رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

۳۳ میلیون نفر دوز سوم واکسن کرونا را نزده اند

۳۳ میلیون نفر دوز سوم واکسن کرونا را نزده اند

به گزارش بیو بگ رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، به برنامه واکسیناسیون کرونا در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: تا حالا 33 میلیون نفر دوز سوم را تزریق نکرده اند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، محمدمهدی گویا، در نشست واکسن سازان داخلی که در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برگزار شد، اضافه کرد: تا حالا بیش از ۲۰۰ میلیون دوز واکسن در کشور تامین شده که ۴۱ میلیون دوز آن از منابع تولید داخل بوده است. همین طور بیش از ۱۴۸ میلیون دوز تزریق واکسن کووید ۱۹ در کشور انجام شده و پوشش واکسیناسیون نوبت اول و دوم برای گروه سنی بالای ۱۲ سال به ترتیب ۹۱.۲ درصد و ۸۳ درصد است و پوشش نوبت سوم در گروه سنی بالای ۱۸ سال ۴۳.۷ درصد بوده است.
وی افزود: ثبت واکسیناسیون در سامانه های الکترونیک و صدور کارت دیجیتال دارای کد QR همتراز با کشورهای توسعه یافته از اقدامات باارزش برنامه واکسیناسیون بوده است.
گویا اضافه کرد: هم اکنون ۶ تولید کننده داخلی واکسن مجوز مصرف دریافت کرده اند و واردات واکسن کووید ۱۹ از آبان ۱۴۰۰ متوقف شده است، بمنظور رفع نیاز افراد برای سفرهای بین المللی ماهانه مقادیری واکسن آسترازنکا در قالب واکسن اهدایی وارد شده و امکان صادرات واکسن های تولید داخل در دست اقدام و پیگیری است.
وی، عدم قطعیت در مورد اثربخشی واکسن های موجود مقابل سویه های احتمالی آینده، ضرورت تحقیق درمورد تولید واکسن های ترکیبی و جدید و کاهش مشارکت مردم به نحوی که هنوز در سنین بالای ۵ سال افرادی تأخیر در مراجعه دارند را همچون چالش های فعلی برنامه واکسیناسیون دانست و اظهار داشت: متأسفانه ۱۴ میلیون نفر در کشور دوز اول واکسن کرونا، ۲۱ میلیون نفر دوز دوم و ۳۳ میلیون نفر دوز سوم کرونا را دریافت نکرده اند.
گویا اضافه کرد: ۵۰ میلیون دوز واکسن در اختیار داریم که استفاده نکرده ایم و درخواست ۳۵ میلیون دوز هم داشته ایم. علت کاهش درخواست های ما از واکسن سازهای داخلی و تعدیل سفارش، روند نزولی استقبال مردم از تزریق دوز سوم است.


منبع:

1401/02/04
08:55:50
5.0 / 5
206
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag