عضو شورای شهر تهران عنوان كرد

ضرورت تعیین تکلیف بیمارستان وقفی جواهری در محله حسن آباد زرگنده

ضرورت تعیین تکلیف بیمارستان وقفی جواهری در محله حسن آباد زرگنده

به گزارش بیو بگ عضو شورای شهر تهران نسبت به نبود مدهای حمل و نقل عمومی و درخواست استقرار ایستگاه تاکسی، توجه ناکافی به درختان سطح محله و لزوم هرس به موقع و کمبود سرویس بهداشتی در محله «حسن آباد زرگنده» انتقاد نمود.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، ناصر امانی بامداد امروز در صحن علنی شورای شهر تهران دهمین گزارش محله گردی خویش را از «حسن آباد زرگنده» قرائت کرد و در ابتدا در واکنش به انتقاد چمران درباره توافق میان معاونت شهرسازی و معماری و امور مناطق بر سر این که جریمه قطع اشجار به جای این که صرف خرید باغات شود باید به خزانه ریخته شود، اظهار داشت: پیش از این که گزارشم را عرض کنم از تذکر به جا و بموقع جنابعالی تشکر می کنم. به نظر بنده اگر تفاهمنامه با هر وزارت خانه ای در حوزه مأموریت ها و مدیریت شهری امضا می شود، حداقل این است که قبل از آن اعضای شورای اسلامی شهر نسبت به موضوعات آن تفاهمنامه توجیه باشند. تابحال چند تفاهمنامه با وزارت خانه های مختلف امضا شده و ما فقط از راه رسانه ها آگاه شدیم. برخی تصمیماتی که در حوزه معاونت ها گرفته می شود احتیاج به تصویب شورا دارد اما صورتجلسه آن به مناطق ابلاغ گردیده است.

امانی در ادامه گزارش خویش را قرائت کرده و اظهار داشت: از محله حسن آباد زرگنده گزارش می دهم؛ محله ای اصیل، تاریخی و مذهبی با ۳۶ هزار نفر جمعیت، ۹ مسجد، امامزاده اسماعیل و ۲۳۴ شهید سرافزار انقلاب و دفاع مقدس که به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده و آنچه امروز خدمت شما گزارش می کنم مشاهداتم در بخش جنوبی این محله است که متاسفانه نمایی از شمال و جنوب شهر تهران را به تصویر می کشد.

وی افزود: هرچند این محله در منطقه ۳ و در جوار خیابان هایی همچون الهیه، آفریقا و شریعتی واقع شده، اما آینه ای از مناطق جنوب تهران است. بلافاصله بعد از ورود به این محله، بیمارستان جواهری خودنمایی می کند که بر سردر آن عنوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران نصب شده است؛ اما از سال ۹۵ با هدف توسعه و نوسازی تعطیل شده و خدمت خویش را به مردم متوقف کرده و از توسعه و نوسازی هم خبری نیست. به قول مردم محله، این بیمارستان واقف خصوصی داشته (از نام آن معلوم است «بیمارستان جواهری») اما معلوم نیست که چگونه به دانشگاه آزاد واگذار شده است و ۵ سال است که به بهانه نوسازی و توسعه بلاتکلیف رها شده است.

این عضو شورای شهر تهران افزود: جالب است که بیمارستان دیگری هم در این محله به نام کوثر به چنین سرنوشتی مبتلا شده و ضمن توقف فعالیتهای درمانی، جهت انجام کار اداری و اجرایی به یکی از وزارت خانه های دیگر واگذار شده و اغلب طبقات ساختمان بزرگ این بیمارستان سابق خالی است و متاسفانه تنها مرکز درمانی که به مردم این محله به صورت محدود خدمات عرضه می کند، یک مجموعه خیریه ای است که فقط در طول روز عرضه خدمات می دهد. متاسفانه همان گونه که شهردار تهران هم دو بار در صحن شورا اعلام کردند، شهر تهران علیرغم تبلیغات بیرونی و تصور عمومی فقیرترین شهر از نظر سرانه درمانی و بهداشتی است و در تمامی محلاتی که تابحال گزارش آنها را در صحن شورا عرضه کرده ام، نبود بیمارستان یا مرکز درمانی و حتی درمانگاه یکی از اشکالات اساسی مردم است.

امانی در ادامه اظهار نمود: بلافاصله و با حوصله کمی، دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران خودنمایی می کند. دانشگاهی با ظرفیت اسمی ۴ هزار نفر که متاسفانه ۳ برابر ظرفیت خود، دانشجو درحال تحصیل دارد؛ یعنی ۱۲ هزار نفر که از سراسر تهران و کشور جهت تحصیل جذب این مرکز آموشی شدند که البته ان شاء الله موفق باشند؛ اما برای مردم ساکن این محله بخصوص خیابان های اطراف این دانشگاه، ترافیک سنگین، خودرو های پارک شده در معابر، خیابان ها و کوچه ها و معضلات فرهنگی و تربیتی بوجود آورده است و موجبات نارضایتی و شکایت ساکنین را فراهم آورده است. بافت فرسوده، معابر باریک، کوچه هایی که حدودا تمامی آنها با پله هایی که ۱۸ سال پیش با همت و عنایت شورای دوم و شهردار وقت تهران برای مردم ساخته شده و به قول اهالی تنها اقدام مثبت عمرانی ۴ دهه اخیر توسط شهرداری برای آنان بوده است و مردم خاطره خوشی از این اقدام دارند به خانه هایشان تردد می کنند. اینها خصوصیت های اصلی محله جنوبی حسن آباد زرگنده است.

وی با اشاره به اینکه طرح تفصیلی و پهنه محله مانع اصلی برای تجمیع پلاک های فرسوده و نوسازی است، تاکیدکرد: برخی از این پلاک ها ۳۰ متر و با تجمیع و مجوز ۴ طبقه حتی ۲۰ متر هم سهم ساکنین و مالکین واحدها نمی گردد. به قول مدیران منطقه حتی با مجوز ۵ طبقه هم سرمایه گذاران حاضر به مشارکت نیستند و بنابراین در دیدار شهردا تهران از منطقه ۳، ایشان دستور تجدیدنظر در طرح تفصیلی منطقه را صادر کردند که امید است اولویت به این محله نیازمند داده شود.

وی افزود: خیابان عامری که محور غربی-شرقی این محله است، قابل دسترسی برای خودرو های امدادی و آتش نشانی نیست و چند بار برای اطفاء حریق ناچار شده اند چند صد متر لوله و شلنگ برای رساندن آب و مواد اطفاء حریق استفاده کنند؛ درحالی که با تملک چند متر بخصوص حمام قدیمی در نبش این خیابان و تعریض ورودی آن، این مشکل قابل حل است. محله ای که فضای سبز آنرا تنها درختان قدیمی حاشیه خیابان ها می سازند که البته متاسفانه در دوره های اخیر این درختان هم خوب نگهداری نشدند، برخی از آنها خشک شده و بخش اعظمی از درختان هم آن روزی که ما رفته بودیم هرس نشده بودند که البته درحال هرس کردن بودند. تنها مجموعه ورزشی توسط سازمان ورزش به بخش خصوصی واگذار شده و صرفاً یک زمین چمن مصنوعی در اختیار اهالی محله قرار دارد که ما که رجوع کردیم نه متولی آن مشخص بود و نه برنامه استفاده مردم از آن زمین چمن.

امانی با اشاره به اینکه مردم حسن آباد زرگنده از پایین پله ها و کوچه های باریک با حسرت به شمال محله می نگرند که برخوردار می باشند، قیمت های بالای املاک، خیابان های عریض و ساختمان های شیک و چند طبقه دارند، افزود: اما محله جنوب که تمام کوچه هایشان مزین به عکس شهدای عزیزانشان (نه یک شهید، که گاها دو شهید) است، در چرخه ماشین بروکراسی اداری شهرداری و ثبت احوال در رفت و آمد هستند. این مردم شریف نه طرح تفصیلی، نه پهنه، نه خط آسمان، نه برنامه پنج ساله و نه لایحه بودجه را نخواندند و اطلاع ندارند، اما یک مبحث را خوب می دانند و مرتب تکرار می کنند؛ غفلت مدیران شهری و فراموشی آنان در هیاهو و غوغای این شهر سیاست زده و دودگرفته. این مردم که فاقد هرگونه مُد حمل و نقل و ایستگاه اتوبوس و تاکسی هستند، خودشان می دانند که معابر محله شان امکان تردد اتوبوس را ندارد بنابراین فقط تقاضای ایستگاه تاکسی از شهرداری دارند. یکی از معتمدین موی سفید و باتجربه محله می گوید: راه، محور توسعه است. شما خیابان عامری را تعریض کنید، مطمئن باشید بافت فرسوده راه نوسازی خودش را پیدا خواهد نمود.

وی در ادامه نطقش که در اختیار رسانه ها قرار داد، اظهار داشت: تنها اثر عمرانی باقیمانده از دوره چهارم مدیریت شهری، سرای محله ای زیبا در چند طبقه و با کارکردهای متفاوت می باشد که اهالی از سرنوشت و آینده آن نگران و ناراحت هستند چونکه در شش ماه گذشته این اولین نشست ای بود که با حضور یک عضو شورا، معتمدین این محله را دور هم جمع کرده بود. البته مردم از تلاش مدیریت فعلی شهرداری منطقه بخصوص در زمینه رُفت و روب، نگهداشت، پاسخگویی سریع به نیازهای روزانه شان راضی هستند و سپاسگزاری می کردند و از ما فقط یک خواسته داشتند؛ عدالت در تخصیص منابع به محلات و اولویت دادن به آنانی که کم برخوردار می باشند.

امانی ضمن اشاره به خواسته های مردم اظهار داشت: از مسئولین بهداشتی و درمانی شهر تهران خواهش می نماییم تکلیف بیمارستان جواهری را مشخص کنند و آنرا مجدد به چرخه خدمت برگردانند و از مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی استدعا داریم درباره ظرفیت پذیرش دانشجو در واحد علوم پزشکی این محله جدا تجدید نظر کنند و توابع ترافیکی و فرهنگی این واحد را بررسی و مسئولیت اجتماعی خود را در برابر این محله ادا کنند.

وی از شهردار تهران خواست: برای تملک چند ملک محدود که سبب بازگشایی و تعویض معابر و خیابان عامری خواهد شد، بازبینی سریع و خارج از نوبت طرح تفصیلی محله با هدف تصحیح و ایجاد مشوق برای بازسازی بافت فرسوده صورت گیرد و استقرار سریع ایستگاه برای استفاده مردم از تاکسی ایجاد شود و به درختان پرارزش محله و پیشگیری از خشک شدن و هرس بموقع آنها توجه گردد.

عضو شورای شهر تهران افزود: کمبود سرویس بهداشتی در سطح محله به نحوی است که فقط در یکی از مساجد ۹ گانه سطح محله امکان استفاده از سرویس بهداشتی وجود دارد.

امانی در ادامه به مشکل کمبود سرویس بهداشتی در شهر تهران اشاره کرده و اظهار داشت: کمبود سرویس بهداشتی مشکل عمومی است و فقط خاص این محله نیست؛ اما در این محله به علت این که افراد مسن، بازنشسته ها، پیرمرد و پیرزن زیاد در آن زندگی می کنند بیشتر خودش را نشان داده است که متاسفانه ما چند مورد را هم متاسفانه در آنجا شاهد بودیم.

وی ادامه داد: در برخی از این ترافیک های سنگین بنده خود شاهد بودم که متاسفانه مردم مجبور می شوند از ماشین شان پیاده می شوند و رفع حاجت می کنند و این واقعا زیبنده تهران نیست. در دوره چهارم و سوم اگر خاطرتان باشد ۲۵۰۰ سرویس بهداشتی در شهر به وجود آمد، اما چون بعضی هایش پرتابل بود و پیمانکار داشتند، چون هزینه بموقع داده نشده، تعطیل شده اند و هم اکنون باردیگر این کمبود خودش را در شهر تهران نشان داده است. من خواهش می کنم یک یا دو سرویس بهداشتی عمومی در سطح محله زرگنده ایجاد شود. به امید این که بخشی از این مشکلات را ما در سال آینده شاهد نباشیم.

منبع:

1400/12/17
21:50:13
5.0 / 5
199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag