دانشجوی دكتری تخصصی قارچ شناسی پزشكی عنوان كرد؛

عوارض مصرف داروهای ضد ویروس و کورتون ها در پاندمی کرونا

عوارض مصرف داروهای ضد ویروس و کورتون ها در پاندمی کرونا

یک متخصص قارچ شناسی پزشکی، در ارتباط با بروز بیماری های قارچی ناشی از مبتلا شدن به کووید ۱۹، نکاتی را متذکر شد.فاطمه امیرزاده قاسمی دانشجوی دکتری تخصصی قارچ شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان داشت: امروزه با عنایت به همه گیری ویروس کرونا و مصرف داروهای جدید در جهت توقف رشد ویروس کرونا و کاهش التهابات ناشی از این ویروس در افراد، ناخودآگاه شاهد بروز برخی بیماری های غیرقابل پیشبینی در دنیا خواهیم بود. بیماری هایی که سابق بر این در گروه های خاصی از افراد مثل دیابتیک ها، افراد دارای نقص ایمنی و یا مصرف کننده های سرکوب ایمنی از خود قدرت بروز داشتند اما امروزه و پس از شیوع کووید، عرصه را برای بروز گسترده تر دیدند.
وی اضافه کرد: در این میان محققان علم قارچ شناسی پزشکی در افراد کرونا مثبت با گروهی از قارچ ها با نام آسپرژیلوس ها و موکورها رو به رو شده اند که سابق بر این با سفارش هایی به افراد گروه هدف، بروز این بیماری قابل کنترل بوده است. اما امروزه با مصرف داروهای ضدویروس و کورتون ها، الگوی رشد این گروه مهاجم، قابل پیشبینی نیست.
امیرزاده قاسمی اظهار داشت: گروه هدف این قارچ ها، پس از مصرف داروهای حاوی کورتون با بروز علایم وخیم و ایجاد ضایعات در چشم، صورت، سینوس ها، تیغه بینی و ریه، گاهی قادر به ادامه حیات نبوده اند. حتی اگر فرد از کرونا جان سالم به در ببرد، در مقابل این قارچ های مهاجم، یارای مقابله ندارد.
وی افزود: امروزه نام گروهی از قارچ ها تحت عنوان قارچ سیاه یا موکور به فراوانی شنیده می شود. در بیماری موکورمایکوزیس با حمله قارچ به عروق خونی و ایجاد ایسکمی در بافت، منجر به از بین رفتن بافت می شوند که تنها راه درمان آن مصرف آمفوتریسین B لیپوزومال به صورت تزریقی و جراحی و برداشت بافت مرده است.
این دانشجوی دکترای قارچ شناسی پزشکی تصریح کرد: حداقل دوز مصرفی برای درمان یک بیمار ۵ میلی گرم دارو به ازای هر کیلوگرم وزن بیمار است. یعنی اگر متوسط وزن یک فرد ۷۰ کیلوگرم باشد روزانه ۳۵۰ میلی گرم یعنی ۷ ویال از این دارو برای تزریق مورد نیاز است.
وی اضافه کرد: با بررسی های انجام شده تنها تعداد کمی از این دارو آن هم با تأیید نسخه از سوی پزشک عفونی از معاونت های غذا و داروی هر استان قابل دریافت است که تعداد موجود در معاونت غذا و دارو هم برای گذراندن یک دوره درمانی هر بیمار کفایت نمی نماید. این در شرایطی است که قیمت هر ویال از این دارو در بازار سیاه حدود ۴ میلیون تومان است.
امیرزاده قاسمی اظهار داشت: سازمان غذا و دارو طی یک نامه مصرف داروهایی نظیر فلوکونازول، ووریکونازول، پوساکونازول و کسپوفونژین برای افراد مشکوک به این بیماری را سفارش نمود و تنها مجوز مصرف آمفوتریسین B لیپوزومال تزریقی، برای افرادی که دارای کشت مثبت هستند داده شده است.
وی اضافه کرد: این مساله در حالی است که تنها نیمی از افراد مبتلا به موکورمایکوزیس دارای کشت مثبت هستند و جهت تجویز دارو علایم بالینی بیمار حائز اهمیت می باشد و داروی آمفوتریسین B لیپوزومال تزریقی باید برای تمامی افراد مشکوک تجویز و مصرف شود.
امبرزاده قاسمی افزود: داروهایی نظیر فلوکونازول پیشنهاد شده از جانب سازمان غذا و دارو، امروزه حتی در درمان های ابتدایی ترین بیماری های قارچی دیگر پاسخگو نیست و عوامل قارچی گرفتار مقاومت درمانی نسبت به این دارو شده اند و تنها پوساکونازول می تواند داروی جایگزین مناسبی باشد.
وی اضافه کرد: در کنار این مساله، طولانی بودن مدت درمان و احتیاج به تعداد ویال های زیادی از دارو برای درمان بیمار هزینه بسیار سنگینی برای فرد درگیر عفونت به دنبال خواهد داشت.
امبرزاده قاسمی اظهار داشت: نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که چرا داروهای کورتون در سطح جامعه پزشکی به سادگی و بدون توجه تجویز می شود تا بیماری هایی مثل موکورمایکوزیس، آسپرژیلوزیس و کاندیدیازیس در سطح جامعه افزایش پیدا کرده و بار سنگین اقتصادی به بهداشت کشور و خانواده ها در جهت درمان بیماران تحمیل شود.
وی اضافه کرد: همانطور که مشخص است، در کنار بیماری های واگیر دار که توان و سرمایه کشور را تحت تاثیر قرار می دهد، بروز برخی بیماری های غیر واگیر مثل دیابت، در ایجاد زمینه برای بروز سایر عفونت ها و مشکل کردن درمان افراد هم بسیار حائز اهمیت می باشد. در این میان با تعدیل مصرف برخی داروها و یافتن چاره مناسب تر، شاید بتوان از بروز برخی عفونت های مهم پیشگیری نمود.
امیرزاده قاسمی اظهار داشت: برای بروز بیماری موکورمایکوزیس احتیاج به بیماری های زمینه ای است و بیشتر در افراد مبتلا به کووید ۱۹ با بیماری های زمینه ای دیده شده است، گر چه در تعداد اندکی از بیماران بدون بیماری زمینه ای هم مشاهده شده است. پس با رعایت پروتکلهای بهداشتی و ماسک از ابتلاء به این بیماری خویش را مصون داریم.


منبع:

1400/06/19
13:46:33
5.0 / 5
374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag