احتمال افزایش کرونا تا اختتام تعطیلات نوروزی

احتمال افزایش کرونا تا اختتام تعطیلات نوروزی

به گزارش بیو بگ رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: به سبب افزایش دید و بازدیدها و کاهش نسبی رعایت پروتکلهای بهداشتی ممکنست تا هفته آتی افزایش آمار مبتلایان به کووید 19 مشاهده شود.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا ابراهیم قادری در این زمینه اظهار داشت: کاهش آمار به مقداری که مورد انتظار ما بوده در اسفندماه مشاهده نشد و گردش ویروس هنوز بالاست. دید و بازدیدها نیز مزید بر علت شده اما شرایط هنوز باثبات است. انتظار افزایش آمار را داریم و از هفته آتی می توان انتظار آنرا داشت چونکه به داده های عید نمی توان اعتماد وآن ها را تفسیر کرد. خیلی از مردم در سفر هستند و تست هم نمی دهند.

وی اضافه کرد: پیش از اومیکرون میزان موارد آنفلوانزا بالا بود و تا ۳۰ درصد تست آنفلوانزا مثبت اعلام می شد. پس از پیک اومیکرون این عدد کم شد و هم اکنون قلیل است. افزایش میزان آنفلوانزا در کشورهای دیگر وجود داشته اما در کشور ما ما نبوده و ممکنست از پاییز دیده شود. رعایت پروتکل ها حتی بصورت نسبی به جلوگیری از افزایش آمار مبتلاشدن به آنفلوانزا و اومیکرون کمک می نماید.

قادری افزود: نمی توان بعد از دو سال جلوی مسافرت و مهمانی مردم را گرفت و این اتفاق سبب افزایش میزان رفتارهای پرخطر هم شده و خواسته ما از مردم رعایت پروتکل ها برای جلوگیری از تشکیل خوشه های بزرگ بیماری است. خوشه ها می توانند سبب ایجاد پیک بیماری شوند. برای مثال اگر در سینما یا ورزشگاه یک نفر آلوده باشد ده ها نفر آلوده می شوند و خوشه بیماری شکل می گیرد و تعداد مبتلایان بصورت زنجیره ای و تصاعدی بالا می رود. اگر بصورت طبیعی یک ماه طول می کشید تا یک نفر صد نفر را آلوده کند، در خوشه ها این اتفاق در یک روز می افتد.

وی در آخر اظهار داشت: برمبنای شاخص ها که در هر محل نسبی است، میزان رعایت پروتکل ها ۵۰ درصد است. حتی رعایت نسبی پروتکل ها نیز در کنترل بیماری موثر است.

منبع:

1401/01/07
12:35:19
5.0 / 5
344
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , مسافرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag