معاون پرستاری وزارت بهداشت:

پیگیری جذب و تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری

پیگیری جذب و تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری

معاون پرستاری وزارت بهداشت، اظهار داشت: جذب و تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری، تعرفه خدمات پرستاری، فوق العاده خاص، بخشودگی مالیات در دوره کرونا، ایثارگری همکاران پرستار مبتلا به کرونا، پاداش مرخصی همکاران پرستار در دوره کرونا، اصلاح چارت و تسری معاونت به دانشگاه های علوم پزشکی از موارد و خواسته های جدی جامعه پرستاری است که در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، اولین نشست مدیران پرستاری کشور با حضور دکتر عباس عبادی، معاون جدید پرستاری وزارت بهداشت بصورت ویدئو کنفرانس انجام شد.
دکتر عباس عبادی، در این جلسه ضمن تبریک اعیاد ماه ربیع الاول و هفته وحدت، از خدمات مدیران سابق پرستاری در ستاد و در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی خصوصاً دکتر مریم حضرتی، معاون سابق پرستاری تقدیر و تشکر و در ادامه گزارش اجمالی کارهای معاونت پرستاری را تشریح نمود.
وی با اشاره به سفر اخیر خود به خوزستان و فارس، بیان کرد: در طول دو هفته گذشته وضع موجود و چالش ها با همکاری مدیران محترم پرستاری احصا شده و راهکارهایی نیز برای رفع موانع تعریف و اتخاذ شده است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، اظهار داشت: جذب و تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری، تعرفه خدمات پرستاری، فوق العاده خاص، بخشودگی مالیات در دوره کرونا، ایثارگری همکاران پرستار مبتلا به کرونا، پاداش مرخصی همکاران پرستار در دوره کرونا، اصلاح چارت و تسری معاونت به دانشگاههای علوم پزشکی از موارد و خواسته های جدی جامعه پرستاری است که در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.
عبادی اضافه کرد: موضوع جذب و تبدیل وضعیت پرستاران و تعرفه های خدمات پرستاری طی دو جلسه با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان اداری و استخدامی و نظام پرستاری انجام شد و قرار شد تعیین تکلیف پذیرفته شدگان آزمون بهمن ماه سال 1399 که پروسه گزینش آن به سبب و لحاظ کردن امتیاز کرونا طولانی شد، در بازه زمانی یک ماهه و تا اواسط آبان سالجاری صورت پذیرد و افراد پذیرفته شده فعالیت رسمی خودرا شروع کنند.
وی درباب پرداخت فوق العاده خاص پرستاران نیز، اظهار داشت: پیگیری هایی در این خصوص صورت گرفته که منجر به صدور دستور ویژه ای از طرف مقام عالی وزارت شد و معاونت پرستاری و معاونت توسعه پیگیر این مساله هستند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت به ابتلای پرستاران به کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: موضوع ایثارگری پرستارانی که گرفتار عوارض ناشی از مبتلاشدن به کرونا شده اند، در دستور کار است. همین طور بخشودگی مالیات در دوره کرونا که خواسته پرستاران بوده و حدودا افزایش حقوق آنان را تحت شعاع قرار داده نیز درحال پیگیری است.
وی به آماده باش پرستاران در پیک های متوالی کرونا و عدم امکان استفاده از مرخصی برای آنان اشاره نمود و اضافه کرد: پیشنهاداتی در این خصوص ارائه شده و درحال پیگیری است که پاداش مرخصی از 15 روز تا یک ماه به ازای هر سال برای پرستاران در نظر گرفته شود و اگر به هر علتی نتوانستند از مرخصی استفاده کنند، در سقف ذخیره مرخصی آنان لحاظ شود.
تلاش برای ایجاد معاونت پرستاری در دانشگاه های علوم پزشکی
معاون پرستاری وزارت بهداشت درباب ایجاد معاونت پرستاری در دانشگاه های علوم پزشکی، عنوان کرد: این مساله از موارد کلیدی خواهد بود که در این دوره آنرا پیگیری خواهیم کرد. در حال حاضر درحال کار کارشناسی و مشورت با خبرگان برای احصا و توسعه وظایفی هستیم که باید در معاونت پرستاری باشد، اما در بخش های دیگری به آن پرداخته می شود. امیدوار هستم تا آخر سال بتوانیم مصوبه شورای معاونین در این خصوص را بگیریم و سپس به سازمان اداری و استخدامی کشور برسانیم.
در ادامه این جلسه دکتر مریم رسولی - مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری ضمن تشریح برنامه های در دست اقدام این دفتر، طرح پرستار پیگیر، توسعه کلینیک های آموزش سلامت در بیمارستان ها، کلینیک مراقبت تسکینی، مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل و گزارش نویسی پرستاری را از برنامه های مهم این دفتر دانست و اظهار داشت: موفقیت در این طرح ها مستلزم همکاری مدیران پرستاری در دانشگاه های علوم پزشکی است.
وی ضمن قدردانی از سه دانشگاه شهید بهشتی، شیراز و بیرجند در اجرای پایلوت طرح پرستار پیگیر، اضافه کرد: نتایج و گزارشات طرح پرستار پیگیر خوشبختانه موفقیت آمیز بوده و نسخه سوم دستورالعمل این طرح هم به دانشگاه ها ابلاغ گردیده و سایر دانشگاه ها هم به تدریج این طرح را شروع می کنند؛ چونکه پیگیری بیمار جزو وظیفه ذاتی پرستار است.
وی به توسعه کلینیک های آموزش سلامت در بیمارستان ها با مسئولیت پرستاران تاکید کرده و اظهار داشت: در هماهنگی که با معاونت بهداشت صورت گرفته، مقرر است این کلینیک ها به مراکز جامع خدمات سلامت متصل شود و طرح پایلوت آن هم به زودی در دو دانشگاه اجرا می گردد.
مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری، آموزش را گام اول در راه اندازی کلینیک های مراقبت تسکینی دانست و اشاره کرد: از شورای آموزش مداوم مصوبه گرفته شده تا بتوانیم دوره های آموزشی لازم هم برای مراقبت تسکینی کودکان و هم بزرگسالان برگزار نماییم که این دوره ها بصورت مجازی درحال ضبط است و در اختیار دانشگاه ها قرار خواهد گرفت.
رسولی در ادامه از تشکیل کارگروهی متشکل از دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران به همکاری سازمان تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد آگاهی داد و اظهار داشت: کنترل و ارزشیابی بیمارستان های کشور و اهتمام برای ارتقای کیفیت خدمات پرستاری که دغدغه همه ما بعنوان پرستار است، در دستور کار این کارگروه خواهد بود و نتایج آن به دانشگاه ها ابلاغ خواهد گردید تا در سایر مناطق آمایشی نیز اجرائی شود.
تشریح طرح خدمات بالینی در منزل
در ادامه این جلسه دکتر فلاح - رئیس دانشکده پرستاری و مامایی قزوین نیز به تشریح طرح خدمات بالینی در منزل پرداخت.
وی اظهار داشت: در این طرح تمامی خدمات بیمارستانی جهت بیماران سرپایی مبتلا به کووید19 و بیمارانی که بعد از ترخیص از بیمارستان همچنان نیازمند مراقبت های پرستاری در منزل هستند، با تعرفه دولتی در منزل انجام می شود.
در ادامه این جلسه نیز مدیران پرستاری پیشنهادات، دغدغه ها و سوالات خودرا مطرح نمودند که توسط معاون، مدیران و کارشناسان معاونت پرستاری پاسخ داده شد.
بنابر اعلام وبدا، در آخر جلسه، دکتر عبادی با جمع بندی مباحث مطرح شده بار دیگر بر همنوایی جامعه پرستاری اصرار کرد و اظهار داشت: دغدغه همه ما قبل از مطالبات صنفی، باید ارائه مراقبت باکیفیت به مردم باشد.
وی ضمن یادآوری مسئولیت اجتماعی پرستاران و پاسخگویی اجتماعی آنها توجه به پرستاری جامعه نگر را ضروری خواند و اظهار داشت: حضور در کمیته اولیا و مربیان مدارس جهت ارتقای سواد سلامت دانش آموزان و تشویق دانش آموزان بعنوان همیاران سلامت، حضور در سراهای محله و خانه سالمندان ازجمله مواردی است که می توانیم پاسخگوی مسئولیت اجتماعی خود باشیم.1400/07/29
14:42:48
5.0 / 5
551
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag