در گفت وگو با بیو بگ مطرح شد

زمان مراجعه به پزشک در آنفلوآنزا

زمان مراجعه به پزشک در آنفلوآنزا

به گزارش بیو بگ، یک اپیدمیولوژیست ضمن تشریح آخرین روند شیوع بیماریهای کرونا و آنفلوآنزا در کشور، اظهار داشت: احتمال آن وجود دارد که افزایش موارد کرونا را در اواخر ماه جاری یا اوایل آذر ماه شاهد باشیم.دکتر بابک عشرتی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با روند شیوع آنفلوآنزا در کشور، اظهار داشت: باید توجه کرد که هم اکنون موارد کرونا در کشور کاسته شده است. در عین حال در این فصل مانند هر سال، موارد آنفلوآنزای مان افزایش پیدا کرده است. ازاین رو در کنار کرونا که البته مواردش کاهش یافته، افزایش موارد آنفلوآنزا را شاهد هستیم؛ به صورتی که میتوان از اپیدمی آنفلوآنزا صحبت کرد. البته این اتفاقی است که پیش از کرونا هر سال در کشور رخ می داد. پس از انتشار کرونا با عنایت به رعایت مسائل پیشگیرانه از جانب مردم، مقداری موارد آنفلوآنزا کاسته شده بود. هم اکنون موارد مبتلا شدن به کرونا کاهشی شده و مبتلا شدن به آنفلوآنزا را شاهدیم.
علائم آنفلوآنزا
وی با اشاره به اینکه سویه در گردش آنفلوآنزا عموما سویه H۱N۱ بوده و سویه ای قدیمی است، اضافه کرد: از نظر علایم، ظاهر آنفلوآنزا تفاوت چندانی با کرونا ندارد؛ به صورتی که در آنفلوآنزا هم در وهله اول علائمی مانند تب، آبریزش بینی، سوزش و درد گلو پدیدار می شود و بعد به تدریج سرفه ظاهر می شود و اگر بیماری به سمت شدید شدن رود، علایم تنفسی شدیدتر را خواهیم داشت که امکان دارد بیمار در این شرایط احتیاج به بستری داشته باشد.
تاکید بر رعایت بهداشت دست ها برای جلوگیری از آنفلوآنزا تا زمان رفع علایم در منزل بمانید
عشرتی افزود: در حوزه جلوگیری از آنفلوآنزا، همان اقداماتی را که برای جلوگیری از کرونا انجام می دادیم، شامل استفاده از ماسک و شست وشوی دست و... در مقابل جلوگیری از آنفلوآنزا هم موثر است. در عین حال بیشتر تاکید می نماییم که افراد مبتلا به آنفلوآنزا یا کرونا تا زمانیکه علامت دارند در منزل بمانند؛ چونکه در این صورت انتقال بیماری بسیار کندتر خواهد بود. معمولاً مدت زمان از بین رفتن علایم و ماندن در منزل هم در آنفلوآنزا و هم در کرونا، بین سه تا پنج روز است. ضمن این که در آنفلوآنزا تاکید بر روی رعایت بهداشت دست بیشتر است.
در صورت مبتلا شدن به آنفلوآنزا، چه زمانی به پزشک رجوع کنیم؟
این اپیدمیولوژیت در رابطه با علایم خطر در آنفلوآنزا، اظهار داشت: افرادی که به بیماری زمینه ای مبتلا هستند مانند مبتلایان دیابت، سرطان و... یا افراد سالمند و زنان آبستن بهتر است که همان زمان که علایم و بیماری در آنها آغاز می شود، به پزشک مراجعه نموده و معاینه شوند؛ به صورت کلی هم هر کس که احساس می کند علائمش رو به بدتر شدن است، بگونه ای که دارد تنگی نفس پیدا می کند، سرفه هایش بیش از اندازه زیاد شده و اذیت کننده است، بهتر است که به پزشک رجوع کنند. در عین حال جوانان و افرادی که بیماری خاصی ندارند، در منزل استراحت کنند، تب برهای ساده ای مانند استامینوفن و مایعات زیاد مصرف کنند.
در زمان مبتلا شدن به آنفلوآنزا و کرونا آنتی بیوتیک بخوریم؟
عشرتی در رابطه با مصرف آنتی بیوتیک ها در زمان مبتلا شدن به آنفلوآنزا و کرونا، اظهار داشت: باید توجه کرد که آنفلوآنزا و کرونا بیماری های ویروسی هستند و اصلا آنتی بیوتیک روی آنها اثر ندارد؛ چونکه آنتی بیوتیک ها بر روی باکتری ها موثر است. در نتیجه مصرف آنتی بیوتیک در بیماری های ویروسی سفارش نمی گردد. چونکه نه تنها موثر نیست، بلکه می تواند مقاومت میکروبی را هم افزایش دهد؛ به صورتی که اگر عفونتی بعدا در بدن ایجاد شود، دیگر بدن به آنتی بیوتیک های ساده جواب نداده و مجبوریم آنتی بیویتک های گران تر و با عوارض بیشتر را مصرف نماییم.
وضعیت انتشار کرونا در کشور
وی در ادامه صحبت هایش در رابطه با وضعیت کرونا در کشور هم اظهار داشت: تا جایی که اطلاع دارم سویه های غالب کرونا در کشور همچنان BA۴ و BA۵ است. البته حالا نمونه برداری ها در کرونا مقداری کاسته شده است. به صورت کلی تصور می کنم کرونا به سمتی پیش می رود که موارد سبک تر و بستری کمتر داشته باشد. البته شاید افزایش موارد کرونا را در اواخر ماه جاری یا اوایل آذر ماه داشته باشیم. چونکه ایمنی جمعی ناشی از مبتلا شدن به کرونا یا تزریق واکسن، پس از مدتی کاسته می شود و افرادی که مستعد مبتلا شدن به بیماری هستند، افزایش می یابند و از آنجاییکه ویروس همچنان گردش دارد و افراد هم در معرض مبتلا شدن هستند، احیانا افزایش موارد کرونا را خواهیم داشت، اما میزان این افزایش باید بیشتر بررسی شود.

عشرتی در رابطه با واریانت های جدیدی مانند XBB و BFY که در بعضی کشورها گزارش شده اند، اظهار داشت: به صورت کلی سوش های جدید کرونا بگونه ای هستند که می تواند گفت عموما راه های هوایی فوقانی را درگیر می کنند. در نتیجه خود بیماری سبک تر خواهد بود، اما میزان انتقال بیشتر است و در نتیجه سرایت بیشتری خواهند داشت. هم اکنون همین مبحث را در کشور خودمان هم می بینیم که تعداد بستری ها کاسته شده و شدت بیماری کمتر شده، اما سرایت پذیری دارد.
توصیه هایی در رابطه با تزریق واکسن کرونا و آنفلوآنزا
وی تصریح کرد: در زمینه تزریق واکسن، سفارش ما اینست که زنان باردار، مبتلایان به بیماری های زمینه ای، سالمندان، کودکان مبتلا به بیماری زمینه ای، حتما واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. معمولاً واکسیناسیون ضد آنفلوآنزا از هفته دوم مهر ماه شروع شده و بیشتر سفارش می شود که واکسن آنفلوآنزا در مهر ماه تزریق شود، اما تأثیر واکسن و اثربخشی آن تا بهمن و اوایل اسفند ماه هم هست. ازاین رو سفارش می نماییم که این گروه ها واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. در زمینه واکسن کرونا هم طبق پروتکل وزارت بهداشت برای تزریق دزهای یادآور عمل کنند. بعنوان مثال کسانیکه از تزریق دز سوم شان شش ماه گذشته، سفارش می شود که دز چهارم واکسن را تزریق کنند.

عشرتی افزود: در زمینه مدارس هم سفارش به اولیای مدارس و دانش آموزان اینست که اگر خودشان و دانش آموزان شان علامت دارند، حتما در منزل بمانند. این در رابطه با دانشجویان و... هم صدق می کند. افراد تا زمانیکه علامت دارند، بهتر است که در منزل استراحت کنند. برای جلوگیری از انتقال بیماری این مورد اهمیت دارد و یک وظیفه اجتماعی تلقی می شود.
1401/08/15
09:59:22
5.0 / 5
224
تگهای خبر: بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag