سفارش هایی برای پیش گیری از پوسیدگی دندان كودكان

سفارش هایی برای پیش گیری از پوسیدگی دندان كودكان

پوسیدگی دندان همچون اپیدمیهای خاموش در بین کودکان است؛ بنا بر این ضرورت دارد تا نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان و کاهش مصرف مواد قندی به آنان آموزش داده شود.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، رعایت بهداشت دهان و دندان سلامت کودکان را تقویت میکند، در حالی که بی توجهی به این مساله می تواند برای آنان مشکل ساز شود. زمانیکه در مورد شایع ترین بیماری عفونی در کودکان صحبت میشود، ممکنست پوسیدگی دندان کمتر مورد توجه قرار گیرد. اما این عارضه یکی از اشکالات نگران کننده ای است که در بیشتر کودکان دیده می شود. هرچند، عارضه پوسیدگی دندان قابل پیشگیری است.
سایت ایندین اکسپرس در گزارشی به سفارش هایی پرداخته است که رعایت آنها می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان در بین کودکان کمک نماید.
مطمئن شوید که کودک روزانه از مسواک و نخ دندان استفاده میکند
اهتمام کنید قبل از رشد نخستین دندانهای نوزاد، لثه او را با پارچه نرم یا پد تمیز کنید تا پلاکها از بین برود. وقتی رشد دندان کودک شروع شد با کمک یک مسواک نرم دندان های وی را تمیز کنید. اگر کودک کمتر از سه سال دارد می توان دهان او را با خمیر دندانهای حاوی فلوراید شستشو داد. همین طور به کودکان بالای سه سال آموزش دهید که روزانه دو بار و بطور صحیح مسواک بزنند. گاهی اوقات دندانهای کودک خودرا نخ دندان بکشید.
مصرف مواد قندی را کاهش دهید
از تغذیه کودک با مواد غذایی یا نوشیدنی های شیرین خودداری کنید؛ برای اینکه این امر منجر به پوسیدگی دندان می شود. قبل از این که کودک به خواب رود شیشه شیر را از دهان او خارج کنید. این کار به پیش گیری از تولید اسیدهایی که منجر به پوسیدگی دندان کودک می شود، کمک می نماید. همین طور مصرف آب نبات و شکلات در کودکان بالای سه سال سفارش نمی شود؛ برای اینکه سرشار از مواد قندی هستند.
مصرف زیاد آبمیوه سفارش نمی شود
در مقایسه با میوه، آب میوه به اندازه کافی حاوی فیبر نیست و دارای مقدار زیادی کالری و قند اضافه است؛ بنا بر این مصرف آن سفارش نمی گردد. از تغذیه کودک با آب میوه ای که می تواند موجب پوسیدگی دندان شود خودداری کنید.
کودک خودرا با مواد غذایی سالم تغذیه کنید
مصرف مواد غذایی مقوی می تواند احتمال پوسیدگی دندان را کم کند. اهتمام کنید مصرف میوه و سبزیجات در برنامه غذایی کودک گنجانده شود. همین طور مصرف انواع پنیر، ماست و شیر برای دندان مفید می باشد. این مواد غذایی به بچه ها کمک می نماید دهان از قندهای مضر پاک شده و در مقابل پلاکها محافظت شوند. از تغذیه کودک با مواد غذایی چسبنده مانند کشمش نیز خودداری کنید. مطمئن شوید که کودک پس از هر وعده غذایی دهان خودرا کاملا شستشو می دهد.
به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، ضرورت دارد والدین به همراه فرزندان خود مرتب برای معاینه به دندانپزشکی مراجعه کنند.1400/04/19
11:33:14
5.0 / 5
1029
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag