یافته محققان سوئدی؛

قد زنان بر میزان سلامت آنها تأثیر دارد

قد زنان بر میزان سلامت آنها تأثیر دارد

در تحقیقی که در منطقه اسکاندیناوی انجام شد، کاهش قد در زنان میانسال با افزایش ریسک مرگ سریع بر اثر حمله قلبی و سکته مرتبط بود.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، با افزایش سن، قد هم کاسته می شود و مطالعات قبلی نشان داده اند که امکان دارد احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی را افزایش دهد.
در حالی که کاهش قد با افزایش سن در زنان بیشتر از مردان است، اما کاهش قد در زنان به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. این امر سبب شد محققان این مطالعه جدید ارتباط بین کاهش قد در زنان و خطر مرگ ناشی از هر علتی را بررسی نمایند.
این مطالعه شامل بیشتر از ۲۴۰۰ زن سوئدی و دانمارکی متولد ۱۹۰۸ تا ۱۹۵۲ بود.
قد آنها بین ۳۰ تا ۶۰ سالگی و باردیگر ۱۰ تا ۱۳ سال بعد بررسی گردید. تاریخ و علت مرگ بعد از اندازه گیری قد دوم به مدت ۱۷ تا ۱۹ سال کنترل شد.
به طور میانگین، زنان بین این دو اندازه گیری ۰.۷۶ سانتیمتر قد از دست دادند و مقدار آن بین ۰ تا ۱۴ سانتیمتر متغیر بود.
در طول ۱۹ سال نظارت، ۶۲۵ زن فوت کردند. بیماری های قلبی عروقی (شامل ۳۷ مورد سکته مغزی) علت اصلی مرگ در ۱۵۷ زن بود. بر طبق این گزارش، ۳۶۲ نفر به علل دیگر جان خویش را از دست داده بودند.
محققان دریافتند به ازای هر یک سانتیمتر کاهش قد، خطر مرگ زودرس به هر علتی ۱۴ درصد در میان زنان سوئدی و ۲۱ درصد در میان زنان دانمارکی افزایش پیدا کرد.
داده های جمع آوری شده از هر دو گروه نشان داد کاهش قد با بیشتر از دو برابر خطر مرگ ناشی از سکته مغزی و بیماری های قلبی و ۷۱ درصد ریسک بالاتر مرگ زودرس به هر علتی مرتبط می باشد.
«سوفیا کلینگبرگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در اینباره می گوید: «توصیه ما این است که فعالیت بدنی منظم نه تنها در جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی مؤثر است، بلکه در پیشگیری از کاهش قد هم مفید می باشد.»


1400/05/23
11:17:31
5.0 / 5
914
تگهای خبر: بیماری , دانشگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag