محققان دانماركی پی بردند؛

بیماران سرطانی در معرض ریسک بالای یک نوع اختلال عصبی

بیماران سرطانی در معرض ریسک بالای یک نوع اختلال عصبی

به گزارش بیو بگ تحقیقات جدید نشان داده است افراد مبتلا به سرطان امکان دارد در معرض خطر مبتلا شدن به یک اختلال عصبی نادر به نام سندرم گیلن باره باشند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «لوته ساهین لویسون» نویسنده این مطالعه از دانشگاه آرهوس دانمارک، توضیح می دهد: مطالعات قبلی نشان داده اند که امکان دارد بین سرطان و سندرم گیلن باره ارتباطی وجود داشته باشد، اما این که چقدر افراد بعد از تشخیص سرطان به گیلن باره مبتلا می شوند، به خوبی مطالعه نشده است.
وی در ادامه اضافه کرد: در حالیکه مطالعه ما نشان داده است افراد مبتلا به سرطان در معرض خطر بیشتر ابتلاء به سندرم گیلن باره هستند، مهم می باشد که افراد مبتلا به سرطان بدانند خطر کلی ابتلاء به گیلن باره هنوز بسیار اندک است.
علائم این سندروم که در آن سیستم ایمنی به سلول های عصبی حمله می کند، معمولا با ضعف و گزگز در پاها و ساق ها آغاز می شود که به قسمت بالایی بدن و بازوها توسعه پیدا می کند و امکان دارد به فلج تبدیل گردد. اغلب افراد با مشکلات باقیمانده کمی بهبود می یابند، اما این سندرم می تواند زندگی را به خطر اندازد.
علت دقیق سندرم گیلن باره ناشناخته است، اما می تواند بعد از عفونت های گوارشی یا تنفسی رخ دهد.
در این مطالعه جدید، محققان داده های بیشتر از ۲۴۰۰ نفر در دانمارک را که طی ۳۰ سال به گیلن باره مبتلا شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند و آنها را با حدود ۲۴ هزار نفری که به این سندرم مبتلا نشده بودند، مقایسه کردند.
محققان دریافتند که ۲ درصد از مبتلایان به گیلن باره، اخیراً تشخیص سرطان داشته اند (یعنی از شش ماه قبل یا دو ماه بعد از تشخیص گیلن باره)، در حالیکه ۰.۵ درصد از افراد بدون این سندرم مبتلا به سرطان بودند.
به طور کلی، افرادی که اخیراً مبتلا به سرطان تشخیص داده شده اند، بیشتر از ۳.۵ برابر بیشتر از افراد بدون سرطان در معرض خطر ابتلاء به گیلن باره هستند.
آنها همینطور خطر بسیار بالاتری را در افراد مبتلا به سرطان های خاص کشف کردند: در افراد مبتلا به لنفوم و سرطان خون، این خطر ۷ برابر؛ سرطان ریه یا پروستات ۵.۵ برابر و در افراد مبتلا به سرطان سینه ۵ برابر بیشتر است.
این مطالعه ثابت نمی کند که سرطان سبب سندرم گیلن باره می شود. فقط یک رابطه را نشان داده است. ازاین رو تحقیقات بیشتری هم اکنون مورد نیاز است.

1400/12/15
23:39:55
5.0 / 5
216
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag