معاون سازمان بیمه سلامت اعلام كرد

اختلاف ۲۰ هزار میلیاردی بودجه ۱۴۰۱ بیمه سلامت و خطر صدمه به خدمات درمانی

اختلاف ۲۰ هزار میلیاردی بودجه ۱۴۰۱ بیمه سلامت و خطر صدمه به خدمات درمانی

به گزارش بیو بگ معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به این که بودجه مورد نیاز سازمان بیمه سلامت در سال ۱۴۰۱ طبق قانون باید بیش از ۵۲ هزار میلیارد تومان باشد، اظهار داشت: در لایحه بودجه این عدد کمتر از ۳۲ هزار میلیارد تومان بوده و در این خصوص با یک اختلاف ۲۰ هزار میلیارد تومانی مواجه هستیم که سبب لطمه جدی به خدمات بیمه ای در سال آینده خواهد شد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، مهدی رضایی، اظهار داشت: محافظت مالی شهروندان از هزینه های سلامت یکی از رسالت های مهم دولت و از شاخصهای مهم رفاه اجتماعی به حساب می آید. هر چه هزینه های سلامت بیشتر توسط بیمه ها پرداخت گردد منجر به کاهش پرداختی از جیب مردم خواهد شد.
وی افزود: دولت متعهد شده است که حق بیمه دو گروه جمعیتی همچون ساکنین روستا که بالغ بر ۲۰ میلیون نفر از شهروندان را شامل می شود و ۱۳ میلیون نفر از جمعیت ساکنین مناطق شهری که فاقد مشاغل رسمی هستند را پرداخت کند و مبنای حق بیمه هم ۷ درصد حداقل حقوقی است که هر سال تعیین می شود.
وی ادامه داد: حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان حق بیمه روستائیان و حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان حق بیمه جمعیت فاقد مشاغل رسمی در مناطق شهری است. جمعا بالغ بر ۲۹ هزار میلیارد تومان حق بیمه شهروندانی است که دولت متعهد شده تا نسبت به پوشش بیمه ای آنها اقدام نماید. در صورتیکه این رقم را در کنار سایر تعهدات دولت برای پرداخت سهم ۲ درصد در سایر صندوق ها همچون کارکنان دولت و سهم بیمه، بیمه شدگان و بیمه گذاران قرار دهیم، بودجه مورد نیاز سازمان بیمه سلامت در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۵۲ هزار میلیارد تومان باید باشد.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، بیان نمود: متاسفانه در لایحه بودجه این عدد کمتر از ۳۲ هزار میلیارد تومان بوده و در این خصوص با یک اختلاف ۲۰ هزار میلیارد تومانی مواجه هستیم که باعث صدمه جدی به خدمات بیمه ای در سال آینده خواهد شد.
رضایی ضمن اشاره به این که در صورتیکه این میزان اختلاف در بودجه سال آینده وجود داشته باشد، با کاهش تعهدات سازمان های بیمه گر مواجه خواهیم شد، اظهار داشت: در این شرایط خدماتی که الان هم پوشش مناسبی ندارد، در سال بعد کاهش بیشتری خواهد داشت و نتیجه آن پرداختی بیشتر از جیب مردم خواهد بود یا اگر تعهداتی که مطابق قانون بر عهده سازمان بیمه گر است همچنان پابرجا بماند، نتیجه آن انجام تعهدات بدون تأمین منابع مالی، کسری تراز و بدهکار شدن سازمان بیمه گر می شود که به نظر می آید با سیاست های اعلامی از جانب دولت محترم همخوانی ندارد.
بنابراعلام پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران، وی ادامه داد: امیدواریم این مورد که برخلاف قانون است اصلاح گردد تا ما در سال آینده شاهد دغدغه ای در تأمین سلامت مردم نباشیم.
منبع:

1400/12/08
12:50:49
5.0 / 5
230
تگهای خبر: خدمات , درمان , درمانی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag