مطالعات نشان می دهد؛

آلودگی هوا خطر زوال عقل را بیشتر می كند

آلودگی هوا خطر زوال عقل را بیشتر می كند

نتایج یک پژوهش جدید ارتباط بین آلودگی هوا و مبتلاشدن به زوال عقل را قوت می بخشد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، در یک مطالعه جدید توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا بر روی جوندگان ارتباط بین آلودگی هوا مربوط به ترافیک و خطر بالاتر زوال عقل ناشی از افزایش سن مشخص شده است.
محققان در مطالعه خود مشاهده نمودند قرارگیری در معرض آلودگی هوا ناشی از ترافیک سبب تسریع روند بیماری آلزایمر در حیواناتی شد که دارای ژن پرخطر این بیماری بودند.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود ۵۰ میلیون نفر در سطح جهان مبتلا به زوال عقل هستند.
بیماری آلزایمر، که یک بیماری عصبی پیشرونده و برگشت ناپذیر است موجب کاهش حافظه و زوال شناختی می شود و شایع ترین شکل زوال عقل است.
محققان در این مطالعه، موش های نر و ماده را به مدت ۱۴ ماه در معرض هوای فیلتر شده یا هوای آلوده قرار دادند.
محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ناشی از ترافیک مزمن موجب تسریع و تشدید صفات مربوط به بیماری آلزایمر در موش صحرایی که از نظر ژنتیکی به این بیماری حساس هستند، می شود.
دکتر «پاملا لین»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «داده های ما اثبات می کند که آلودگی هوا ناشی از ترافیک، زمان شروع بیماری را می کاهد و شدت بیماری را در موش های مستعد ابتلاء به آلزایمر می افزاید.
وی در ادامه می افزاید: «داده ها نشان میدهد حتی اگر افراد دارای ژن پرخطر بیماری آلزایمر هم نباشند در صورت قرارگیری مزمن در مقابل آلودگی هوا، با ریسک بالا بیماری آلزایمر روبرو هستند.

1400/03/09
10:08:42
5.0 / 5
1207
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag