معاون درمان وزارت بهداشت؛

50 درصد تست های آنفلوانزا مثبت است

50 درصد تست های آنفلوانزا مثبت است

به گزارش بیو بگ، معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: از دو هفته گذشته به تدریج تعداد بیماران دارای علایم تنفسی افزایش پیدا کرده است.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، سعید کریمی، در برنامه تلویزیونی اضافه کرد: اظهار داشت: از دو هفته گذشته به تدریج تعداد بیماران دارای علایم تنفسی افزایش پیدا کرده و هفته گذشته نسبت به هفته قبل حدود ۳۰ درصد و نسبت به دو هفته قبل، تعداد مراجعین حدود ۷۰ درصد بیشتر شده است. وی با اشاره به اینکه روزانه حدود ۳۰ هزار نفر به کلینیک های سرپایی رجوع می کنند که به دنبال آن ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ نفر بستری شده اند، افزود: با بررسی های صورت گرفته و انجام نمونه گیری در بیشتر از ۲۰۰۰ نفر، تست آنفلوانزای بالای ۵۰ درصد مثبت شده است در حالیکه وضعیت مثبت شدن تست کرونا کمتر از ۱۰ درصد است و خوشبختانه هم اکنون وضعیت کشور از نظر بیماری کرونا نگران کننده نیست. کریمی ضمن اشاره به علایم آنفلوانزا اظهار داشت: تب، سرفه، بدن درد شدید، در بعضی موارد علایم گوارشی همچون استفراغ و…، از علایم نمود آنفلوانزا است. تب به صورت ناگهانی همراه با بی حالی شدید ظاهر می شود. در مجموع خطرات آنفلوانزا نسبت به کرونا کمتر و طول دوره کوتاه تر است.
معاون درمان وزارت بهداشت افزود: بیماری آنفلوانزا قدیمی است و واکسن ها بر آن بسیار مؤثر هستند اما ضرورتی ندارد تمام افراد واکسن را تزریق کنند. افراد دارای بیماری قلبی، تنفسی، کلیوی، بیماران دارای دیابت کنترل نشده، افراد دارای بیماری زمینه ای دارای نقص ایمنی، افراد سالمند و زنان آبستن مستعد ابتلاء به بیماری آنفلوانزا هستند و باید واکسن را تزریق کنند. در هفته گذشته نزدیک به ۲ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا در کشور توزیع شده است.
کریمی اضافه کرد: هم اکنون بیماری آنفلوانزا که در کشور شیوع پیدا کرده همان سویه های قدیمی H۱N۱ و H۳N۲ است. در ۲ سال قبل به علت شیوع کرونا و رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط مردم ویروس، زیاد نمود پیدا نکرد اما با کاهش رعایت شیوه نامه هاو افزایش برخورد سیستم ایمنی با ویروس بیماری خودش را نشان داده است.
وی اظهار داشت: یکی از مهم ترین درمان های آنفلوانزا استراحت است. افراد مبتلا به این ویروس باید پنج روز تا یک هفته استراحت کنند. استفاده از ماسک، شستن دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و خود مراقبتی بخصوص در افراد دارای بیماری زمینه ای تاثیر چشم گیری در کاهش ابتلاء دارد.
کریمی با اشاره به اینکه ایمنی ناشی از واکسن در مورد کرونا پس از گذشت ۶ ماه کاهش می باید تصریح کرد: سفارش می شود افرادی که شش ماه از تزریق نوبت قبلی واکسن خود گذشته است برای تزریق دوز یاد آور اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: با عنایت به این که تجربه در مورد کرونا، کم و در حدود دو سه سال گذشته است نمی توان پیشبینی قطعی از آینده ویروس کرد. کرونا به تدریج مانند آنفلوانزا خواهد شد که با باید یکبار سالیانه واکسن را بزنیم معمولا بیماری های ویروسی این گونه است که از حالت پاندمی خارج و به صورت محلی و کشوری و منطقه ای در می آید.
کریمی اظهار داشت: کادر درمان جانانه با ویروس کرونا مقابله کرده اند و هم اکنون شرایط بهتر و زمان تنفس بوجود آمده است. آمادگی های بوجود آمده و زیرساخت ها حفظ خواهد شد تا در صورت بروز مشکل بلافاصله وارد عمل شویم.


منبع:

1401/08/03
08:44:38
5.0 / 5
193
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , درمان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag