19:33:38
0.0 / 5
4508
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳