هیدروکسی تیروزول روغن زیتون موثر در جلوگیری از سرطان گوارش

هیدروکسی تیروزول روغن زیتون موثر در جلوگیری از سرطان گوارش

لرستان یک دانشیار بیوشیمی بالینی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: هیدروکسی تیروزول از اجزای اصلی روغن زیتون، امکان دارد در پیشگیری و درمان سرطان دستگاه گوارش موثر باشد.


دکتر مریم هرمزی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: کولورکتال شایع ترین سرطان دستگاه گوارش است.
وی افزود: به نظر می آید اصلاح رژیم غذایی، نقش مهمی در کاهش مبتلا شدن به این سرطان داشته باشد.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان نمود: هیدروکسی تیروزول از اجزای اصلی روغن زیتون است که امکان دارد در پیشگیری و درمان سرطان دستگاه گوارش موثر باشد.
هرمزی افزود: در این راستا مطالعاتی تحت عنوان "بررسی اثر هیدروکسی تیروزول بر بیان ژن های موثر در آپوپتوز و فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی در رده های سلولی سرطان کولورکتال" انجام شده که برپایه آن به این نتیجه رسیدیم که عنوان هیدروکسی تیروزول (ماده عمده و موثر در روغن زیتون) سبب افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان و افزایش بیان ژن های موثر در مرگ برنامه ریزی شده سلول (آپوپتوز) می شود.
وی اظهار داشت: به نظر می آید هیدروکسی تیروزول با تغییر سیستم دفاع آنتی اکسیدانی در سلول های سرطانی سبب افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی، کاهش رشد و تکثیر سلول ها و القا آپوپتوز در رده های مختلف سلولی و سرطان کولورکتال می شود.
این پژوهشگر و دانشیار بیوشیمی بالینی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: به نظر می آید، استفاده از روغن زیتون به علت دارا بودن هیدروکسی تیروزول می تواند در پیشگیری و کاهش ابتلای افراد به سرطان کولورکتال که از سرطان های شایع دستگاه گوارش بوده موثر باشد.
هرمزی بیان نمود: مصرف این ماده غذایی برای جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان دستگاه گوارش سفارش می شود.
وی خاطرنشان کرد: البته با عنایت به فرآیندهای بیوشیمیایی بسیار پیچیده موجود در بدن، جهت عرضه یک نتیجه دقیق تر در ارتباط با این مورد انجام پژوهش های تکمیلی و مطالعات کارآزمایی بالینی سفارش می شود.1400/12/03
20:57:25
5.0 / 5
699
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag