از زگیل و تبخال تناسلی چه می دانید؟

از زگیل و تبخال تناسلی چه می دانید؟

بیو بگ: مرکزی زگیل و تبخال تناسلی چیست و چرا باید نسبت به پیش گیری از آن حساس بود؟


دکتر "شهریار ناطق" متخصص ارولوژی و جراح کلیه در گفت و گو با ایسنا دراین زمینه اظهار نمود: زگیل تناسلی در اثر ویروس HPV ایجاد می شود و شایع ترین بیماری منتقله از راه جنسی است. برمبنای آمار، حداقل ۷۰ درصد زنان یکبار در طول عمر خود به این ویروس مبتلا می شوند. گرچه بنا به دلایلی هنوز پژوهش دقیقی در این مورد صورت نگرفته که بدانیم چند درصد از بانوان ایرانی گرفتار بیماری زگیل تناسلی می شوند، ولی بطور متوسط می توان گفت حدود ۳۰ الی ۵۰ درصد جمعیت فعال جنسی که غالبا جوانان هستند با این بیماری درگیر هستند.
وی درباب راه های انتقال زگیل تناسلی اظهار داشت: ۹۰ درصد بیماری بوسیله روابط جنسی انتقال پیدا می کند؛ گرچه باتوجه به اینکه بیماری هایی نظیر زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی از راه تماس پوست با پوست منتقل می شوند و در حین استفاده از وسایل پیشگیری مثل کاندوم نمی توان تمامی مناطق تماس را پوشش داد ولی تا ۵۰ درصد پیشگیری را محقق خواهدنمود. ضمن آن که در جلوگیری از انتقال بیماری هایی نظیر سوزاک، ایدز و هپاتیت تا 100 درصد را پوشش می دهد.
اهمیت پیش گیری از طریق واکسیناسیون
او با اشاره به اینکه حدود ۱۰ درصد انتقال بیماری زگیل تناسلی بوسیله عواملی غیر از روابط زناشویی انتقال پیدا می کند، اشاره کرد: ممکنست فردی بوسیله استفاده از وسایل آلوده مانند وسایل شنای آلوده، لیف، حوله، مایو و ژیلت و... آلوده شود. بدین سبب نباید به فردی که گرفتار بیماری زگیل تناسلی شده است انگ روابط خارج از عرف زده شود، بلکه لازم است جامعه را با اطلاع رسانی صحیح نسبت به درمان این بیماری حساس کرد.
وی اضافه کرد: نه فقط در زگیل تناسلی بلکه در تمامی بیماریهای جنسی مسئله اصلی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به نسل جوان است. خیلی از افراد بدون اطلاع لازم از این بیماری و بدون آگاهی از این که واکسن برای پیش گیری از آن وجود دارد به پزشک مراجعه می کنند و مجبورند بجای هزینه پائین در زمینه پیشگیری که با دریافت واکسن ممکن می شود، چندین برابر آنرا برای درمان هزینه کنند.
شیوع رفتارهای پرخطر در سنین پایین، بیشتر است
دکتر ناطق بیان کرد: میزان شیوع رفتارهای پرخطر در سنین کمتر به سبب هیجان بالا بمراتب بیشتر است، بدین سبب میزان اطلاع رسانی در سنین پائین از اهمیت دوچندانی برخوردارست و بنظر می رسد باید دو واحد درسی در رابطه با این بیماریها در سنین دبیرستانی و دانشگاهی تدریس شده و جوانان با انواع بیماریهای جنسی و روش های پیش گیری از آن آشنا گردند.
این پزشک متخصص مجاری ادراری و تناسلی با بیان این مطلب که متاسفانه در ایران میزان اطلاع رسانی درباب پیشگیری و واکسیناسیون بیماریهای جنسی بسیار پائین است، ولی برنامه واکسیناسیون این بیماری در خیلی از کشورها نظیر آمریکا، کانادا و غالب کشورهای اروپایی در قالب یک برنامه روتین انجام می شود، اظهار نمود: واکسیناسیون در کشورهای اروپایی برای پسران و دختران سنین دبیرستان انجام می شود تا از این بیماری پیشگیری شود.
9 تا 45 سالگی، سن واکسیناسیون مقابل زگیل تناسلی/عدم پوشش بیمه ای این واکسن
وی اضافه کرد: سن واکسیناسیون زگیل تناسلی از ۹ سالگی شروع می شود و تا ۴۵ سالگی ادامه دارد، اما بهترین سن تزریق واکسن در سنین دانش آموزی و نوجوانی به سبب تولید آنتی بادی بالاست و اثرات پیشگیری آن در این زمان بمراتب بهتر است.
دکتر ناطق درباب پوشش بیمه ای واکسن در ایران نیز به ایسنا اظهار داشت: متاسفانه اطلاع رسانی لازم درباب واکسیناسیون این بیماری در کشور صورت نمی گیرد چه برسد به این که تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.
وی اضافه کرد: هم اکنون یک نوع واکسن "پاپیلوگارد" با برند ایرانی وجود دارد که حدود یکسال است در داروخانه های خاص نظیر هلال احمر، ۲۹ فروردین و ۱۳ آبان با قیمت هر دُز ۳۸۵ هزار تومان عرضه می شود. افراد زیر ۱۵ سال باید دو دُز و افراد بالای ۱۵ سال سه دُز از این واکسن را دریافت نمایند که تحت پوشش بیمه نیست. هم چنین یک نوع واکسن خارجی به نام "گارداسیل" دراین زمینه وجود دارد که به سبب محدودیت واردات، کمیاب است و با قیمت هر دُز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وجود دارد و طبیعی است که این واکسن هم تحت پوشش بیمه نیست.
زگیل تناسلی عامل اصلی مبتلاشدن به سرطان دهانه رحم
وی با اشاره به این که زگیل تناسلی عامل اصلی مبتلاشدن به سرطان دهانه رحم در میان بانوان است، اضافه کرد: سرطان دهه رحم که در حقیقت به آن سرطان سرویکس گفته می شود دومین سرطان شایع پس از سرطان سینه در میان بانوان بشمار می رود و نخستین علت مرگ ومیر آنها بر اثر مبتلاشدن به سرطان است.
دکتر ناطق اشاره کرد: با تزریق این واکسن می توان تا ۹۰ درصد از بروز مرگبارترین سرطان شایع در میان زنان پیشگیری کرد، ولی متاسفانه اطلاع رسانی دقیق در این رابطه صورت نمی گیرد، در صورتیکه در موارد پیشرفته بیماری، یک زن جوان مبتلا به بیماری سرطان رحم، ناگزیر به خارج کردن رحم می شود و از نعمت فرزندآوری محروم خواهد شد. بدین سبب تزریق واکسن سفارش می شود و سازمان های بیمه گر نیز اگر بتوانند واکسن را تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار دهند اساسا سبب تشویق مردم جهت استفاده از واکسن خواهند شد تا با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی، به یک واکسن روتین در کشور تبدیل گردد.
او به روش های درمان بیماری زگیل تناسلی اشاره نمود و اظهار داشت: روش های متنوعی برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شود که یکی از بهترین و موثرترین آنها استفاده از "کرایوتراپی" یا فریز کردن زگیل و ضایعات است، هم چنین باید سیستم ایمنی فرد را تقویت کرد تا بتواند ویروس را دفع کند.
قابلیت انتقال ویروس حتی بدون ایجاد ضایعه در بدن/کاهش 90 درصدی مبتلاشدن به سرطان با تزریق واکسن
این پزشک متخصص ارولوژی در ادامه اظهار داشت: موضوع مهمی که در بیماری زگیل یا تبخال تناسلی وجود دارد این است که حتی اگر ضایعه ای در بدن مشاهده نشود، قابلیت انتقال وجود دارد و فرد در صورت داشتن ویروس در بدن، ناقل شمرده می شود.
وی با اشاره به اینکه زگیل تناسلی به دو دسته پرخطر(های ریسک) و کم خطر(لوریسک) تقسیم بندی می شود، اظهار داشت: ویروس های پرخطر(های ریسک) طی فرآیند ۱۰ الی ۱۵ ساله می توانند موجب تغییراتی در رحم شوند که سبب ابتلای فرد به سرطان دهه رحم شود و واکسن هایی که وجود دارند با پوشش دادن ویروس پرخطر یا های ریسک سبب خواهند شد که تا ۹۰ درصد از ابتلای فرد به سرطان رحم جلوگیری شود.
ویروس تبخال تناسلی بیمار را رها نمی کند
او درباب بیماری ویروسی تبخال تناسلی یا HSV نیز اظهار داشت: انتقال تبخال تناسلی مانند زگیل تناسلی و بوسیله روابط جنسی و تماس مستقیم پوست با پوست صورت می گیرد. تبخال تناسلی بصورت ضایعات تاولی با درد، خارش و سوزش خودرا نشان میدهد و اگر فردی به این بیماری حتی برای یکبار هم مبتلا شود تا آخر عمر بدن او پذیرای این ویروس می باشد و با هر بار ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن این ویروس بصورت یک ضایعه در بدن نمایان می شود، البته تبخال تناسلی سبب ایجاد سرطان رحم در بانوان نخواهد شد.
نبود تست برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان/زنان هرچند سال یکبار تست بدهند
دکتر ناطق با اشاره به این که برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان هیچ تستی وجود ندارد، اظهار داشت: در میان بانوان با انجام تست "پاپ اسمیر همراه با HPV" به آسانی می توان زگیل تناسلی را تشخیص داد و سفارش می شود که بانوان از سن ۲۱ الی ۲۹ سالگی هر سه سال یکبار و از سن ۳۰ تا ۶۵ سالگی نیز هر سه الی پنج سال این تست را انجام دهند تا در صورت شروع مبتلاشدن بتوان با پیگیری پزشکی آنرا درمان کرد.
وی بیان کرد: زگیل بطور معمول برجستگی گوشتی گل کلمی شکلی است که در ناحیه تناسلی مردان و زنان دیده می شود و متاسفانه به سبب عدم اطلاع رسانی دقیق درباب این بیماریها و شکسته نشدن تابوی این بیماریها و احساس شرم و حیا در میان مردم، آمار شیوع آن درحال بالا رفتن است، در صورتیکه فرد بمحض مشاهده علایم یا برای پیش گیری از رشد بیماری باید سریعا اقدام نموده و به پزشک مراجعه کند.
لزوم اجرای تجربه کنترل ایدز درباب بیماریهای مقاربتی
او بیان کرد: با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در میان مردم برای پیشگیری و درمان بیماری ایدز، خوشبختانه این بیماری از حالت اپیدمی خارج و در کشور ما کنترل و مدیریت شده است و باید درباب بیماری زگیل تناسلی و تبخال نیز اطلاع رسانی کرد.
سوزاک و کلامیدیا با بدن چه می کنند؟
این پزشک متخصص ارولوژی درباب بیماری سوزاک و کلامیدیا بعنوان بیماریهای جنسی دیگر نیز اظهار داشت: سوزاک و کلامیدیا هر دو بیماری جنسی هستند که برخلاف زگیل یا تبخال تناسلی، توسط باکتری ایجاد می شوند. این بیماریها نیز بوسیله روابط جنسی، اتفاق می افتند و با اهمیت ترین کار برای در امان ماندن از این بیماریها اقدام پیشگیرانه و پرهیز از روابط جنسی پرخطر و گوناگون است.
وی با تاکید بر اینکه بیماریهای سوزاک و کلامیدیا با مصرف آنتی بیوتیک درمان خواهد شد، اظهار داشت: عدم درمان سبب پیشرفت بیماری می شود و در بانوان به لوله های حمل تخمک لطمه وارد کرده و منجر به التهاب ناحیه لگن شده و در نتیجه سبب ناباروری در میان زنان خواهد شد. نمایان شدن علایم سوزاک بطور معمول دو الی هفت روز طول می کشد و در طول این مدت اگر رابطه جنسی صورت گیرد بیماری منتقل خواهد شد، پس در این شرایط با اهمیت ترین راه پیشگیری، خودداری از روابط جنسی است.
او درباب بیماری سیفلیس که از شیوع کمتری برخوردارست نیز اظهار داشت: سیفلیس ازطریق یک باکتری بوسیله بریدگی پوست و تماس با زخم منتقل می شود که این زخم ها در اندام تناسلی خارجی مردان و زنان وجود دارد و موجب می شوند که بیماری بوسیله تماس جنسی انتقال پیدا کند. سیفلیس در مرحله اول بصورت زخم بدون درد ظاهر می شود که ظرف سه الی ۶ هفته حتی بدون درمان برطرف خواهد شد.
فلج، کوری و مرگ، عاقبت عدم درمان سیفلیس
وی اضافه کرد: این بیماری در مرحله دوم بصورت بثورات یا ضایعات پوستی همراه با علایم شبهه آنفلوانزا ظاهر می شود که این مرحله بسیار مسری است، اما ظرف چندماه از بین می رود. اگر بیمار درمان نشود فاز سوم بیماری شروع خواهد شد و باکتری بصورت نهفته در محل هایی نظیر مغز، قلب و مفاصل حضور پیدا می کند و گسترش آن سبب بروز عوارض جدی نظیر فلج، کوری و حتی مرگ می شود.
دکتر ناطق در ادامه اظهار داشت: اگر فردی گرفتار بیماری جنسی زخم دار نظیر سیفلیس یا تبخال تناسلی شود و شرکای جنسی مختلفی داشته باشد اساسا می تواند زمینه ابتلای دیگران به بیماری ایدز را فراهم آورد. روش اصلی انتقال بیماری ایدز بوسیله ترشحات بدن یا خون است، بر این اساس داشتن روابط جنسی محدود و عدم داشتن شرکای جنسی گوناگون و استفاده از کاندوم سفارش می شود.
هپاتیت و ایدز نتیجه شوم روابط جنسی کنترل نشده
وی به بیماری هپاتیت نوع B و C که جزو بیماریهای منتقله جنسی هستند نیز اشاره نمود و اضافه کرد: هپاتیت در اثر یک ویروس ایجاد می شود که سبب التهاب در کبد و در موارد پیشرفته منجر به سرطان کبد خواهد شد. در این بیماری، بیمار علائمی نظیر ضعف و بی حالی، بی اشتهایی، تهوع، یرقان یا زردی و خستگی مفرط دارد.
او با اشاره به این که در ایران سه درصد افراد، مبتلا به انواع بیماری هپاتیت هستند، اظهار نمود: از آنجاکه هپاتیت B و C بوسیله ترشحات بدن و خون انتقال پیدا می کند بدین سبب روابط جنسی و سرنگ آلوده همچون راههای انتقال این نوع بیماری است. به سبب احتمال انتقال بوسیله تتو کردن که بیشتر در میان بانوان شایع است، استفاده از وسایل یک بار مصرف و استریل برای پیش گیری از انتقال ضرورت دارد.
این پزشک متخصص ارولوژی درباب بیماری ایدز نیز اظهار داشت: این بیماری بوسیله ویروس HIV منتقل می شود و در زمره بیماریهای جنسی قرار دارد که عمدتاً بوسیله خون یا تماس جنسی، سرنگ آلوده، انتقال مادر به فرزند در دوران شیردهی و حاملگی انتقال پیدا می کند و برای پیش گیری از این بیماری بوسیله روابط جنسی حتما باید از کاندوم بهره برد.
وی با اشاره به این که ایدز دارای سه مرحله است، اظهار داشت: در مرحله اول بیماری ایدز، علایم بیماری شبیه سرماخوردگی است و در حقیقت تشخیص آن دشوار است که با گذشت ۴ الی ۶ هفته بعد از مبتلاشدن بوسیله تست آزمایشگاهی مشخص خواهد شد.
او اظهار داشت: اگر ویروس ایدز در بدن انسان وارد مرحله نهفتگی شود ممکنست بروز علایم آن سال ها طول بکشد، در حقیقت ورود ویروس بیماری ایدز(HIV) به سیستم دفاعی بدن سبب نقص سیستم ایمنی خواهد شد و با تضعیف آن مرحله سوم بیماری شروع شده و فرد گرفتار عفونت های قارچی و گاهی انواع تومور می شود و نهایتاً مرگ انسان مبتلا به ایدز رقم می خورد. ضعف و تخریب سیستم ایمنی بدن بر اثر مبتلاشدن به ایدز سبب جولان انواع بیماریهای دیگر در بدن انسان شده و او را از پای در می آورد.
منبع:

1400/08/30
11:45:47
5.0 / 5
481
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag