استاد تمام ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اعلام كرد

خیز پنجم كرونا سهمگین تر از پیك های قبلی

خیز پنجم كرونا سهمگین تر از پیك های قبلی

به گزارش بیو بگ استاد تمام ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه خیز پنجم کرونا به سبب چرخش واریانت دلتا بسیار سهمگین تر از پیک های قبلی است، اظهار داشت: سیاستگزاران باید سکون جمعیت و قرنطینه سازی شهرها را بصورت بسیار جدی برقرار کنند و فقط به اعمال جریمه بسنده نکند تا گردش ویروس کمتر شود.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا ناجی رئیس مرکز تحیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار نمود: متاسفانه در خیز چهارم بیماری در کمال ناباوری وارد خیز پنجم کرونا شده ایم. یکی از با اهمیت ترین مواردی که در بحران کرونا به چشم می خورد، عدم قرنطینه کردن شهرها، روند کند واکسیناسیون و عدم تمکین مردم در رعایت بهداشت اجتماعی است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: طبق اطلاعات رسمی کاملا مشخص است که تمکین مردم به رعایت بهداشت اجتماعی، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است.
ناجی اضافه کرد: کشور هم اکنون در وضعیتی قرار دارد که روزانه بیش از ۲۰ هزار موارد مثبت جدید داریم و آرام آرام باید در طول دو هفته آتی منتظر آمار بیشتر مبتلایان و به دنبال آن افزایش موارد مرگ و میر باشیم.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با اشاره به اینکه خیزش پنجم کرونا به سبب چرخش واریانت دلتا بسیار سهمگین تر از پیک های قبلی است اشاره کرد: این مساله و به تبع ضررهای ناشی از آن تماما مواردی است که متوجه مردم است.
وی هشدار داد: عواقب کرونا عواقبی است که صددرصد متوجه مردم است؛ مثل از دست دادن جان و عوارض پایداری که مبتلاشدن به این بیماری بجای می گذارد.
استاد تمام دانشگاه با اشاره به خاصیت های سویه دلتا اشاره کرد: این سویه به سبب گستردگی در شیوع و این مساله که مبتلاشدن به آن عموما بین همه اعضای خانواده رخ می دهد می تواند در خیلی از موارد خسارت های جبران ناپذیری را برای خانواده ها بدنبال داشته باشد.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه حساسیت بیشتر عمومی نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی را خواهان شد و هشدار داد: باید دولت محدودیت های پیشگیرانه بیشتری را برای کنترل کرونا اعمال کرده و مردم را وادار به رعایت بهداشت اجتماعی کند.
وی با اشاره به اینکه برخلاف تصور موضوعی که عنوان می شود واکسیناسیون و یا یکبار ابتلا به کووید ۱۹ می تواند از مبتلاشدن ی مجدد پیشگیری کند، باوری غلط و نادرست است، اشاره کرد: در موارد بسیاری افراد پس از مبتلاشدن به کرونا باردیگر به این بیماری مبتلا می شوند و یا حتی در بعضی موارد ممکنست گرفتار بیماری در فرم های وخیم تر شوند.
بگفته دکتر ناجی، عوارض مبتلاشدن به کرونا، عوارض جدی است که دولت باید به لحاظ آموزش و تاکید بر رعایت پروتکل ها جدی تر باشد تا مردم بدانند خطر کرونا بسیار جدی است.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با اشاره به اینکه ایران همچون کشورهایی است که شیوع بالای کرونا را تجربه کرده اشاره کرد: خطر مرگ و میر و از کارافتادگی پس از کرونا بسیار بالاست و متاسفانه در ایام آینده باید منتظر عددهای بالاتر مرگ و میر ناشی از کرونا باشیم.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی تصمیم گیری مناسب و بهنگام دولت، با هدف کنترل اپیدمی کرونا را خواهان شد و افزود: سیاستگزاران باید سکون جمعیت و قرنطینه سازی شهرها را بصورت بسیار جدی برقرار کنند و فقط به اعمال جریمه بسنده نکند تا گردش ویروس کمتر شود.
منبع:

1400/04/29
22:39:50
5.0 / 5
860
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag