پیگیری اعتراض دستیاران تخصصی پوست؛

نامه هایی كه دخالت بین رشته ای در پزشكی را ممنوع كرده است

نامه هایی كه دخالت بین رشته ای در پزشكی را ممنوع كرده است

بیو بگ: دستیاران تخصصی پوست با استناد به نامه دو مقام وزارت بهداشت، خواهان برخورد با مداخلات بین رشته ای شدند.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، طی چند هفته اخیر شاهد اعتراض پزشکان و دستیاران تخصصی پوست در پی پیش نویس مصوبه کمیسیون ملی تعیین صلاحیت شاغلان حرف پزشکی و وابسته به آن بودیم. مصوبه ای که سبب گلایه و کدورت خاطر جمع کثیری از دانشجویان و دانش آموختگان این رشته شد. باید دانست که فقط ارائه مستندات به این کمیسیون برای اینطور تصمیم گیری ها و مصوبات کافی نیست، این که پزشکان عمومی نسبت به ارائه انواعی از خدمات متخصصین پوست مانند انجام لیزر، تزریق ژل و بوتاکس یا استفاده از نخ لیفت و…، در مطب خود مجاز باشند، منطقی و با کوریکولوم آموزشی آنان برمبنای دوران تحصیل در دانشگاه منطبق نیست. گذراندن یک یا چند دوره کوتاه مدت در امور تخصصی یک رشته، مجوز قانونی دخالت در امور تخصصی و فوق تخصصی هر رشته نخواهد بود، چونکه دانش آموختگان هر رشته تخصصی چهار سال درس می خوانند و دو سال نیز تعهد خدمت دارند. باتوجه به اهمیت موضوع مصطفی قانعی دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، در نامه ای خطاب به معاون درمان وزارت بهداشت نوشت: تعیین صلاحیت حرفه ای فارغ التحصیلان حرف پزشکی، منحصراً برمبنای کوریکولوم آموزشی و در حیطه وظایف معاونت آموزشی وزارت بهداشت است.
نکته جالب این که مدتی پیش برخی در بدنه سازمان نظام پزشکی در آستانه هشتمین دوره انتخابات نظام پزشکی پیش از تأیید و ابلاغ مصوبه کمیسیون صلاحیت های حرفه ای، خارج از ضوابط و عرف قانونی و با هدف جلب حداکثری حامیان و کسب آرا، مطالبی در فضای مجازی منتشر نمودند. بی گمان نامه مصطفی قانعی دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت و مستندا نامه قدیمی باقر لاریجانی معاون سابق آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وقت وزارت بهداشت، مهر بطلانی بر اینطور تصمیمات بمنظور یارکشی و کسب رأی خواهد بود.
آنچه کمیسیون ملی تعیین صلاحیت شاغلان حرف پزشکی برای پزشکان عمومی مجاز اعلام نموده است، دقیقاً حیطه وظایف متخصص پوست و برمبنای کوریکولوم آموزشی این رشته است. آیا می توان با گذراندن چند دوره کوتاه مدت آموزشی، جایگزین متخصصین آن رشته شد. منطقی تر به نظر می رسید، نماینده ای از اعضای هیأت بورد تخصصی رشته پوست و انجمن متخصصین پوست ایران برای حضور در جلسات این کمیسیون دعوت می شد و در جریان تصمیمات کمیسیون قرار می گرفت.


منبع:

1400/04/26
09:28:51
5.0 / 5
1023
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag