معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران؛

هیچ کجای کشور وضعیت بهداشتی تهران را ندارد

هیچ کجای کشور وضعیت بهداشتی تهران را ندارد

بیو بگ: معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به چالش های حوزه بهداشت استان تهران، اظهار داشت: در بیشتر فاکتورهای بهداشتی، اوضاع شهر تهران بدتر شده است.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، علیرضا اولیایی منش، در نشست «تقویت شبکه خدمات جامع و همگانی سلامت در استان تهران؛ راهکارها- چالش ها»، گفت: اتفاق مبارکی در سطح شهر تهران افتاده و آن همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی در رفع مشترک مشکلات بهداشتی شهر تهران است.
وی، بیان مشکلات را به مدلول توقف کار ندانست و بر ضرورت ساماندهی ارائه خدمت در سطح یک و رفع مشکلات ارتقای سلامت و بهداشت اصرار کرد و اظهار داشت: بهداشت به منزله کارایی و عدالت است و برای دستیابی به عدالت مسیری جز خدمات بهداشتی وجود ندارد. خوشبختانه حالا تعهد و اراده در سطح سه دانشگاه برای حل مشکلات بهداشتی وجود دارد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اعلان اینکه صرفه جویی منابع زمانی حاصل می شود که برنامه ریزی مناسب صورت پذیرد، اشاره کرد: اگر معتقدیم که نباید مشکلات را پیچیده نماییم، باید بر ریسک شاخصهای خطر تمرکز نمائیم. مطالعه استپس و مقایسه سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ نشان میدهد که در بیشتر فاکتورهای بهداشتی، اوضاع شهر تهران بدتر شده است و این نشان از عدم توجه جدی به حوزه بهداشتی دارد.
وی با ارائه نقشه سلامت شهر و استان تهران، از وضعیت نامساعد مناطق محروم تهران آگاهی داد و اظهار داشت: متأسفانه در جنوب شهر تهران و مناطقی که از لحاظ اقتصادی ضعیف تر هستند، بیماریهای قلبی، سکته های مغزی، بیماری پرفشار خونی، سرطان ها و بیماریهای بدخیمی بسیار شایع تر هستند و این مسئله باید وجدان ما را بعنوان مسئول تکان دهد.
اولیایی منش، رتبه اول در بحث لطمه های اجتماعی را متعلق به شهر و استان تهران دانست و تصریح کرد: حالا نقشه لطمه های اجتماعی در شهر تهران را در اختیار داریم و می دانیم در هر محله با چه مشکلات و معضلاتی مواجه هستیم بدین جهت کاملاً به نیازهای این مناطق نیز واقفیم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اهمیت نظام شبکه، خدمت رسانی به این مناطق را بوسیله نظام شبکه امکان پذیر خواند و اشاره کرد: هیچ کجای کشور، وضعیت بهداشتی تهران را ندارد و در این شهر با چالش هایی همچون لطمه اجتماعی، عدم تناسب منابع با امکانات، ضعف و فرسودگی امکانات، برون سپاری واحدهای شبکه و حقوق و درآمد پایین پرسنل خدمات بهداشتی مواجه هستیم.
وی برون سپاری شبکه های بهداشتی را مشکل دیگری عنوان نمود و از همگان خواست تا برای ساماندهی این وضعیت همکاری کنند و اضافه کرد: این کار باعث شده تا شبکه های بهداشتی با مشکلاتی همچون املاک استیجاری، پرسنل برون سپاری شده و منابع ناپایدار بهداشتی مواجه شوند که بطور قطع باید برای حل این مشکلات برنامه ریزی مناسبی صورت پذیرد.
اولیایی منش در آخر ابراز امیدواری کرد که به لطف خدا، مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری حوزه بهداشت در استان تهران حل خواهد شد و طرح ساماندهی خدمات سلامت به مردم شهر و استان تهران نیز در نخستین فرصت پیاده سازی خواهد شد.

1400/10/22
22:47:44
5.0 / 5
525
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag