نسخه ای که از مبتلاشدن به آلزایمر پیشگیری می کند

نسخه ای که از مبتلاشدن به آلزایمر پیشگیری می کند

خراسان رضوی از دست دادن توانایی در به خاطر سپردن وقایع گذشته یا فعلی می تواند بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد. بگفته کلینیک مایو ایالات متحده فراموشی گاه به گاه دلیلی برای نگرانی نیست و این نوع از دست دادن حافظه را می توان با افزایش سن مشاهده کرد و بطور معمول بر توانایی ما برای انجام کارهای روزانه در محل کار یا خانه تاثیر نمی گذارد. با این وجود از دست دادن تدریجی حافظه می تواند به سبب بیماریهای جدی مانند آلزایمر یا زوال عقل باشد.به نقل از هلث نیوز، تعدادی از علل شایع از دست دادن حافظه با درمان یا تغییر سبک زندگی قابل بازگشت است. اگر به دنبال تقویت حافظه خود می باشید، مصرف مکمل می تواند کمک کننده باشد.

بسیاری از ما می دانیم اسیدهای چرب امگا سه برای سلامتی مهم است؛ با این وجود با کمبود این مکمل روبه رو می شویم. تحقیقی که در سال ۲۰۲۰ انجام و نتایج آن در نشریه Nutrients انتشار یافت، به این مساله پرداخت که چگونه بیشتر کشورهای جهان گرفتار کمبود دوکوزاهگزانوئیک اسید(DHA)، یک اسید چرب امگا سه دریایی با زنجیره بلند است. اسیدهای چرب امگا سه یکی از اجزای سازنده مهم مغز به حساب می آید.

بنابراین مکمل اسیدهای چرب امگا سه برای بهبود حافظه مهم می باشد. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ که در Nutrition Reviews انتشار یافت، مکمل های اسید چرب غیراشباع امگا سه با زنجیره بلند به افراد مسن تری که زوال عقل نداشتند اما دارای اختلالات شناختی خفیف بودند، داده شد. حافظه شرکت کنندگان بعد از مصرف مکمل بهبود یافت. مقادیر بالایی از امگا سه را می توان در غذاهایی مانند ماهی، صدف، دانه کتان، دانه چیا، گردو و سویا یافت. با این وجود مصرف مکمل امگا سه می تواند تضمین کند که شما به اندازه کافی برای بهبود حافظه خود دریافت می کنید.

ویتامین B۱۲ برای چندین عملکرد در بدن ضروری و برای تولید انرژی، ساخت DNA و عملکرد صحیح سیستم عصبی مرکزی مهم می باشد. بااینکه ویتامین B۱۲ در خیلی از غذاهایی که مصرف می نماییم مانند گوشت، لبنیات و محصولات غنی شده وجود دارد اما کمبود ویتامین B۱۲ رایج است.

با افزایش سن توانایی ما برای جذب ویتامین B۱۲ از مواد غذایی کاسته می شود که همین موضوع می تواند منجر به کمبود این ویتامین در بدن شود. متاسفانه کمبود ویتامین B۱۲ بطور معمول توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی نادیده گرفته می شود. نتایج مطالعه در سال ۲۰۲۰ که در نشریه تغذیه، سلامت و پیری انتشار یافت، نشان داد مردان و زنان مسن مستعد کمبود ویتامین B۱۲ هستند و سطح پایین ویتامین B۱۲ با حافظه ضعیف در مردان مرتبط می باشد. مکمل ویتامین B۱۲ ممکنست به بهبود سطح ویتامین B۱۲ و حافظه کمک نماید.

فولات بعنوان ویتامین B۹ شناخته می شود و نقش مهمی در حفظ عملکرد سالم در بدن دارد. فولات بطور طبیعی در غذاهایی مانند سبزیجات برگ دار، بادام زمینی، تخم مرغ و غذاهای دریایی یافت می شود. برخی از علائم کمبود فولات از دست دادن حافظه و مشکلات قضاوت و درک است. کمبود فولات بطور معمول در اعتیاد به الکل، بیماری سلیاک و سندرم روده تحریک پذیر دیده می شود. اگر کمبود فولات دارید، احیانا با کمبود سایر ویتامین ها و مواد مغذی مواجه خواهید شد.

کمبود فولات بطور معمول در اختلالاتی که بر حافظه تاثیر می گذارد، دیده می شود. نتایج یک بررسی در سال ۲۰۲۱ که در نشریه Frontiers in Neuroscience انتشار یافت، چگونگی کاهش سطح فولات در بیماران آلزایمر را مورد بحث قرار داد. سطوح کافی فولات خطر کمبود آنرا کاهش داده و احتمال بروز آلزایمر را می کاهد.
1400/12/26
17:02:20
5.0 / 5
192
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag