دومینوی امیکرون و خطر تکرار تراژدی مرگ

دومینوی امیکرون و خطر تکرار تراژدی مرگ

گمان کردیم از روزهای بهت آور و سخت پیک پنجم با دلتا کرونا و ثبت مرگ روزانه 600 تا 700 آدم، گذر کرده ایم، گمان کردیم فوت شدگان زیر 20 تایی همین طور کم و کمتر می شوند و به زودی می نویسیم که کرونا دیگر هیچکس را زیر خروارها خاک و آهک دفن نکرد، اما گمانی باطل بود و روز گذشته بازهم نوشتیم ˮفوتی های کرونا در کشور باردیگر سه رقمی شدˮ.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، اُمیکرونی که قرار بود خفیف باشد و بی تلفات، همین که اوضاع را برای ابراز وجود مهیا دید، جان گرفت. ما باز هم به ویروس عصیان گر فرصت دادیم تا جان مان را نشانه رود و در آستانه سه سالگی اش فراموشکاری و ساده انگاری تلخ مان را به رخ بکشد؛ که چه زود همه مرگ ها، از دست دادن ها، رنج بیماری و روزهای سیاه کرونائی را از یابد بردیم و گویا باردیگر مقرر است شاهد دومینوی مرگی باشیم که روی سرمان آوار می شود.

کووید ۱۹ حالا برای ششمین بار با سویه ای جدید به میدان آمده و با تصور خفیف بودنش، ماسک ها و فاصله های سلامتی را از میان برداشته و در جان ها رخنه کرده است. برای همین هم وقتی در خیابان راه می روید یا در تاکسی و اتوبوس می نشینید، خیلی ها با چشم های سرخ، سرفه می کنند، عطسه می زنند و خوش خیالند که تنها زکام شده اند، اما نمی دانند که این سایه اُمیکرون است که می تواند خودشان و دیگران را در معرض خطر قرار داده و یک به یک بر زمین اندازد.

علی رغم خوش بینی عمومی به اُمیکرون، اما کارشناسان حوزه سلامت و ویروس شناسان از همان ابتدا نسبت به عدم عادی انگاری و لزوم جدی گرفتن واریانت جدید، هشدار داده و بر ضرورت ادامه رعایت پروتکلهای بهداشتی، تکمیل واکسیناسیون و تزریق دز سوم واکسن و حتی اعمال محدودیت هایی مانند محدودیت در بازگشایی ها و...، بمنظور پیشگیری از گسترش اُمیکرون در کشور تاکید نمودند، هشدارهایی که چندان کارساز نشد و ۲۸ آذر ماه ۱۴۰۰ بود که نخستین مورد اُمیکرون شناسایی و بصورت رسمی اعلام گردید که این واریانت به ظاهر آرام که البته از طرف سازمان جهانی بهداشت بعنوان واریانتی نگران کننده طبقه بندی شده بود، وارد کشور شده است.

این در حالیست که از قبل از شناسایی اُمیکرون در کشور خیلی از متخصصین نسبت به سرعت سرایت بالای این میهمان ناخوانده در کشور هشدار داده و حتی اعلام نموده بودند که محدودیت های کرونائی باید هرچه سریع تر بازگردند. به صورتی که دکتر حمیدرضا جماعتی- دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا اعلام نمود که باید قرنطینه ها را باردیگر و حداقل برای چهار هفته بازگردانیم و اجرا نماییم. برای اینکه اگر قرار باشد پیکی با امیکرون در کشور ایجاد شود، باتوجه به زمان شیوع تندی که ویروس دارد، احتمال دارد که طی چند هفته آینده ما نیز شاهد این پیک باشیم.
خطر تکرار باردیگر یک تراژدی
علی رغم هشدارها اما، هنوز از پیک طولانی، پرمرگ و پر بستری پنجم با واریانت دلتا عبور نکرده، به ورطه اُمیکرون و پیک ششم افتادیم. به صورتی که با وجود هشدارهای همه جانبه کارشناسان در خصوص لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی و استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و تهویه مناسب و...، اما درصد رعایت این پروتکل ها طی ماه های اخیر گذشته روی مرز ۵۷ درصدی بود و از طرفی تمهیدات آنی و جدی برای اعمال محدودیت در بعضی فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی نیز در نظر گرفته نشد. بدین سبب این هشدارها در حالی عنوان شد که متاسفانه باز هم گوش کسی بدهکار نبود؛ سینماها و تئاترها بازگشایی شدند، مدارس برای حضوری شدن دانش آموزان برنامه ریزی کردند، کافه ها و رستوران ها بی هیچ نظارتی پر شدند از مردم بی ماسکی که دل خوش از اختتام قصه کرونا دور یک میز نشسته بودند و ساعت ها کنار هم گپ می زنند، باشگاه های ورزشی، پاساژها، اداره ها، مترو و اتوبوس هایی که مملو بودند و حالا همه باهم تراژدی پیک ششم را با مرگ هایی که باردیگر سه رقمی شد، رقم زدند؛ افزایش آماری که تلنگری است برای مبادرت به موقع؛ چونکه این خطر وجود دارد با افزایش تصاعدی مبتلایان امیکرون، میزان بستریها و به تناسب آن آمار بیماران بدحال و نهایتاً نیز مرگهای ناشی از آن هم افزایش پیدا کرده ودوباره به روزهای سیاه کرونائی بازگردیم.
سهم بالای واکسن نزده ها در بستری های بیمارستانی امیکرون
با ثبت نخستین فوت شدگان اُمیکرون، آتش نگرانی ها داغ تر و اعلام گردید که زنگ تفریح کرونا به اتمام رسید. به صورتی که برخی کارشناسان حوزه سلامت ضمن ابراز نگرانی نسبت به شیوع بالا و مرگ و میر ناشی از اُمیکرون، اعلام نمودند که بیشتر بیماران بستری و بدحال عمدتاً یا پروتکل ها را رعایت نکرده اند یا با خوش خیالی این که کرونا مهار شده، واکسن تزریق نکرده اند. به صورتی که دکتر نادر توکلی-معاون درمان ستاد کرونای استان تهران در گفت و گو با ایسنا، اعلام نموده است که در افراد واکسینه شده میزان بستری و مرگ و میر به شدت پایین است و کسانی که بستری می شوند عمدتاً واکسن تزریق نکردند.
کودکان؛ گروه هدف اُمیکرون
در عین حال طبق گفته متخصصین، اُمیکرون بیش از سایر سوش های کرونا به ایجاد بیماری در کودکان تمایل دارد. در حالیکه قبل از گسترده شدن بیماری هشدارهایی درباره گرفتاری کودکان با اُمیکرون داده شده و نسبت به واکسیناسیون آنها تاکید شده بود، اما با وجود تایید و تاکید کمیته ی علمی کشوری مقابله با کرونا در خصوص لزوم شروع واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال با دو واکسن پاستوکووک و سینوفارم از چند هفته گذشته، اما بگفته کارشناسان، مجوز و مصوبه نهایی برای واکسیناسیون کودکان با تاخیر و دیرهنگام بود و موجب شد که زمان از دست برود و نتوان کودکان را در مقابل پیک ششم و اُمیکرون ایمن کرد.

بر همین اساس اکنون شاهد ابتلای گسترده تر کودکان به کرونای اُمیکرون نسبت به پیک های قبلی هستیم؛ به صورتی که تعداد زیادی از کودکان از سنین نوزادی گرفته تا ۱۲ سال و بالاتر گرفتار شده اند و حتی تعداد بستری کودکان مبتلا به کرونا نیز بالا رفته است و طبق گفته سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت، حالا حدود ۲۰ درصد مبتلایان امیکرون را کودکان می سازند. همین طور دکتر فرهاد چوبدار- رییس بیمارستان کودکان علی اصغر (ع) در گفت و گو با ایسنا، با تکیه بر افزایش موارد ابتلای کودکان به کرونا، اعلام نمود که برخلاف پیک های قبلی تعداد کودکانی که به کرونا مبتلا می شوند از بزرگسالان بیشتر است و ظاهرا گروه هدف اُمیکرون گروه سنی زیر ۱۲ سال است؛ برای اینکه حتی نوزاد چند روزه مبتلا به کرونای امیکرون هم در میان بیماران مان بستری داریم.

وی می گوید: بیشتر مراجعات بیمارستانی ما در گروه سنی ۲ تا ۶ سال هستند و حداکثر پیک شیوع در این محدوده قرار دارد؛ ولی مراجعه کننده زیر ۲ سال یا بین ۶ تا ۱۲ سال هم وجود دارد.
ابتلای کادر درمان و نگرانی از دارو و تجهیزات گرانقیمت ضد کرونایی
در عین حال با عنایت به سرعت بالای انتقال اُمیکرون، یکی از چالش های مهم، ابتلای کادر درمان در بیمارستان هاست؛ چونکه ابتلای گسترده پرسنل درمان کشور علاوه بر این که جان مدافعان سلامت را در معرض خطر قرار می دهد، می تواند سطح کیفی رسیدگی و مراقبت درمانی از بیماران مبتلا به کرونا را نیز کم کند و در نتیجه چنین اتفاقی می تواند به افزایش مرگ های کرونائی در کشور بینجامد. برای اینکه همچنان بهترین راه درمان کرونا، مراقبت درست و باکیفیت از بیمار است. در همین راستا دکتر بهنام بهنوش - معاون درمان بیمارستان بهارلو به ایسنا می گوید: حالا با درگیری بالایی که امیکرون بوجود می آورد در بیشتر بخش ها با کمبود نیرو مواجه هستیم. آمار ابتلای کادر درمان به این سویه از کرونا تصاعدی بوده و بطورمثال از ۱۳ پرسنل یک بخش حداقل ۵ نفر مرخصی استعلاجی هستند تا بهبود یابند و باردیگر به کار بازگردند. بدین سبب از مردم می خواهیم که بیش از گذشته رعایت موارد بهداشتی و به ویژه استفاده از ماسک را در نظر داشته باشند.
ضرورت واکنش سریع بیمارستانی در مقابل اُمیکرون
در این زمینه دکتر مسعود یونسیان- دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته ی علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ نیز در گفت و گو با ایسنا، با تکیه بر ضرورت واکنش سریع بیمارستانی برای مقابله با اُمیکرون می گوید: در وضعیت فعلی سفارش من این است که بیمارستان ها به فکر ترمیم کادر درمان خود باشند، کادر تازه نفس بیاورند، اگر نارضایتی در پرسنل وجود دارد یا بیمارستان به تعهداتی که داشتند، عمل نکردند، باید دولت هرچه سریع تر وارد عمل شده و رضایت کارکنان را جلب نماید. در عین حال بحث تامین و در نظر گرفتن دارو، اکسیژن و... بسیار مهم می باشد. همین طور توزیع تخت ها بین موارد اورژانس و غیر اورژانس بسیار مهم است؛ چونکه اگر هم اکنون نیرو، تخت، دارو، اکسیژن و سایر اقلام و تجهیزات مورد نیازمان را تامین نکنیم، وقتی که در بحران قرار می گیریم، فرصتی برای این کار وجود ندارد. اگر مقرر است واکنش سریعی صورت گیرد، باید در زمینه ایجاد تسهیلات درمانی و بیمارستانی برای موارد شدید باشد.
پیک اُمیکرون و داروهایی که گران شدند
در عین حال با عنایت به حجم بالای مبتلاشدن به اُمیکرون در کشور، بحث تامین دارو و تجهیزات مربوط به درمان کرونا و همین طور دسترسی ارزان مردم به دارو نیز یکی از مسائلی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد؛ موضوعی که هنوز آنطور که باید و شاید به آن پرداخته نشده و حتی گفته می شود که پوشش بیمه ای برخی داروهای مربوط به کرونا مانند رمدسیویر حذف شده و بیماران باید هزینه های گزافی برای تامین این داروها بپردازند.

مشاهدات خبرنگار ایسنا و تماسهای دریافتی خبرگزاری ایسنا، نشان داده است که داروهایی مانند رمدسیویر بدون پوشش بیمه ای برای بیماران محاسبه شده و هزینه های بالایی را به آنها تحمیل می کند. به صورتی که یکی از بیماران مبتلا به کرونای اُمیکرون در گفت و گو با ایسنا، اعلام نمود که شش آمپول رمدسیویر را با قیمت دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان خریداری نموده که تزریق آنها هم برایش دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هزینه داشته است.

هرچند سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از مصوبه جلسه اخیر این ستاد برای بازگشت قیمت برخی اقلام دارویی به حالت قبل، خبر داد، اما باید پرسید با وجود این که قرار بود دارو و درمان مبتلایان به کرونا رایگان شود، چرا پوشش بیمه ای این داروها حذف شده است؟. مردم و خصوصاً قشر ضعیف جامعه شامل کارگران روزمزد که حقوق های سه تا چهار میلیونی دارند، در صورت مبتلاشدن به کرونا چگونه باید این هزینه ها را بپردازند؟.

در این زمینه تماس خبرنگار ایسنا با مسئولان مربوطه به نتیجه نرسیده است و ایسنا همچنان منتظر دریافت پاسخ مسئولان مربوطه است.
همه چیز برای مقابله با اُمیکرون مهیاست؟
در حال حاضر مرگ های ناشی از کرونا در کشور باردیگر سه رقمی شده است و روز گذشته ۱۰۴ مرگ کرونائی در کشور ثبت شد؛ موضوعی که با عنایت به روند تصاعدی مبتلایان، زنگ خطر افزایش بیماران بدحال و در نتیجه افزایش فوتیهای ناشی از آنرا به صدا درآورده است. البته هرچند که کارشناسان و متخصصان سلامت معتقدند که با وجود بالاتر بودن قله مبتلایان امیکرون، اما شاید کشتار آن به اندازه دلتا نباشد، در عین حال از همان ابتدای ورود این سویه به کشور، آمار سه رقمی مرگ را محتمل دانسته و بر لزوم چاره اندیشی جهت پیشگیری از آن تاکید داشتند.

در هر حال گویا هنوز آنچنان که باید خیلی ها خطر اُمیکرون را باور نکرده اند و آنچنان که باید تمهیدات لازم برای مقابله با اُمیکرون مهیا نیست. به صورتی که محدودیت آنچنانی برقرارنشده و شلوغی و ازدحام خیابان ها، مترو و اتوبوس، پاساژها، بازارهای خرید در آستانه عید نوروز و دید و بازدیدها مانند روزهای عادی برقرار است. در عین حال بازار سینماها و تئاتر و همین طور برگزاری جشنواره فجر آن هم بدون رعایت جدی پروتکلهای بهداشتی داغ است و گویا کسی خطر اُمیکرون را تا زمانیکه به تخت بیمارستان نرسد، باور نمی کند.

حالا هم نگرانی کارشناسان سلامت به واقعیت پیوسته؛ به صورتی که خوش کامی هفته های اخیر که ناشی از کاهش مرگ های کرونائی به زیر ۲۰ مورد در روز بود و تصور ادامه روند کاهشی آن، باردیگر به تلخ کامی مرگ های سه رقمی بدل شده و جان صدها هموطن را در معرض خطر قرار داده است و اگر اقدامات عاجل، چه از طرف مردم با اعمال رعایتهای بهداشتی و چه از طرف مسئولان با اعمال تدابیر و محدودیتهای لازم، صورت نگیرد، این خطر وجود دارد که در آستانه عید نوروز، مرگ با لباسی نو برای داغدار کردن بازگردد.
1400/11/19
12:09:47
5.0 / 5
598
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag