گزارش بیو بگ؛

چرا سرم کمیاب شد

چرا سرم کمیاب شد

به گزارش بیو بگ، سرم بعنوان یکی از اقلام دارویی پر مصرف در کشور تلقی می شود که در اکثر نسخه های بیماران وجود دارد. شاید همین مبحث سبب شده حالا با کمبود سرم مواجه شویم.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، کمبود سرم در سطح داروخانه ها و مراکز درمانی، سبب شده تا روند تجویز آن برای بیماران، با محدودیت ها و مشکلاتی همراه شود. این در شرایطی است که سرم بعنوان یکی از داروهای معمول شناخته می شود که حالا تأمین آن گرفتار مشکل شده است. محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سابق سازمان نظام پزشکی، در توئیتی نسبت به این مشکل واکنش نشان داده و نوشته است: چرا سرم کمیاب است.
وی با عنوان این مطلب که سرم در اغلب بیمارستان ها سهمیه بندی شده است، اضافه کرد: حتی برای بیمارانی که احتیاج به عمل جراحی دارند، سرم وجود ندارد. این در شرایطی است که حسین شمالی مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، چندی پیش عنوان داشته بود که مصرف سرم در کشور نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده که علل مختلفی دارد. وی توضیح داده بود که بخشی از افزایش مصرف سرم در ارتباط با فصل گرما و بیماری های شایع فصل تابستان است. مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، این مورد را هم عنوان داشته بود که سرم روزانه وارد می شود و ظرف دو هفته آینده کمبود سرم رفع می شود. در همین حال، واکنش های متفاوتی را از جانب معاونت های غذا و دارو در دانشگاه های علوم پزشکی کشور در ارتباط با کمبود سرم شاهد می باشیم. به صورتی که حجت الله انصاری سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفته است که سرم از جانب مردم خودسرانه مصرف می شود و از سوی پزشکان هم بی رویه تجویز می شود. وی مدعی شده که پزشکی داریم که به اندازه یک بیمارستان طی یک ماه سرم تجویز کرده است. از طرفی، شهرام یغمایی معاون دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی سمنان، ضمن اشاره به کمبود کشوری محلول های تزریقی از تصمیم سازمان غذا و دارو برای رفع کمبود محلول های تزریقی اطلاع داد و اظهار داشت: شرکتهای تولیدکننده سرم با سه شیفت کاری و تمام وقت کار می کنند تا نیاز کشور به سرم را برطرف کنند.

1401/06/24
10:02:59
5.0 / 5
344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag