در گفت وگو با بیو بگ تشریح شد

سیستم سلامت بیمار است، فكری شود

سیستم سلامت بیمار است، فكری شود

معاون اسبق سلامت وزارت بهداشت ضمن اشاره به بخش های مغفول مانده در سیستم سلامت و با اعلان اینکه سیستم سلامت بیمار است و باید فکری برای آن شود، اظهار داشت: سلامت باید برای هرکسی که مقرر است منصب ریاست جمهوری را به دست آورد و هر تیمی که مقرر است در حکمرانی قرار گیرد، در اولویت باشد.


دکتر سید موید علویان در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: تا پیش از دوران کرونا اثبات این که سلامت موضوع مهم و تاثیرگذاری در زندگی اجتماعی، اقتصادی و... افراد است شاید سخت بود. همیشه اعلام کردیم سلامت زیرساخت رشد و تعالی یک جامعه است؛ ولی این امر برای بسیاری از مردم و سیاسیون مشهود نبود؛ در صورتیکه الان ضرباتی به سلامت مردم وارد شده است و تعداد بالایی از مردم بیمار شدند، عده ای را از دست دادیم، هزینه درمان بالا رفت و حتی لطمه های شدید اقتصادی و اجتماعی آنرا در جامعه شاهد می باشیم. حالا ثابت شد تا زمانی که زیرساخت های لازم برای مقابله با بحران های سلامت ایجاد نکنیم، هر لحظه ممکنست از این مساله لطمه ببینیم.
وی ادامه داد: در کشور ما خدمات سلامت بصورت Passive است؛ یعنی بعد از آنکه مردم بیمار شدند به آنها خدمت رسانی می نماییم و یا حتی خود مردم پس از بیمار شدن به پزشک مراجعه می کنند. ما در کشور پرونده سلامت الکترونیکی که همه عملیات های سلامت افراد در آن ثبت گردد، نداریم. پزشک خانواده در کشور ما جایگاه اول ندارد؛ البته در روستاها اقداماتی در حوزه پزشک خانواده صورت گرفته است اما نظام ارجاع و پزشک خانواده هنوز در کشور ما غریب است. ما برنامه ای برای پشتیبانی از اقشار لطمه پذیر در مقابل صدمات جبران ناپذیر نداریم. مثلا اگر فردی که ضعیف است گرفتار بیماری هایی با هزینه درمانی بالایی شود ما برنامه مدونی برای پشتیبانی از او نداریم.
علویان افزود: سلامت باید برای هرکسی که مقرر است منصب ریاست جمهوری را به دست آورد و هر تیمی که مقرر است در حکمرانی قرار گیرد، در اولویت قرار گیرد. حالا در زمینه کرونا هنوز لطمه وجود دارد و متاسفانه نتوانستیم بایدها را رعایت نماییم. الان حدود یک درصد جمعیت کشور واکسیناسیون شان کامل شده است و سوال این است که نمی شد این اتفاق زودتر بیفتد و مردم کشور ما نسبت به این بیماری ایمن شوند؟ واقعیت این است که هنوز این اتفاق نیفتاده است.
وی با انتقاد از آنچه که "افزایش هزینه های درمان طی سالهای گذشته" خواند، اضافه کرد: در سال ۱۳۹۲ کل هزینه صندوق های سلامت در کشور ۵۸ هزار میلیاردتومان بوده است و در آخر سال ۱۳۹۹ این عدد به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. سهم مردم در سال ۱۳۹۲ حدود یک سوم از ۵۸ هزار میلیارد بود و در اواخر ۱۳۹۹ حدود ۱۰ برابر شد.
وی ادامه داد: دولت بعدی باید به حوزه سلامت متعهد باشد و مردم هم با دید باز رای دهند و از کاندیداها بخواهند برنامه خودرا شفاف اعلام کنند. مردم در یک سال و نیم اخیر به سبب مشکلات کرونا لطمه شدید دیدند و باید در کمتر از شش ماه کل ملت واکسینه شوند. کسی که می خواهد رییس جمهور شود باید اعلام نماید طی شش ماه اول مردم را واکسینه می کند و به تعهداتش پایبند باشد.
علویان چالش دولت بعدی در زمینه سیستم سلامت را افزایش هزینه ها بدون اثربخشی بالا دانست و اظهار نمود: در مورد کرونا هم موضوع واکسیناسیون چالش اصلی خواهد بود. این که روند در زمینه سلامت به چه شکل خواهد بود، بستگی به برنامه ها و صداقت دولت آتی دارد.
وی درباره برنامه های کنترل بیماریهای غیرواگیر در دولت یازدهم و دوازدهم، اشاره کرد: طی ۱۰ سال قبل مبتلاشدن به دیابت، فشارخون و... افزایش داشته است؛ اما علت چیست؟ علت این است که خدمات ما پَسیو (Passive) ارائه می شود و به بخش پیشگیری توجه نمی گردد. فراموش نکنیم خود سیستم سلامت هم بیمار است و باید برای آن فکری شود.1400/03/23
10:07:17
5.0 / 5
942
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag