محققان می گویند؛

واکسیناسیون ضد کووید ۱۹ به تقویت سلامت روان کمک می نماید

واکسیناسیون ضد کووید ۱۹ به تقویت سلامت روان کمک می نماید

به گزارش بیو بگ محققان در یک مطالعه جدید گزارش دادند که دریافت حداقل یک دوز واکسن با کاهش مفهوم دار آماری در چندین فاکتور ناراحتی روانی همراه بود.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، تحقیقات نشان می دهد دریافت واکسن کووید ۱۹ به صورت قابل توجهی آرامش روانی شرکت کنندگان در مطالعه را بهبود بخشید.
واکسیناسیون با کاهش پریشانی و درک خطرات ناشی از عفونت، بستری شدن در بیمارستان و مرگ همراه بود.
«جاناتان کولتای»، محقق ارشد از دانشگاه نیوهمپشایر، اظهار داشت: «مطالعه ما فواید روانی مهم واکسیناسیون را به غیر از کاهش خطر بیماری شدید و مرگ در رابطه با کووید ۱۹ اثبات می کند.»
پریشانی و اضطراب روانشناختی بعد از شروع پاندمی کووید ۱۹ به شدت در میان جوامع افزایش پیدا کرده است. عوامل گوناگونی مانند از دست دادن گسترده شغل و درآمد، ناامنی غذایی، انزوای اجتماعی، هزینه های درمان، سوءمصرف مواد و تبعیض نژادی در این امر دخیل بودند.
داده های یک مطالعه ملی بر روی ۸۰۹۰ بزرگسال که به صورت منظم بین مارس ۲۰۲۰ و ژوئن ۲۰۲۱ مصاحبه شدند، کاهش در ادراک خطر در رابطه با کووید و پریشانی روانی بعد از واکسیناسیون را نشان داد.
نتایج نشان داد افراد بزرگسالی که حداقل یک دوز از واکسن کووید ۱۹ را بین دسامبر ۲۰۲۰ و ژوئن ۲۰۲۱ دریافت کرده اند، کاهش نسبی ۷ درصدی در ناراحتی روانی را گزارش کردند.
همچنین واکسینه شدن با کاهش ۷.۷۷ درصدی در خطر ناراحتی روانی از ابتلاء به عفونت، ۶.۹۱ درصد کاهش پریشانی از احتمال بستری شدن در بیمارستان و کاهش ۴.۶۸ درصدی ترس از مرگ همراه بود.
این اثرات تا حداقل هشت هفته بعد از واکسیناسیون ادامه یافت و قوی تر شد. واکسینه شدن سبب می شود مردم علاوه بر ایمنی در مقابل بیماری، بیشتر احساس امنیت کنند.

1400/11/28
11:22:21
5.0 / 5
330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag