مهر بررسی می كند؛

معضل کمبود پزشک در مناطق محروم

معضل کمبود پزشک در مناطق محروم

بیو بگ: شاید یکی از چالش های مهم حوزه سلامت کشور که تعدادی از نمایندگان مجلس نیز به آن اشاره داشته اند، معضل کمبود پزشک است که وزیر بهداشت دولت سیزدهم می بایست برای آن چاره اندیشی کند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، بهرام عین اللهی در حالی از مجلس شورای اسلامی برای نشستن بر صندلی وزارت بهداشت رأی اعتماد گرفت که رفع بحران کمبود پزشک یکی از انتظاراتی بود که نمایندگان مجلس هنگام بررسی صلاحیت وی بیان نمودند.
او در شرایطی بر صندلی وزارت بهداشت تکیه می زند که کرونا باعث شده است تا مشکلات سیستم سلامت بیش از پیش نمایان شوند. یکی از این مشکلات که در دوران کرونا بیشتر نمایان شد، کمبود پزشک در کشور به ویژه در مناطق محروم است.
در این زمینه فرهاد سلطانی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز درباب لطمه هایی که کمبود پزشک در استان خوزستان به وجود آورده است، اظهار داشت: باتوجه به شدت مراجعه کنندگان، تعداد پزشکان متخصص در استان خصوصاً در شهرستان ها کم است و این مساله با شیوع کرونا، نمود بیشتری پیدا کرده است.
علاوه بر این در سیستان و بلوچستان هم کمبود پزشک و تجهیزات سبب شد تا تأسیس بیمارستان صحرایی و اعزام تیم های درمانی برای کنترل کرونا در دستور کار مسئولان محلی قرار گیرد تا بلکه با این کار شیوع بیماری در جنوب شرق کشور هم مدیریت شود.
دغدغه نمایندگان در جلسه بررسی صلاحیت وزیر
مشکلاتی که کمبود پزشک بر سر راه کنترل بیماری کرونا به وجود آورد سبب شد تا نمایندگان مجلس در صحبت های خود هنگام بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت، بر ضرورت جبران کمبود پزشک کشور تاکید کنند.
در این زمینه عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در هنگام بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی، اظهار داشت: وزیر پیشنهادی بهداشت باید درباب اجرای پزشک خانواده، مقابله با مافیای دارو و تجهیزات پزشکی، کمبود پزشک و ترویج طب سنتی به نمایندگان تضمین بدهد.
وی درباب معضل کمبود پزشک هم اشاره کرد: دسترسی به پزشک و خدمات درمانی و انحصار به وجود آمده در ارائه خدمات پزشکی و عدم تمایل پزشکان برای حضور در مناطق محروم از دیگر دغدغه هایی است که باید با جدیت دنبال شود.
این نماینده مجلس افزود: برای داشتن یک پزشک متخصص باید التماس نماییم تا به مناطق محروم بیاید. مردم در صف خدمات پزشکی آواره تهران و مراکز استانها هستند؛ چرا به رغم وجود نخبگان و امکانات از ظرفیت ها استفاده نمی گردد.
علاوه بر این علیرضا عباسی نماینده مردم کرج در مجلس هم در هنگام بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت اشاره کرد: برمبنای برنامه های بالادستی و افق ۱۴۰۴ ایران باید از نظر تعداد پزشک عمومی و متخصص و دندانپزشک در منطقه رتبه اول باشد که متأسفانه با آن فاصله بسیاری داریم. با وجود تعداد پایین پزشک متخصص در کشور پذیرش دانشجو در این عرصه بسیار محدود بوده که قسمتی از آن به سبب تعارض منافع است.
رتبه نامناسب ایران در سرانه پزشک در بین کشورهای منطقه اشاره این نماینده مجلس به لزوم کسب رتبه اول سرانه پزشک و دندانپزشک در منطقه در حالی بیان می شود که اکنون سرانه پزشک ایران تنها ۱۱.۷ پزشک به ازای ۱۰ هزار نفر است آن هم در شرایطی که حتی سرانه پزشک در کشورهایی همچون فلسطین و سوریه که درگیر جنگ و درگیری هستند نیز از ایران بالاتر است و ایران در سرانه پزشک در میان ۲۵ کشور آسیای میانه و آسیای غربی در جایگاه بیستم قرار دارد.
علاوه بر این سرانه دندانپزشک به جمعیت در ایران نیز در مقایسه با سرانه دندانپزشک کشورهای منطقه اصلاً خوب نیست و تنها ۳.۲۹ دندانپزشک به ازای ۱۰ هزار نفر جمعیت در ایران وجود دارد در صورتیکه کشورهایی همچون اردن، لبنان و سوریه سرانه ای تقریباً دو برابر ایران دارند.
افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی
گرچه کمبود پزشک در دوران شیوع بیماری کرونا بیشتر احساس شد اما از قبل نیز وجود دارد و علت آنرا باید در پایین بودن ظرفیت پذیرش دانشجویان علوم پزشکی در سالهای قبل جستجو کرد. موضوعی که اگر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت دولت سیزدهم برای آن چاره اندیشی نکند باتوجه به تحولات پیش رو یعنی بحران پیری جمعیت و بازنشستگی پزشکان، مشکلات را تشدید خواهدنمود.
امید می رود وزیر بهداشت با انگیزه مضاعفی که در ابتدای کار دارد به مشکل کمبود پزشک بصورت فوری و اولویت دار رسیدگی کند و برای حل این مشکل در سالهای آِینده، ظرفیت آزمون های پذیرش دانشجویان علوم پزشکی در رشته های پزشکی عمومی و تخصصی را افزایش دهد تا بلکه در سال های آتی سرانه پزشک نسبت به جمعیت ایران به اندازه قابل قبولی برسد.


منبع:

1400/06/05
16:20:08
5.0 / 5
761
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag