زالی اعلام كرد

سیر نزولی موالید در کشور از سال ۹۵ تا کنون

سیر نزولی موالید در کشور از سال ۹۵ تا کنون

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به خطراتی که سلامت زنان را تهدید می کند، به آمار و ارقام جمعیت سالمند کشور نیز پرداخت و اظهار داشت: جمعیت بانوان سالمند ایرانی در سالهای اخیر رو به افزایش خواهد بود.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آیین گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان ایران (سبا) ظهر امروز با حضور دکتر انسیه خزعلی - معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، دکتر علیرضا زالی - رئیس دانشگاه و دکتر سمیه اسماعیلی مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان و خانواده در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی انجام شد.
دکتر علیرضا زالی در این مراسم با تاکید بر لزوم بازبینی و ارتقای برنامه های سلامت زنان در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی، بیان کرد: نامگذاری هفته سلامت بانوان، به این معنا نیست که فقط در یک هفته این مساله مهم تلقی می شود، بلکه سلامت افراد جامعه خصوصاً بانوان که پایه های اصلی یک خانواده هستند، همیشه نیاز به توجه دارد و این هفته فرصت خوبی برای بازیابی برنامه های مورد غفلت واقع شده و بررسی لطمه شناسانه برخی پیشنهادات است.
وی افزود: برمبنای استانداردهای جهانی، اگر آمار جمعیت سالمندی نسبت به سایر گروههای سنی در یک کشور به ۷ درصد برسد، به این معنا است که جامعه درحال عبور از فاز اول پیری است. این شاخص در کشور ما ۱۰ درصد است که اگر این رقم به ۱۴ درصد برسد، وضعیت نگران کننده خواهد بود. در فاز سوم پیری نیز این رقم به ۱۹ درصد می رسد که مشکلات بسیاری را در پی دارد.
رییس دانشگاه اظهار نمود: از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ بطور متناوب هر سال میزان باروری و موالید سیر نزولی داشته و متاسفانه در طول نیم قرن گذشته پایین ترین نرخ موالید در سال ۹۸ با ۱۲ درصد کاهش گزارش شده است.
زالی با اشاره به این که نزدیک به ۳۶ درصد دختران ۱۶ تا ۳۵ ساله در جامعه، مجرد هستند، اظهار داشت: این آمار نگران کننده ای است، برای اینکه بهترین سنین باروری در زنان و دختران ۲۰تا ۲۵ و ۲۵ تا ۳۰ ساله است. بطور کلی از ۱۳ میلیون جوان مجرد در کشور، ۶ میلیون دختران هستند. همین طور ۳ میلیون از بانوان ایران در سن باروری قرار دارند.
وی از افزایش سن ازدواج میان جوانان در ایران و فاصله ازدواج تا اقدام برای فرزندآوری به ۳، ۵ تا ۵ سال خبر داد و اظهار داشت: از همین رو در سال های اخیر ۲۰ تا ۳۰ درصد سایز خانوارها کم شده است. همین طور پیش بینی می شود به ازای هر یک سرپرست آقا در خانواده ها، ۱۷ بانو سرپرست خانواده در کشور داشته باشیم و جمعیت بانوان سالمند ایرانی در سالهای اخیر رو به افزایش خواهد بود.
زالی با اعلان اینکه پنج نوع سرطان در بین زنان از شیوع بیشتری برخوردار است، اظهار داشت: به ترتیب سرطان سینه، کولون، تیروئید، معده و پوست در بین بانوان شیوع بیشتری دارد و البته الگوی زندگی در پیش گیری از این نوع بیماری بسیار موثر خواهد بود. همین طور اگر ۵۰ درصد سرطان ها در زنان بموقع تشخیص داده شود، طول درمان سریع تر و با هزینه کمتر طی می شود.
رئیس دانشگاه درباب شانس مردان و زنان در مبتلاشدن به سرطان عنوان کرد: در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، ۱۴۳ مورد شانس بروز سرطان در زنان و ۱۵۹ مورد در مردان است که این رقم در جهان ۱۸۹ مورد است. با وجود شانس پایین تر ابتلای زنان نسبت به مردان، سبک زندگی صحیح در بانوان بمنظور پیش گیری از سرطان های کشنده که فقط مختص زنان است، به شدت سفارش می شود.
بگفته دکتر زالی، برمبنای نتایج مطالعات، زایمان اول و تغذیه نوزاد با شیر مادر، ۴۱ درصد شانس بروز سرطان تخمدان در زنان را می کاهد.
وی افزود: متاسفانه سن مبتلاشدن به سرطان سینه در بین بانوان ایرانی به ۴۵ تا ۵۵ سال رسیده است، در صورتیکه این سن در دنیا ۵۰ تا ۶۰ سال است.
رئیس دانشگاه درباب خطر دیگری که سلامت بانوان را تهدید می کند، اظهار نمود: پس از سن ۴۵ سالگی، سالانه ۱، ۵ تا ۲ درصد از تراکم استخوان بانوان کم می شود. تراکم استخوان ستون فقرات زنان ایرانی نسبت به آمار جهانی در این گروه، ۶.۵ درصد و تراکم استخوان ران در آنها نسبت به استاندارد جهانی ۵.۴ درصد کمتر است.
زالی در ادامه اشاره کرد: برای طراحی برنامه های ارتقای سلامت زنان به بسته های جامع پیشگیرانه و مداخله گرانه با محوریت بانوان کشور از پایین ترین سن تا بالاترین سن نیاز است.
دکتر زالی با اشاره به حضور پررنگ بانوان در ستاد دانشگاه، عنوان کرد: از میان ۱۷ هزار و ۵۰۰ کارمند شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ۱۰ هزار و ۶۰ نفر، زن هستند؛ ۶۲ درصد کادر درمان و ۶۶ درصد کادر بهداشت را بانوان می سازند.
وی افزود: ۷۰۰ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه که ۴۵ درصد کل این جمعیت را تشکیل می دهد، زن هستند و بیش از ۵۵ درصد دانشجویان را نیز دختران تشکیل داده اند. همین طور بیش از ۴۲۰ بانوی دانشگاه در جایگاه مدیریتی خدمت رسانی می کنند.1400/07/26
08:52:12
5.0 / 5
861
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag