مدیركل دفتر بازرسی وزارت بهداشت اعلام كرد

ماجرای فروش کارت واکسیناسیون کرونا

ماجرای فروش کارت واکسیناسیون کرونا

به گزارش بیو بگ مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درباره مباحث مطرح شده در خصوص فروش کارت واکسن کرونا و بررسی های وزارت بهداشت در این حوزه، اظهار داشت: در یک مورد ۲۳ نفر دارای کارت واکسن جعلی شناسایی کردیم که در مقابل واکسیناسیون ۱۲۰ میلیون دز بسیار ناچیز است.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رحیم نیا در نشست خبری آنلاین، اظهار داشت: مهم ترین قسمت وظیفه بنده بحث ارزیابی عملکرد است. اداره ما وظیفه اش به این صورت است که شکایات به ما واصل می شد و به آنها رسیدگی می شد و خب عملا جایگاه دفتر بیشتر رسیدگی به شکایات شده بود. آقای دکتر عین اللهی بیشتر تاکیدشان این بود که همکاری ما با دانشگاه ها به نحوی پیش برود که عملا زمینه برای سوءاستفاده و شکایات بعدی از بین برود که لازمه آن انجام ارزیابی عملکرد دقیق در دانشگاه های علوم پزشکی بود. از طرفی باتاکید وزیر بهداشت بدنه وزارت بهداشت نباید از این ارزیابی عملکرد استثنا شود و همزمان با بازرسی و ارزیابی عملکرد دانشگاه ها، خود معاونت های مختلف وزارت بهداشت هم باید بررسی شود و حتی جناب وزیر تاکید نمودند کار بازرسی از دفتر وزارتی آغاز شود.
وی اضافه کرد: در این راستا از کلان مناطق از افراد صاحب نظر در بدنه دولت و خارج از دولت استفاده کردیم تا آئین نامه ها را بروزرسانی نماییم و اگر بتوان در چارچوب نرم افزار قابل استفاده باشد. اول آئین نامه به دانشگاه ارسال میشود که خود ارزیابی صورت گیرد و بعد تیم ارزیابی ما می رود و احتمال دارد در اجلاس روسای دانشگاه ها آئین نامه را معرفی نماییم. کار بعدی که کردیم، آئین نامه بازرسی است که مدون شده است تا به صورت شکل یافته صورت گیرد.
او افزود: کار بعدی ما کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق شهروندی بود که قبلا تشکیل شده بود. با تغییر دولت احکام جدید زده شد و ما به دنبال این هستیم که جلسات مرتب تشکیل گردد. کار اصلی کمیته شناسایی گلوگاه های فساد و برخورد با آنها است که زمینه فساد بررسی شود و یکی از اقدامات بزرگ است و ما میخواهیم بتوانیم مشکلات کلان سیستم را رفع نماییم.
مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، تصریح کرد: سازمان هایی با ما همکاری دارند مثلاً سازمان بازرسی کل کشور ارتباط تنگاتنگی با ما دارند و از دانشگاه ها هم خواستیم که حتما این ارتباط را برقرار کنند و در کنار آن با بازرسی ریاست جمهوری هم رابطه جدی داریم به جهت اینکه از حقوق مردم به درستی صیانت نماییم.
او با اشاره به آموزش نیروهایی که در حوزه بازرسی فعال می باشند، تصریح کرد: متناسب با نیازمان کارهای آموزشی را انجام می دهیم.
وی با اشاره به بازرسی هایی که در زمینه واکسیناسیون صورت میگیرد، خاطرنشان کرد: ما نظارت کامل و جامع در زمینه واکسیناسیون داریم و دوستانی از بازرسی در فرودگاه ها هستند و هر واکسنی که میخواهد وارد شود بررسی می شود و تا تحویل به دانشگاه ها ما در جریان هستیم.
مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درباره مباحث مطرح شده در خصوص فروش کارت واکسن، اظهار داشت: بحث فروش کارت واکسن بدون تزریق واکسن را هم بررسی کردیم و موردی با کمک یکی از خبرگزاری ها شناسایی کردیم که مبلغی میگرفتند و کارت صارد می کردند ولی تعداد این کارتهای صادر شده بسیار کم است که هیچ تاثیری در اعتماد عمومی به کارت واکسن ایجاد نمی نماید. در یک مورد ۲۳ نفر دارای کارت واکسن جعلی شناسایی کردیم که در مقابل واکسیناسیون ۱۲۰ میلیون دز بسیار ناچیز است.
رحیم نیا بیان نمود: سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت برای اعلام شکایات مردم بود که ۶ خط داشت چونکه در این سامانه ۱۹۰ جایی برای پزشکان دیده نشده بود و فقط مردم میتوانستد از همکاران ما شکایت کنند و ما این خط را ایجاد کردیم که اگر کادر درمان جایی مشکل داشتند بتوانند با لاین هفتم خط ۱۹۰ مبحث را درمیان بگذارند.
وی اضافه کرد: در بخشی پرونده های راکدی داشتیم که ارزش مالی بالایی داشتند که به لطف خداوند پیگیری کردیم که حقوق مردم و بیت المال پایمال نشود و مقام عالی وزارت قویا از ما دراین زمینه حمایت می کنند تا پرونده ها به سرانجام برسد.
او ادامه: بحث پرداخت هایی داشتیم که گاها به برخی افراد انجام میشد و با همکاری چند معاونت این گلوگاه شناسایی شد و هیچ کس خارج از حقوق و اضافه کاری مصوب مبلغی دریافت نمی کند و اگر موردی باشد تخلف است و سیستم های نظارتی ورود میکنند.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره رسیدگی به تخلفات شکل گرفته در حوزه طب سنتی در اوایل انتشار کرونا در کشور، اظهار داشت: طب سنتی در اصل دو نوع است؛ اول طب سنتی بر معیارهای علمی که وزارت بهداشت کاملا از آن حمایت می کند و اگر میخواهند دارویی را سفارش کنند از شاخصهای علمی استفاده می نمایند و کارآزمایی ها را طی می کند و بعنوان دارو استفاده می شود. متاسفانه عده ای در فضای مجازی می باشند که مشکل ما با اینها است که می خواهند هرچیزی در فضای مجازی معرفی میکنند را به سادگی مجوزدار کنند که طب سنتی علمی ما هم با این افراد مشکل دارد. در خارج از دانشگاه ها میتوانیم افراد غیرعلمی را به محاکم معرفی نماییم و در جریان هستید که با سرشاخه این افراد هم برخورد شد و مطبشان بسته شد، اما مردم باید اطلاعات خویش را بالا برند، این که هرکسی بیاید ادعایی کند به معنای تایید فرد از راه مراجع ذی صلاح نیست. برخورد با اینها باید به نحوی باشد که زمینه سوء استفاد برچیده شود.
وی در بخش دیگری از صحبتهایش درباره شکایتهایی که به وزارت بهداشت میرسد، اضافه کرد: شکایت هایی که از دانشگاه ها به دست ما می رسد بیشتر در ارتباط با بحث استخدام های امتحانی بود که سال ۱۳۹۹ انجام شد و گویا برخی حقوق در آن درنظر گرفته شده بود که برخی در محاسبه امتیازات به آن اعتراض دارند. بحثهای تخلف مالی را خودمان به دنبالش هستیم مثلاً در یک مورد شناسایی شده است که در یکی از دانشگاه ها یک زمین بزرگی سند زمین به نام کس دیگری خورده است که خب خوشبختانه دوستان بموقع متوجه شدند و کار اداری را انجام دادند. یا یک پرونده دیگری بود که یک زمین ۲۱ هزار متری در یکی از نقاط خیلی خوب تهران هست که وابسته به دولت می باشد که عملا با سو استفاده می خواستند به نام افراد حقیقی سند بزنند که وزارت بهداشت وارد کار شدند و با حمایت مقام عالی وزارت تاحدود زیادی جلوی آنرا گرفتیم. پرونده های مهم که به نتیجه برسد به اطلاع مردم خواهیم رساند.
او درباره عمده فعالیت سامانه ۱۹۰، بیان نمود: ما در بحث دارو که مردم هم تماس زیادی با ما دارند، مشکلاتی داریم. اطلاعات دارویی به روز نیست. مثلاً مردم تماس میگیرند میخواهند ببینند دارو در کدام داروخانه وجود دارد که ما در لحظه نمی توانیم این اطلاعات را به مردم بدهیم که این هم به سبب نقص در ارتباط سامانه ها است که به دنبال رفع این مشکل هستیم. مباحث عمومی مثل عدم رعایت پروتکل ها و گزارشات مردمی به ما و اضافه دریافتی برخی مطب ها جزو شکایات شایع است.
وی اضافه کرد: هر تخلفی که صورت گیرد به دنبالش می رویم. حساسیت در مورد بیمارستان های خصوصی بیشتر است اما ارتباط کاری بیمارستان های دولتی با وزارت بهداشت دلیل بر این نمی گردد که اگر تخلفی صورت گرفت رسیدگی نکنیم و برخورد با بیمارستان ها به یک شکل انجام می شود.
او بیان نمود: در کرونا برخی بیمارستان های خصوصی پای کار آمدند و خدمت کردند اما این دید نادرست وجود دارد که فکر می کنند چون بیمارستان خصوصی هستند پس می توانند هر کاری که میخواهند انجام دهند. اگر کاری برای مریض لازم نباشد صورت گیرد هزینه به بیمار تحمیل می کند که از نظر ما به هیچ وجه مورد تایید نیست و برخورد می نماییم. در مورد یکی از بیمارستانها گزارش دادند که مجبور می کنند حتما بیمار همراه داشته باشد و همراه را از بیمارستان بگیرند که همان روز با بیمارستان برخورد شد. در بخش کرونا بیمار نمیتواند همراه داشته باشد و اگر خدمتی باید دریافت کند وظیفه بیمارستان است که تأمین کند.
رحیم نیا اظهار داشت: دکتر عین اللهی یکی از جهادی ترین وزرای فساد ستیز دولت آقای رئیسی هستند و شبانه روز برای سلامت مردم درخدمت هستند. ایشان دستور دادند در سفرهای استانی هیچ هدیه ای از دانشگاه به ایشان و تیم همراهشان داده نشود و مواظب سلامت سیستم هستند. ایشان تنها وزیری هستند که گفتند بازرسی از دفتر وزارت آغاز شود.
وی در بخش دیگری از صحبتهایش درباره کیفیت داروهای تولید داخل اظهار داشت: شرکتهای دارویی که مواد دارویی تولید می کنند در هند و چین هستند و بسیاری از کشورها مواد اولیه را از آنها دریافت میکنند و ما تاجایی که بتوانیم از بهترین شرکتها مواد را تهیه می نماییم. این مواد در کشور به شکل دارو تهیه می شوند، باید ذهنیت را عوض نماییم از قدیم یاد گرفتیم بگوییم هرچه در خارج تهیه می شود کیفیت خوبی دارد و هرچه داخل تولید می شود کیفیت پایین دارد و باید این دیدگاه عوض شود. ما خودمان هم که بیمار می شویم از همین دارو استفاده می نماییم.
او در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره رسیدگی به تخلفات و چالش های امنیتی نسخه نویسی الکترونیک برای پزشکان و بیماران، بیان نمود: یک بحث این بود که اینها باید حتما مجوز افتا (نوعی مجوز برای شروع به کار نسخه نویسی الکترونیک) را داشته باشند و بر مبنای پرس و جوی ما اجازه دادند کار آغاز شود و درجریان کار مشکلات امنیتی حتما بعدا رفع گردد. روزهای گذشته دیدیم که اطلاعات افراد در فضای مجازی قابل انتشار است که هم با بیمه سلامت تماس گرفته شد که سریعا جلوی این اتفاق گرفته شود، این که با یک کد ملی بتوان به تمام اطلاعات فرد دست یافت یک باگ بود که باید برطف شود.
او در پاسخ به سوالی درباره تخلفات ارزی دارو و شرکتهای تجهیزات پزشکی هم بیان نمود: عددی برای ارزش ارزی تخلفات ندارم، تا تخلفات قطعی نشود قابلیت اعلام ندارد و این پرونده ها از راه بازرسی کل کشور درحال بررسی است و یکی از دغدغه ها این است که پرونده سریعا به نتیجه برسد که به مردم اطلاع بدهیم، پرونده وجود دارد و بموقع معرفی می گردند. یک مشکل در تجهیزات پزشکی و دارو این بحث افزایش قیمت شرکتهای وارد کننده است که حقیقت این است که اینها حدودا به میزان زیادی توسط دکتر دارایی (رییس سازمان غذا و دارو) بررسی میشود که اگر دارو و تجهیزات وارد می شود با قیمت واقعی باشد.
وی درباره ورود مواد غذایی برگشت خورده صادراتی به سفره مردم هم اظهار نمود: خیلی وقت ها برگشت خوردن مواد عذایی به سبب سموم بیش از اندازه نیست، مثلاً یک آلودگی خاصی بوده است که از نظر ما مشکلی نداشته اما در کشور خاص مجاز شناخته نشده بنا بر این این یک عدم هماهنگی بین وزارت خانه هایی که این کار را انجام می دهند با وزارت بهداشت است؛ چون تولیدات کشاورزی داخلی باید زیر نظر وزارت بهداشت باشند و اگر مجوز صادرات داشت می توانند کار را انجام دهند و ان شاءلله با هماهنگی بیشتر با وزارت صمت این مشکل حل شود. اینکه القا شده که این محصولات سموم بیش از اندازه داشتند درست نیست و فقط یک سری آلودگی هایی داشته است که مثلاً در یک مورد قارچ خاصی داشته که مشکلی ایجاد نمیکرده اما چون در پروتکلهای آن کشور قابل قبول نبوده محصولات عودت داده شده است.
رحیم نیا خاطرنشان کرد: ما به هیچ عنوان سلامت مردم را با هیچ چیزی معامله نمیکنیم اگر چیزی مشکل داشته باشد اجازه توزیع آن داده نمی گردد. اگر محصولی شرایط عرضه نداشته باشد امحا می شود.
وی همینطور در پاسخ به سوالی درباره انتشار تصویر بیماری در فضای مجازی در یکی از بیمارستانهای تهران و بیان دریافت وجوه غیرمتعارف از وی، اظهار داشت: روز گذشته تصویری در فضای مجازی انتشار یافته است که بیماری در بیمارستانی بستری شده است با این عنوان که از او زیرمیزی خواسته اند. دریافت پول از بیمار خارج از حسابداری در هر بیمارستانی بطور قطع تخلف است. ولی پزشکی که در کلیپ از او صحبت می شود هرچند در بیمارستان آنکال نبوده است و چون گفته شده است که بیمار جانباز بوده است ایشان احساس وظیفه کردند که بیمار را ویزیت کنند؛ ولی از سوی پزشک مربوطه پولی از بیمار درخواست نشده است. بیمار تصادفی بوده است که این بیماران به بیمارستان های خاصی فرستاده می شوند و اگر بخواهند به بیمارستان دیگری بروند ستاد پشتیبانی از بیماران تصادفی هزینه را قبول نمی کند و در جهت همین مساله بیمارستان از ایشان مبلغی درخواست کرده و ایشان بعنوان زیرمیزی پزشک کلیپی پخش کردند و این درحالی است که پزشک مورد نظر انسان پاک دستی است. همزمان با احترام به حقوق مردم باید به حقوق پزشکان خدوم احترام بگذاریم. اگر بیمار تصادفی بخواهد به بیمارستان خصوصی برود خودش باید هزینه ها را پرداخت کند.
وی اضافه کرد: من بحث زیرمیزی را رد نمیکنم و نمیگویم کسی زیرمیزی نمیگیرد. یکی از سیاست های ما برخورد با زیرمیزی است و راهکاری هم پیشنهاد دادند که مقرر است بررسی شود؛ ولی مبحث با جسارت به پزشک خدوم متفاوت می باشد. این فرد ۲۰ میلیون تومان به حساب بیمارستان واریز کردند که به معنای زیرمیزی نیست. اگر مردم میخواهند پولی برای درمان بدهند باید به حسابداری بیمارستان بدهند. این بیمار که از اردبیل به تهران آمده است یک شکستگی پایدار حلقه لگنی دارند که با استراحت در منزل بهبود می یابند و شاید تصور کرده اگر از شهرستان به تهران بیاید بر روند درمانش تأثیر گذار است.
منبع:

1400/10/18
17:04:41
5.0 / 5
361
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag