آماده سازی جهان برای همه گیری بعدی چقدر هزینه در بر دارد؟

آماده سازی جهان برای همه گیری بعدی چقدر هزینه در بر دارد؟

به گزارش بیو بگ خراسان رضوی درخواست های جهانی برای آمادگی بهتر در مقابل بروز همه گیری های بعدی عرضه شده است و به آمادگی کشورها در زمینه سیستم های بهداشتی مقاوم، به اشتراک گذاری دارایی های کلیدی سلامت، انسجام و اعتماد در خط مقدم اشاره دارد همینطور تأمین مالی اضافی برای آمادگی می تواند به گسترش حمایتی که بانک جهانی و سایرین به کشورها و موسسات منطقه ای می کنند کمک نماید.


به نقل از ویفروم، این درخواست ها نشان داده است که میتوان شیوع بیماری را پیشبینی و یا از آن جلوگیری کرد. همینطور می توانیم شیوع را به صورت موثرتری مهار و یا از بروز اختلالات اجتماعی و اقتصادی و مرگ ومیر جلوگیری نماییم.
چنین اقداماتی در گذشته انجام و منجر به اقدامات معناداری شده است و این نگرانی وجود دارد که باآنکه زمان و ماهیت همه گیری بعدی معلوم نیست اما بطور قطع اتفاق خواهد افتاد. البته این دفعه همه چیز متفاوت خواهد بود. بیماری کووید- ۱۹ محدودیت تلاشهای گذشته و احتیاج به نگاههای بهتر و پایدارتر برای آمادگی را مورد توجه قرار داده است اما آمادگی برای بیماری همه گیر باید به چه صورت باشد و به چه نوع سرمایه هایی نیاز دارد.
آمادگی برای بیماری همه گیر به موارد بسیاری ازجمله سیستم های بهداشتی قوی و انعطاف پذیر، مراقبت های اولیه برای تسهیل تشخیص شیوع بیماری، عرضه مراقبت های ضروری و پشتیبانی از تولید واکسن و سایر اقدامات متقابل پزشکی نیاز دارد. همینطور برای تشخیص بیماری های انسانی و مشترک انسان و دام به سیستم های نظارتی و ظرفیت آزمایشگاهی نیاز و مکانیسم هایی برای هماهنگی پیشگیری و آمادگی لازم است و آمادگی برای پشتیبانی از جلوگیری از شیوع بیماری و به کارگیری اقدامات متقابل به چارچوب های قانونی و ابزارهای نظارتی نیاز دارد و علاوه بر این، زنجیره تأمین با عملکرد خوب همینطور انبارهای کافی کالاها و تجهیزات ضروریست.
از آنجاییکه عوامل بیماری زا مرزها را در نظر نمی گیرند، ابعاد مهم آمادگی بین کشوری که شامل موسسات منطقه ای و زیرمنطقه ای است مانند هماهنگ سازی مقرراتی، استانداردهای گزارش دهی و به اشتراک گذاری اطلاعات درباره شیوع بیماری اهمیت دارد.


خیلی از کشورها بخصوص کشورهای با درآمد کم و متوسط در این عرصه های آمادگی، ضعف های طولانی مدت دارند که به ضعف هایی در سطح منطقه ای تبدیل می شود. حتی کشورهایی که آمادگی قوی تری داشتند، توسط بیماری همه گیر کووید- ۱۹ به چالش کشیده شدند و صدمه پذیری های در رابطه با فروپاشی زنجیره های تأمین جهانی و نقشی را که عدم اعتماد، انسجام و مکانیسم های هماهنگی درون دولتی در تضعیف واکنش ایفا کرده است را برجسته کردند. حمایت بانک جهانی از آمادگی، احتیاج به اقدام جهانی و آمادگی برای آینده از مهم ترین موارد برای این مورد است.
بیماری همه گیر کووید-۱۹ احتیاج به اقدام در سطح جهانی را برجسته کرده است چونکه نیازهای تأمین مالی در سطح جهانی متنوع، پیچیده و افزایش تأمین مالی تحقیق و توسعه در زمینه درمان و واکسن یکی از اولویت های کلیدی است. همینطور تأمین مالی اقدامات متقابل پزشکی برای اطمینان از دسترسی بموقع و عادلانه برای همه کشورها هم به همان اندازه مهم می باشد.
به تازگی، دولت ایالات متحده خواستار یک صندوق جهانی بهداشتی ۱۰ میلیارد دلاری برای آماده سازی در مقابل همه گیری های آینده شده است و از کمک ۲۵۰ میلیون دلاری برای شروع جهش این تلاش ها اطلاع داده و پیشنهاد شده است که این صندوق در بانک جهانی ایجاد شود. تأمین مالی اضافی برای آمادگی می تواند به گسترش حمایت هایی که بانک جهانی و سایرین به کشورها و موسسات منطقه ای عرضه می کنند موثر و به رفع شکاف ها در سطح جهانی کمک نماید.
تأمین مالی برای آمادگی بهتر مهم می باشد اما آمادگی قوی نیازمند اراده سیاسی پایدار می باشد و به نظر می آید که این امر مستلزم مجموعه ای از هنجارها و استانداردهای مورد توافق جهانی در مورد آمادگی درباره همه گیری است. شاید زمان آن فرا رسیده است که یک موافقت جهانی در مورد آمادگی همه گیری، مشابه مبحث آب وهوا برای اطمینان از تعهد مشترک و پاسخ گویی جمعی در مورد آمادگی همه گیری را در نظر بگیریم.
منبع:

1400/09/11
23:18:15
5.0 / 5
471
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag