الگوی ایمنی ژاپنی که از مبتلاشدن به کووید جلوگیری می کند

الگوی ایمنی ژاپنی که از مبتلاشدن به کووید جلوگیری می کند

بیو بگ: خراسان رضوی نرخ پایین مرگ ومیر و عفونت شدید ناشی از ویروس کووید-19 در ژاپن در مقایسه با کشورهای غربی طی همه گیری جاری یک معما بوده است بنا بر این گروهی تحقیقاتی به بررسی این مساله پرداختند که چگونه یک الگوی ایمنی خاص ژاپنی از مبتلاشدن به ویروس جلوگیری می کند.


به نقل از ژاپن نیوز، موسسه تحقیقات RIKEN یکی از بزرگترین سازمان های تحقیقاتی ژاپن اعلام نمود که پژوهشگران این مرکز «عامل ایکس» احتمالی در پس این رمز و راز را کشف کرده اند.
پژوهشگران تایید کردند: نوعی ایمنی خاص در تعداد زیادی از مردم ژاپن یافت می شود و یکی از دلایلی است که از مبتلاشدن به کرونا جلوگیری می کند.
آنان همین طور مکانیسمی ایجاد کردند که توسط آن سلول های تی کشنده (از سلول های ایمنی بدن)، سلول های آلوده به کووید-۱۹ را از بین می برد.
پژوهشگران گفتند: این کشف احیانا منجر به ساخت واکسنی می شود که مقابل سویه اُمیکرون نیز موثر است.
هنگامی که ویروس کووید-۱۹ یک سلول را آلوده می کند، یک ماده آلی به نام پپتید (آنتی ژنی که نشان دهنده وقوع عفونت است) بعنوان قسمتی از پاسخ ایمنی روی سطح سلول ظاهر می شود و سلول های تی کشنده را تحریک کرده تا موجب تکثیر آنها شود. سلول های تی به نوبه خود سلول های آلوده را از بین می برند و شدت عفونت را محدود می کنند.
انواع مختلفی از ایمنی، انواع مختلف پپتیدهای مرتبط و انواع سلول های تی کشنده پاسخگو وجود دارند اما در بعضی موارد، سلول های تی کشنده به هیچ وجه واکنش نشان نمی دهند.
گروه تحقیقاتی بر روی نوع ایمنی A۲۴ متمرکز شد که در ۶۰ درصد از جمعیت ژاپن اما تنها در ۱۰ تا ۲۰درصد جمعیت های غرب وجود دارد. این گروه پپتیدهایی را که هنگام آلوده شدن افراد دارای نوع ایمنی A۲۴ به کووید-۱۹ ظاهر می شوند و نحوه واکنش سلول های تی کشنده را بررسی کردند.
پژوهشگران دریافتند که سلول های تی کشنده به سبب پپتیدی به نام QYI نسبت به عفونت های کووید، بسیار کارآمد واکنش نشان می دهند. هنگامی که سلول های افراد با نوع ایمنی A۲۴ که به ویروس کووید آلوده نشده بودند، جمع آوری و QYI تجویز شد، سلول های تی کشنده واکنش نشان دادند و در ۸۳.۳ درصد از آنها تکثیر شدند.
بنابراین، تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که «عامل ایکس» علت احتمالی نرخ پایین بیماران مبتلا به کووید-۱۹ شدید در ژاپن است.
این گروه فرضیه ای ارائه می کند که واکسنی مبتنی بر QYI ممکنست از عفونت های شدید کووید پیشگیری کند همین طور پژوهشگران پیش بینی می کنند که ممکنست این واکسن در مقابل سویه اُمیکرون نیز موثر باشد برای اینکه نسبت به واکسن های موجود متفاوت عمل می کند.
شینیچیرو فوجی، محقق ارشد این گروه اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که این امر منجر به درمان جدیدی برای افرادی شود که به خوبی به واکسن های موجود پاسخ نداده اند.
وی اشاره کرد: تحقیقات خودرا ادامه خواهیم داد.
منبع:

1400/09/22
12:35:21
5.0 / 5
511
تگهای خبر: درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag