محققان انگلیسی می گویند؛

سبک زندگی راه حل اصلی پیش گیری از زوال عقل

سبک زندگی راه حل اصلی پیش گیری از زوال عقل

بیو بگ: یک مطالعه جدید نشان میدهد که معاشرت، شرکت در کلاس ها و ورزش ممکنست ذخیره شناختی مغز را تقویت کرده و از مشکلات حافظه و تفکر در آینده پیشگیری کند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، ذخیره شناختی به توانایی مغز برای مقاومت در مقابل اثرات بیماری هایی مانند آلزایمر و عدم بروز علایم زوال عقل اشاره دارد.
«پاملا آلمیدا مزا»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه کالج لندن، می گوید: «هرگز از کنجکاوی دست نکشید و چیز جدیدی یاد بگیرید یا سرگرمی جدیدی انتخاب کنید. فعال و دارای روابط اجتماعی بمانید، ورزش کنید، پیاده روی روزانه داشته باشید، با خانواده خود در تماس باشید و دیدار با دوستان خودرا در اولویت قرار دهید.»
برای این مطالعه، پژوهشگران ژن ها و عوامل سبک زندگی ۱۱۸۴ نفر را که در سال ۱۹۴۶ در بریتانیا متولد شدند، بررسی کردند. مردم در ۸ سالگی و باردیگر در ۶۹ سالگی تست های شناختی را انجام دادند.
همه افراد شرکت کننده در این مطالعه یک نمره ذخیره شناختی دریافت نمودند که متشکل از سطح تحصیلات آنها در ۲۶ سالگی، مشارکت در کارهای تفریحی در ۴۳ سالگی و شغل تا سن ۵۳ سالگی بود. توانایی خواندن در سن ۵۳ سالگی به عنوان معیار اضافی برای یادگیری کلی مادام العمر مورد آزمایش قرار گرفت.
آزمون شناختی که افراد در سن ۶۹ سالگی انجام دادند حداکثر نمره کل ۱۰۰ بود و میانگین نمره برای این گروه ۹۲ بود.
این مطالعه نشان داد افرادی که توانایی های شناختی بالاتر در دوران کودکی، امتیاز ذخیره شناختی بالاتر و توانایی خواندن پیشرفته داشتند، در آزمون شناختی در سن ۶۹ سالگی بهتر عمل کردند.
افراد دارای سطح تحصیلات عالی نیز بهتر از همتایان خود که تحصیلات دانشگاهی نداشتند، عمل کردند.
افرادی که در شش فعالیت اوقات فراغت یا بیشتر، مانند کلاس های آموزش بزرگسالان، باشگاه ها، کار داوطلبانه، کارهای اجتماعی و باغبانی شرکت داشتند، نسبت به افرادی که در چهار یا کمتر کارهای اوقات فراغت شرکت داشتند، امتیاز بیشتری کسب کردند.
علاوه بر این، آن دسته از شرکت کنندگانی که شغلی در سطح حرفه ای یا متوسط داشتند، در سن ۲۹ سالگی در آزمون شناختی نمرات بالاتری نسبت به افرادی که در موقعیت های کمتر مهارت داشتند، کسب کردند.
همچنین ژن APOE۴ که خطر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر را بیشتر می کند، با نمرات پایین تر در آزمون شناختی در سن ۶۹ سالگی مرتبط بود، اما شرکت کنندگان با نمرات شناختی بالا یا پایین دوران کودکی، بدون توجه به وضعیت APOE۴، نرخ های مشابهی از زوال ذهنی را با افزایش سن نشان دادند.


منبع:

1401/05/16
21:30:22
5.0 / 5
195
تگهای خبر: آموزش , بیماری , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag