مطالعات نشان می دهد؛

سیگار الکترونیکی هم باعث بروز بیماری های لثه می شود

سیگار الکترونیکی هم باعث بروز بیماری های لثه می شود

بیو بگ: استعمال سیگار باعث بروز بیماری لثه می شود، و الان یک مطالعه جدید نشان داده است که سیگار الکترونیکی هم روی دندان ها و لثه ها تاثیر می گذارد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، محققان دریافتند افرادی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می نمایند دارای یک ترکیب باکتریایی منحصر به فرد در دهان خود هستند که احتمالاً برای سلامت دندان آنها مشکل بوجود می آورد. در واقع، میکروب های دهان آنها بیشتر شبیه میکروب های سیگاری ها بود تا غیرسیگاری ها.
این یافته ها نشان داده است که سیگارهای الکترونیکی دقیقاً از جایی که وارد بدن می شوند یعنی دهان، صدمه وارد می کنند.
این مطالعه بر روی میکروبیوم دهان، مجموعه ای از باکتری هایی که به صورت طبیعی در دهان ساکن هستند، متمرکز شد. باکتری های دهان به صورت مداوم یک لایه چسبناک بر روی دندان ها به نام پلاک می سازند که با مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن بعلاوه تمیز کردن منظم دندان ها قابل کنترل است.
اما اگر پلاک در زیر خط لثه پخش شود، سموم باکتریایی بافت را تحریک می کنند و سبب یک پاسخ التهابی مزمن می شوند که بیشتر بعنوان بیماری لثه شناخته می شود.
طبق گفته محققان، سیگار کشیدن افراد را در مقابل بیماری های لثه صدمه پذیرتر می کند.
«دیپاک ساکسنا»، سرپرست تیم تحقیق از کالج دندانپزشکی دانشگاه نیویورک، در اینباره می گوید: «سیگارهای الکترونیکی دوست دندان ها و لثه ها نیستند، و می توانند تعادل باکتریایی دهان را بر هم زده و آنرا مستعد التهاب و عفونت کنند.»
محققان در بررسی های خود متوجه شدند در مقایسه با افراد غیرسیگاری، هم سیگاری ها و هم مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی حاوی مقادیر بیشتری از باکتری های سلنوموناس، لپتوتریشیا و ساکاریباکتری بودند. همزمان، باکتری های خاصی که منجر به بیماری لثه می شوند همچون Fusobacterium و Bacteroidales، در دهان مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی فراوان بودند.


منبع:

1400/12/05
12:49:32
5.0 / 5
376
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag