مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط مبتلا شدن به کرونای شدید و احتمال زایمان زودهنگام

ارتباط مبتلا شدن به کرونای شدید و احتمال زایمان زودهنگام

به گزارش بیو بگ محققان دریافته اند که هرچقدر شدت بیماری کووید ۱۹ در مادر آبستن بیشتر باشد، احتمال زایمان زودرس افزایش می یابد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، بر اساس گزارش محققان دانشگاه ایالتی واین دیترویت آمریکا، میزان زایمان زودرس در حدود ۱۰۰۰ زنان آبستن که آزمایش کروناویروس شأن مثبت بود، تابع شدت عفونت بود.
«روبرتو رومرو» سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «هرچه عفونت کروناویروس شدیدتر باشد، خطر زایمان زودرس بیشتر می شود. بین شدت عفونت کووید ۱۹ و خطر زایمان زودهنگام ارتباط وجود دارد.»
زایمان زودرس، اصلی ترین علت مرگ و میر و بروز بیماری در سرتاسر جهان، زایمانی است که پیش از هفته ۳۷ حاملگی رخ می دهد. دو سوم زایمان های زودرس به علت شروع خود به خودی زایمان زودرس است. یک سوم باقی مانده به علت شرایط پزشکی است که بر مادر یا نوزاد متولد نشده تاثیر می گذارد و احتیاج به زایمان زودهنگام دارد.
هرچه عفونت کووید ۱۹ شدیدتر باشد، خطر پره اکلامپسی، افزایش ناگهانی فشارخون بعد از هفته بیستم بارداری، بیشتر می شود. این عارضه مسئول مرگ ۷۶ هزار مادر و مرگ بیشتر از ۵۰۰ هزار نوزاد در هر سال است.
برخی از مادران گرفتار تشنج می شوند (اکلامپسی) و گرفتار خونریزی داخل جمجمه می شوند که علت اصلی مرگ در کسانی است که گرفتار این اختلال می شوند. بعضی از زنان گرفتار نابینایی می شوند. نوزادان مادران پره اکلامپسی تحت تاثیر این شرایط قرار می گیرند و امکان دارد محدودیت رشد داخل رحمی ایجاد کنند یا در رحم بمیرند.
به گفته دکتر رومرو، «یافته اصلی این است که بین شدت عفونت کووید ۱۹ و ریسک بعدی پره اکلامپسی و زایمان زودرس رابطه وجود دارد. خطر ابتلاء به پره اکلامپسی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ شدید نسبت به بیماران بدون علامت ۵ برابر بیشتر است. علاوه بر این، خطر نسبی ابتلاء به پره اکلامپسی در زنان مبتلا به کووید ۱۹ متوسط یا شدید ۳.۳ برابر بیشتر از کسانی است که عفونت بدون علامت یا خفیف دارند.»

1400/07/28
10:03:02
5.0 / 5
819
تگهای خبر: بیماری , پزشكی , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag