پاسخ اسنپ دکتر به خبر ماجرای ناصر خسروی مجازی

پاسخ اسنپ دکتر به خبر ماجرای ناصر خسروی مجازی

بیو بگ پاسخ اسنپ دکتر به خبر ماجرای ناصر خسروی مجازی


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، روابط عمومی اسنپ دکتر با ارسال متنی به ایسنا به اظهارات رئیس انجمن داروسازان ایران درباره ممنوعیت فروش اینترنتی دارو، فعالیت پلتفرمهای عرضه دارو و داروهایی با منشاء و سلامت نامشخص، واکنش نشان داد.
در متن ارسالی روابط عمومی اسنپ دکتر آمده است: « در این گزارش، آقای دکتر سیدعلی فاطمی، رییس انجمن داروسازان ایران با اشاره به فعالیت پلت فرم های عرضه دارو، فعالیت اسنپ دکتر را تخطی از قانون خوانده است. این درحالی ست که فعالیت اسنپ کتر در قالب قانون صورت می گیرد و هیچ قانونی را زیر پا نمی گذارد. اسنپ دکتر در هفته های اخیر با اتهامات فراوانی مواجه بوده است که بنظر می رسد نشان دهنده ی نوعی مقاومت در مقابل پیشرفت و استفاده از تکنولوژی و همین طور تاکید بر انحصارگرایی باشد. نمی توان با وارد کردن اتهاماتی که برای آن هیچ نوع مستنداتی ارائه نمی‎شود، ارائه ی خدمات سلامت را در انحصار یک نهاد خاص قرار داد و از تسهیلگری کسب وکارهای اینترنتی که هدف شان دسترسی سهل تر مردم به خدمات است جلوگیری کرد.»
در ادامه این متن ارسالی آمده است: « اسنپ دکتر داروخانه آنلاین نیست و ما نه فروشنده دارو و نه خریدار دارو هستیم. اسنپ دکتر یک پلت فرم تسهیلگر دسترسی به خدمات پزشکی و دارویی است و برای این کار مجوز فعالیت دارد. در حقیقت ما نسخه ی پزشک را که مجوز فعالیت دارد به دست داروخانه ای که آن هم مجوز فعالیت دارد، می رسانیم. باید به این نکته توجه داشت که بخشنامه ای که فروش دارو را غیرقانونی اعلام می کند، باید خودش مستند به قانون باشد. بر طبق این بخشنامه و برخلاف قانون، نمی توان اقدام به ایجاد حق برای وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای صدور مجوز نسبت به فعالیت بوسیله فضای مجازی کرد. هم اکنون اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی مرجع صدور مجوز برای این حوزه است. برابر قانون، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو حق صدور مجوز و نظارت بر تاسیسات درمانی شامل بیمارستان و کلینیک را دارند و پلت فرم ارائه دهنده خدمات تسهیلگری مشمول هیچ یک از تعاریف تاسیسات پزشکی نیست و ورود وزارت بهداشت به این حوزه منطبق با قانون نیست.»
روابط عمومی اسنپ دکتر در ادامه آورده است: « همین طور در این گزارش آمده منشاء ارسال داروها در اسنپ دکتر معین نمی باشد، این درحالی است که اسنپ‎دکتر با شروع کارِ خدمت ارائه دارو، نام تمام داروخانه های همکارش را اعلام می کرد. این موجب شد که انجمن داروسازان با تهدید داروخانه و جریمه ی آنها مانع همکاری این دروخانه ها با اسنپ دکتر شود. در نتیجه ناچار به حذف این اطلاعات شدیم. اما تمام این مستندات موجود است و اسنپ دکتر فقط داروهای موجود در داروخانه های مجاز به فعالیت را به دست کاربران می‎رساند. این داروخانه ها زیر نظر وزارت بهداشت هستند و تنها داروهای داری مجوز را ارائه می دهند. از طرف دیگر نسخه پیچی در فضای آنلاین دارای شفافیت اطلاعات است. دقیق می دانیم که درخواست چیست، از طرف چه کسی آمده و به کدام داروخانه رفته، داروخانه تایید کرده یا نه و چگونه برای کاربر ارسال شده. این شفافیت بصورت کلی بسیار بالاتر از زمانی است که بطور معمول فرد از داروخانه دارو می گیرد و اتفاقا باور ما بر این است که عرضه دارو از این طریق شفافیت بیشتری به وجود می آورد و از عرضه داروهای قاچاق و و فروش بی رویه داروی بدون نسخه جلوگیری می کند.»
منبع:

1400/08/11
22:56:48
5.0 / 5
634
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag