حریرچی تشریح كرد؛

پیش بینی مرگ های کرونائی در ۳ هفته آتی

پیش بینی مرگ های کرونائی در ۳ هفته آتی

معاون کل وزارت بهداشت، بر ضرورت پوشش 90 درصدی واکسیناسیون به دنبال درگیری با واریانت دلتا، تاکید نمود.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، ایرج حریرچی در گفتگو با خبر شبکه اول سیما گفت: بشر برای مبارزه با بیماری کرونا دو ابزار دارد یکی واکسیناسیون که وظیفه حکومتی است و دوم رعایت شیوه نامه ها که وظیفه مشترک میان حکومت و مردم است.
وی افزود: چهار کشور آمریکا، انگلیس، رژیم اشغالگر قدس و ایتالیا که از بالاترین پوشش واکسیناسیون برخوردار می باشند در چند هفته اخیر با ورود ویروس دلتا، مرگ و میر هفتگی آنها ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش داشته و آمریکا نسبت به یک ماه و نیم گذشته افزایش ۴ برابری را تجربه می کند به شکلی که این کشور ۳۲۰ میلیون نفری روزانه حدود ۱۳۰۰ مرگ و میر را ثبت می کند.
حریرچی اظهار داشت: در کشور ما حدود ۲۸ دوز واکسن به ازای هر ۱۰۰ نفر تزریق شده و حدود ۷.۵ درصد جمعیت کشور ۲ دوز واکسن را دریافت کرده اند. بدین سبب هنوز برای پوشش واکسیناسیون راه قابل توجهی پیش رو داریم اگر قبلاً برای گونه های ووهان و سایر گونه ها پوشش ۷۰ درصدی را مدنظر داشتیم برای نوع اخیر این بیماری یعنی واریانت دلتا، پوشش ۹۰ درصدی مورد نظر قرار دارد.
وی اضافه کرد: از زمان ورود ویروس دلتا به کشورمان، سرعت واکسیناسیون در ۲ ماهه اخیر افزایش داشته است.
حریرچی افزود: اگر بخواهیم اثرات واکسیناسیون را مطالعه نماییم باید بدانیم اگر واکسیناسیون انجام نمی دادیم بی گمان تعداد فوتی های کشورمان بیش از اینها بود الان خوشبختانه با توجه به این که پوشش سنین بالای ۶۰ سال در کشورمان بالای ۸۰ درصد است و پوشش واکسیناسیون در رده سنی ۶۵ تا ۷۰ سال ۹۶ درصد است، بدین جهت آمار مرگ و میر در افراد بالای ۶۰ سال به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: میزان بستری هم همچنین ولی متأسفانه در رده های سنی پایین تر هنوز کاهش قابل توجهی دیده نشده همچنین در گروه پرستاری و پزشکان که از واکسیناسیون کامل بهره می برند اثرات کاهش مرگ و میر را می بینیم.
معاون کل وزارت بهداشت درباب وجود گونه جدید لامبدا در کشورمان، اظهار داشت: هنوز در کشورمان موردی از اینگونه دیده نشده با این وجود ما هم نگران لامبدا هستیم و بیش از آن نگران انواع هیبریدی دلتا و لامبدا و یا دلتای جهش یافته هستیم، البته همانطور که ما نگران هستیم تمام دنیا دو پیش بینی در مورد جهش های ویروس کرونا دارند، برخی معتقدند که ممکنست این ویروس جهش های بیشتری کند.
حریرچی اضافه کرد: خبر خوب ما این است که در هفته اخیر ۱۰ درصد از موارد سرپایی و حدود ۵ درصد موارد بستری کاهش داشته و تست های مثبت سرپایی در کشور هم بنا بر استانهای مختلف ۳ تا ۸ درصد کاهش داشته است. بدین سبب پیش بینی می شود تا ۲ یا ۳ هفته آتی مرگ و میر کاهشی تجربه نماییم.
وی اظهار داشت: دانشگاه واشنگتن و چند جای دیگر بعنوان منابع معتبر، پیش بینی کرده اند که مرگ و میر در ایران در ۳ هفته آتی با کاهش چشم گیری همراه باشد، البته این مراکز نمی توانند اطلاعات مربوط به مراسم ها و مناسبات شهریور ماه را آمار خود قرار دهند. به رغم اینها هفته گذشته رعایت پروتکل ها از طرف مردم ۳۷ درصد بود یعنی کمترین مقدار در چند ماه اخیر به ثبت رسید و میزان رفت و آمد اجتماعی هم ۱۷ درصد افزایش داشت.
حریرچی اظهار داشت: واکسیناسیون ما بسیار عالی پیش می رود ولی این روند طوری نیست که بتواند در ۳ هفته آتی پوشش وسیعی داشته باشد ما باید با اسلحه واردات و تولید داخل پوشش واکسیناسیون را سرعت مناسبی بدهیم.

1400/06/03
21:02:35
5.0 / 5
912
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag