یافته های جدید نشان می دهد؛

وجود یک بیماری خودایمنی با بیماری ثانویه هم راه است

وجود یک بیماری خودایمنی با بیماری ثانویه هم راه است

بیو بگ: پژوهشگران کشف کرده اند که داشتن یک نوع بیماری خودایمنی می تواند منجر به بیماری خودایمنی دیگری شود.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو بطور ناگهانی دریافتند که موش های مبتلا به آرتریت روماتوئید ناشی از آنتی بادی در مفاصل خود گرفتار ضایعات ستون فقرات مشابه ضایعات اسپوندیلوآرتریت محوری (AxSpA) شدند که موجب خم شدن ستون فقرات می شود.
«نیرمال باندا»، سرپرست تیم تحقیق، اظهار داشت: «نتایج ما نشان میدهد که یک بیماری خودایمنی، مانند آرتروز التهابی، ممکنست منجر به یک بیماری خودایمنی ثانویه مانند AxSpA نیز شود. این ارتباط جالب بیماری ممکنست به سبب اتصال اتوآنتی بادی های ضد کلاژن به ستون فقرات یا تغییراتی در سیستم ایمنی بدن باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.»
همین آنتی بادی های ضد کلاژن در انسان های مبتلا به آرتروز نیز وجود دارد. آنها بطور مستقیم به غضروف مفصل حمله می کنند و در نتیجه موجب التهاب و درد می شوند.
به گفته باندا، «ما برای نخستین بار به وجود این رابطه پی بردیم.»
اما این که دقیقاً چگونه یک بیماری خودایمنی می تواند موجب ایجاد بیماری دیگر شود، همچنان یک راز باقی مانده است، موضوعی که باندا امیدوار است آنرا بررسی کند.
او اظهار داشت: «ما می خواهیم به مکانیسم این رابطه پی ببریم. با این وجود سفارش می نماییم مبتلایان به یک بیماری خودایمنی در صورت ابتلاء به بیماری دیگری، هوشیار باشند.»
به گفته پژوهشگران، هم اکنون ارتباطی بین بیماری لثه و آرتریت روماتوئید، و دژنراسیون ماکولا خشک در رابطه با سن و آرتریت روماتوئید وجود دارد.


منبع:

1400/10/20
12:58:09
5.0 / 5
410
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag