گزارش محققان هلندی؛

دیابت نوع ۱ برای دختران سخت تر از پسران است

دیابت نوع ۱ برای دختران سخت تر از پسران است

به گزارش بیو بگ، یک بررسی جدید نشان داده است دخترانی که دیابت نوع ۱ دارند امکان دارد در مورد کنترل قند خون و سایر جنبه های حیاتی سلامتشان بدتر از پسرها باشند.



به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بررسی ۹۰ مطالعه انتشار یافته توسط محققان در هلند، الگوهای ثابتی را در تفاوت دختران و پسران مبتلا به دیابت نوع ۱ نشان داد. به صورت کلی، دختران سطح قند خون بالاتری داشتند، بیشتر احتمال داشت اضافه وزن داشته باشند و به صورت کلی کیفیت زندگی ضعیف تری را گزارش کردند.
کارشناسان می گویند که علل آن مشخص نمی باشد. اما این یافته ها توجه را به این حقیقت جلب می کند که دختران مبتلا به دیابت نوع ۱ امکان دارد با چالش های خاصی روبرو شوند که احتیاج به توجه بیشتری دارند.
دیابت نوع ۱ با نوع ۲ که بیشتر در بزرگسالان تشخیص داده می شود و اغلب با چاقی همراه می باشد، متفاوت می باشد.
دیابت نوع ۱ معمولا در دوران کودکی بروز می کند و بیشتر از ۱ میلیون کودک و نوجوان در سرتاسر جهان مبتلا به آن هستند. این بیماری در اثر حمله اشتباه سیستم ایمنی به سلول های پانکراس (لوزالمعده) که انسولین تولید می کنند ایجاد می شود.
بدون انسولین، قندها در خون تجمع می یابند و سلول های بدن گرسنه می مانند. ازاین رو افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ برای زنده ماندن احتیاج به مصرف انسولین مصنوعی دارند.
این بیماری یک مرتبه بزرگ برای بچه ها است، و کارشناسان می گویند علل گوناگونی از بیولوژیکی گرفته تا روانی و اجتماعی وجود دارد که دختران در بعضی موارد بدتر از پسران رفتار می کنند.
«سانجوی دوتا»، عضو تیم تحقیق، اظهار داشت: «دختران زودتر از پسران به دیابت نوع ۱ مبتلا می شوند. طول مدت طولانی تر دیابت می تواند به معنای عوارض بیشتر باشد.»
مورد دیگر، مساله بلوغ است. افزایش هورمونی که بچه ها تجربه می کنند سبب افزایش سطح قند خون می شود و هم دخترها و هم پسرها باید انسولین بیشتری مصرف کنند.
دوتا اظهار داشت: «اما این تغییرات هورمونی معمولا تاثیر بیشتری بر کنترل قند خون دختران نسبت به پسران دارد.»


منبع:

1401/07/06
12:30:29
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag