یافته محققان بریتانیایی؛

پیش بینی شدت بیماری كووید ۱۹ با اندازه پلاكت های خون

پیش بینی شدت بیماری كووید ۱۹ با اندازه پلاكت های خون

مطالعه پژوهشگران نشان میدهد که از اندازه پلاکت خون می توان برای پیش بینی شدت بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید19 استفاده نمود.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، بگفته پژوهشگران دانشگاه منچستر انگلستان، پارامترهای منعکس کننده اندازه پلاکت خون می توانند فاکتورهای مهمی باشند که نشان میدهد پلاکت های در گردش فعال شده و بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در معرض خطر افزایش لخته هستند.
این تیم کوشش کرد تا ارتباط میانگین حجم پلاکت (MPV)، عرض توزیع پلاکت (PDW) و نسبت سلول بزرگ به پلاکت (P-LCR) را با شدت بیماری و مرگ و میر در بیماران کرونائی ارزیابی کند.
در این بررسی ها، ۲۲ مطالعه شامل ۱۱، ۹۰۶ شرکت کننده مورد مطالعه قرار گرفتند.
یافته های مطالعه نشان داد که شدت بیماری شدید کووید ۱۹ با افزایش تولید پلاکت های بزرگ تر و جوان تر ارتباط دارد. هنگام مقایسهMPV، PDW و P-LCR، P-LCR با اهمیت ترین نشانگر زیستی برای ارزیابی فعالیت پلاکت است.
آزمایش P-LCR در هنگام بستری شدن در بیمارستان می تواند بیماران کرونائی با افزایش ریسک وقایع ترومبوتیک را شناسایی کند و بدین سان امکان پیشگیری وجود دارد.
به طور معمول پلاکت ها ریزسلول هایی بوده که حاوی گرانول های انعقادی هستند و هم در لخته شدن و هم در پاسخ ایمنی نقش اساسی دارند. آنها علاوه بر بستن عروق خونریزی دهنده، در تشکیل غیرطبیعی لخته نیز شرکت می کنند. در ضمن عفونت ویروسی، پلاکت ها در ایمنوترومبوز که شامل هر دو پروسه فوق است دخیل هستند.

1400/05/05
12:41:40
5.0 / 5
871
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag