محققان نروژی می گویند؛

محصولات پلاستیکی رایج سبب چاقی می شوند

محصولات پلاستیکی رایج سبب چاقی می شوند

بیو بگ: در یک مطالعه جدید، پژوهشگران پی بردند مواد شیمیایی موجود در محصولات پلاستیکی رایج مانند بطری های آب یا بسته بندی مواد غذایی ممکنست احتمال چاقی را بالا برند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، «مارتین واگنر»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه علم و صنعت نروژ، در این زمینه می گوید: «آزمایش های ما نشان میدهد که محصولات پلاستیکی معمولی حاوی تلفیقی از مواد هستند که می توانند عاملی دخیل در ایجاد اضافه وزن و چاقی باشند.»
بسته بندی پلاستیکی به شکل گسترده برای مواد غذایی استفاده می شود برای اینکه ارزان است و می تواند ماندگاری را افزایش دهد. اما پلاستیک حاوی هزاران ماده شیمیایی است و پژوهشگران توضیح دادند که تعدادی از آنها می توانند وارد بدن شده و بر متابولیسم و وزن تأثیر بگذارند.
تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی پژوهشگران از ۳۴ محصول پلاستیکی روزمره مانند ظروف ماست، بطری نوشیدنی و اسفنج آشپزخانه، بیش از ۵۵۰۰۰ ماده شیمیایی را نشان داد.
از این میان، پژوهشگران ۶۲۹ مورد از این مواد شیمیایی را شناسایی نمودند، همچون ۱۱ مورد که با متابولیسم انسان تداخل دارند و با نام "مواد شیمیایی مختل کننده متابولیسم" شناخته می شوند.
در تحقیقات آزمایشگاهی مشخص شد که مواد شیمیایی یک سوم محصولات پلاستیکی به رشد سلول های چربی کمک می کنند. تیم مطالعه توضیح داد که این مواد شیمیایی سلول های پیش ساز را برای تبدیل شدن به سلول های چربی که بیشتر تکثیر می شوند و چربی بیشتری انباشته می کنند، برنامه ریزی مجدد کردند.
این مطالعه نشان داد حتی تعدادی از محصولات پلاستیکی که حاوی مواد مختل کننده متابولیسم نیستند، موجب رشد سلول های چربی می شوند. بگفته نویسندگان، این بدان معناست که پلاستیک ها حاوی مواد شیمیایی ناشناخته نیز در نحوه ذخیره چربی بدن ما اختلال ایجاد می کنند.
تحقیقات قبلی نشان داده است که تعدادی از پلاستیک ها حاوی مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز هستند که ممکنست بر رشد و باروری انسان تأثیر بگذارد، و این مطالعه جدید نشان میدهد که آنها همین طور ممکنست در افزایش وزن نقش داشته باشند.


منبع:

1400/11/13
10:06:08
5.0 / 5
428
تگهای خبر: دانشگاه , صنعت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag