در دانشگاه امیركبیر محقق شد

تولید سیستم لامسه ای جدید جهت استخراج خواص مكانیكی بافتهای نرم داخل شكمی

تولید سیستم لامسه ای جدید جهت استخراج خواص مكانیكی بافتهای نرم داخل شكمی

بیو بگ: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به استخراج خواص مكانیكی بافتهای نرم داخل شكمی در حالت زنده، به منظور كاربرد در سیستم های شبیه ساز جراحی شدند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، الناز افشاری، مجری طرح «استخراج خواص مكانیكی بافتهای نرم داخل شكمی در حالت زنده، به منظور كاربرد در سیستم های شبیه ساز جراحی»، اظهار نمود: تعیین خواص مكانیكی بافتهای نرم (مانند كبد، طحال، كلیه و...) یكی از مراحل حساس در مدل سازی و توصیف رفتار این بافتها به حساب می آید.
وی با اشاره به اینكه هرچه خواص مكانیكی بافت دقیق تر استخراج شود، مدل سازی واقع گرایانه تر (واقعی تر) صورت خواهد گرفت، افزود: مدل سازی بافت نرم، در حوزه های مختلف پزشكی بخصوص جراحی كاربردهای با ارزشی دارد.
وی افزود: یك سیستم شبیه ساز جراحی، امكان انجام یك جراحی مجازی و تكرار و تمرین مانورها و تكنیكهای جراحی را برای دانشجویان- جراحان فراهم می آورد تا بتوانند در شرایطی نزدیك به شرایط طبیعی بدن به صورت صحیح و مناسب آموزش ببینند.
به قول وی، مدل سازی بافت نرم، در مهندسی بافت، ارزیابی آثار جراحت و ضربه به بافتهای نرم در اثر سوانح، تصادفات و در تشخیص بیماری های مختلف هم كاربرد دارد.
وی با تاكید بر اینكه اهمیت تكنیكی كه قادر باشد داده های تجربی مربوط به خواص مكانیكی بافتهای نرم را به صورت دقیق و صحیح جمع آوری و ثبت كند، با مدل سازی بافت نرم فراهم می شود، اضافه كرد: این در شرایطی است كه تكنیكهای پیشین (ایندنتیشن، اسپیریشن و الاستوگرافی)، با مشكلات و محدودیتهای جدی مواجهند تا جایی كه داده های ثبت شده توسط این تكنیك ها از دقت كافی برخوردار نیستند.
مجری طرح با اشاره به اهمیت اجرای این طرح، اظهار داشت: در این تحقیق، برای نخستین بار مساله استخراج خواص مكانیكی بافتهای نرم به كمك یك سیستم لامسه ای جدید با نام «سیستم گرسپر آندوسكوپی» مطرح گردیده است.
افشاری افزود: این سیستم به كمك یك تكنیك جدید كه در سال های اخیر مورد توجه محققان قرار گرفته (تكنیك گرسپینگ) تلاش می كند تا با گرفتن و فشردن بافت، مبادرت به ثبت فیدبكهای نیرو و جابه جایی كند.
وی تصریح كرد: در تكنیك گرسپینگ، تلاش می گردد تا با بهره گیری از گرسپرهای جراحی لاپاراسكوپی، داده های تجربی مورد نیاز برای مدل سازی رفتار بافت ثبت گردد.
افشاری با اشاره به روش كار خود در ادامه عنوان كرد: هدف اول در این پروژه، راه اندازی یك سیستم لامسه ای جدید بود (سیستم گرسپر آندوسكوپی) كه با گرفتن و فشردن بافت مبادرت به ثبت داده های تجربی (داده های مربوط به فیدبك نیرو و جابه جایی بافت) می كند.
این پژوهشگر دانشگاه صنعتی امیركبیر تصریح كرد: در این مرحله نسبت به طراحی، ساخت، تجهیز سنسورهای نیرو و جابه جایی، به كارگیری مدارات الكتریكی- الكترونیكی مورد نیاز و بكارگیری محیط های نرم افزاری ضروری اقدام كردیم.
وی خاطرنشان كرد: به كمك روش های حل معكوس (بهره گیری از روش المان محدود معكوس و الگوریتم برنامه ریزی درجه دوم متوالی)، خواص مكانیكی (ضرایب مدل ساختاری هایپرالاستیك نئو-هوكین) برای مدلهای شبیه ساز بافت نرم تعیین شدند.
افشاری با اشاره به كاربردهای این پروژه اظهار داشت: در محیط شبیه سازی یك سیستم شبیه ساز جراحی، در مهندسی بافت، در بررسی آثار جراحت و ضربه به بافتهای نرم در سوانح/ تصادفات و در پیش بینی رفتار بافت با هدف تعیین بیماری می توان از نتایج این پروژه بهره برد.
وی خاطرنشان كرد: اصلی ترین خصوصیت طرح آن است كه به كمك آن تكنیك گرسپینگ به یك تكنیك كارا و موثر در ثبت داده های تجربی واقعی تر (نزدیك به رفتار واقعی) بافت مبدل می گردد.
بر مبنای اعلام دانشگاه صنعتی امیركبیر، دكتر مصطفی رستمی (از دانشگاه صنعتی امیركبیر)، دكتر فرزام فرهمند (از دانشگاه صنعتی شریف) اساتید راهنما و دكتر علیرضا میرباقری (از دانشگاه علوم پزشكی تهران) استاد مشاور این پروژه بودند.1397/07/21
14:17:27
0.0 / 5
4255
تگهای خبر: بیماری , پزشكی , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag