کشف روشی جدید در کاهش درد مزمن

کشف روشی جدید در کاهش درد مزمن

به گزارش بیو بگ خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید روی موش ها نشان داده است عدم وجود ژن NCX۳ سیگنال های درد در نخاع را تقویت و افزایش سطح آن در نخاع به کاهش علایم در رابطه با درد مزمن کمک می نماید.به نقل از نوروساینس نیوز، محققان آکسفورد ژنی را کشف کرده اند که حساسیت درد را با تقویت سیگنال های درد در نخاع تنظیم و به محققان کمک می نماید تا مکانیسم مهمی درباب فرآیند درد مزمن در انسان را درک کنند و یک هدف درمانی جدید عرضه کنند.

درد مزمن مشکلی شایع است که میلیونها نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد اما این که چرا برخی افراد بیشتر مستعد مبتلا شدن به آن هستند و چه عواملی منجر به بروز درد مزمن می شود، به صورت کامل شناخته نشده است.

به خوبی روشن شده که تحریک مکرر برای مثال تحریک کردن با سوزن تیز می تواند منجر به افزایش حساسیت افراد به درد شود. این فرایند که افزایش درد نامیده می شود، بر اختلالات درد بالینی تأثیر دارد.

در یک تحقیق ۲ بخشی محققان دپارتمان علوم اعصاب بالینی نافیلد آکسفورد در انگلستان ابتدا تنوع ژنتیکی را در نمونه های بیشتر از ۱۰۰۰ شرکت کننده از کلمبیا مقایسه کردند تا در جستجوی سرنخ هایی در خصوص وجود گونه های ژنتیکی شایع تر در افرادی باشند که افزایش درد شدیدتری را تجربه می کنند. آنان تفاوت قابل توجهی را در انواع یک ژن خاص(پروتئین مبدل کلسیم سدیم نوع سه، NCX۳) مشاهده نمودند.

سپس محققان مجموعه ای از آزمایش ها را روی موش ها انجام دادند تا بفهمند چگونه ژن NCX۳ سبب تنظیم افزایش درد می شود و این که آیا ممکنست این مساله یک هدف درمانی باشد یا خیر. ژن NCX۳ در نورون های نخاع موش سیگنال های درد را پردازش و به مغز منتقل می کند.

ژن NCX۳ برای این نورون ها جهت بیرون راندن کلسیم اضافی مورد نیاز بود. در غیاب ژن NCX۳ نورون های نخاعی فعالیت بیشتری در پاسخ به سیگنال های صدمه از محیط نشان دادند و شدت درد افزایش پیدا کرد. برعکس افزایش سطح ژن NCX۳ در نخاع می تواند درد را در موش کم کند.

دیوید بنت، پروفسور عصب شناسی و زیست شناسی عصب دپارتمان علوم اعصاب بالینی نافیلد، در همین خصوص اظهار داشت: این نخستین باری است که توانستیم درد را در انسان مورد تحقیق قرار و سپس به صورت مستقیم مکانیسم آنرا در موش ها نشان دهیم. حالا این روش به ما امکان درک گسترده ای از عوامل دخیل و نحوه شروع توسعه درمان های جدید را می دهد.

پروفسور بنت اضافه کرد: درد مزمن یک مشکل جهانی است و می تواند بسیار ناتوان کننده باشد. ما این تحقیق را در کلمبیا به سبب نژاد مختلط جمعیت همچون جمعیت بومی سرخ پوستان و آفریقایی ها و اروپایی ها انجام دادیم که به ما طیف وسیعی از تنوع ژنتیکی جهت بررسی را می دهد. این مساله باعث می شود یافته ها به سبب کاربردهای بین المللی بالقوه آن بسیار هیجان انگیز باشد.

یافته ها حاکی از آنست هر دارویی که بتواند فعالیت ژن NCX۳ را افزایش دهد، می تواند حساسیت درد را در انسان کم کند.

منبع:

1401/03/29
16:08:37
5.0 / 5
189
تگهای خبر: درمان , درمانی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag