مدیرعامل انجمن اهداء عضو ایران:

وجود 56 واحد فرآوری اهدا عضو در كشور

وجود 56 واحد فرآوری اهدا عضو در كشور

به گزارش بیو بگ مدیرعامل انجمن اهداء عضو ایران بابیان این که 56 واحد فراهم آوری اعضا در کشور وجود دارد، اظهار داشت: برای اهدای عضو، مسئولان ستادی دانشگاهی باید همراه با این انجمن باشند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، کتایون نجفی زاده ظهر سه شنبه در جلسه ویدئو کنفرانسی در ارتباط بااهمیت و پاسداشت روز اهدا عضو و پیوند اعضا (آیروس) به میزبانی سالن جلسات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه شاهرود ضمن بیان این که آمار اهدای عضو طی سال ۹۸ یعنی پیش از شیوع ویروس کرونا در ایران یک هزار و ۷۸ اهدا بوده است، اظهار داشت: میزان PMP(نسبت اهداکنندگان مرگ مغزی به جمعیت) ۱۴.۳ گزارش شده است.
وی ضمن بیان این که در طول ۲۰ سال قبل اهدا عضو حدود ۷۰ برابر ارتقا پیداکرده است، اضافه کرد: باتوجه به جمعیت ۸۲ میلیونی کشور PMP ام. پی. ام مورد انتظار ایران باید نزدیک به ۳۰ و در حالت ایده آل، ۵۰ باشد.
مدیرعامل انجمن اهدا عضو ایران بابیان این که هم اکنون ۵۶ واحد فراهم آوری اعضا در کشور وجود دارد، اظهار داشت: طبق بخشنامه وزارت بهداشت در بخش پیوند هر دانشگاهی موظف به داشتن یک واحد فراهم آوری اعضا است که امیدواریم این مهم هر چه سریع تر اجرائی شود.
نجفی زاده بابیان این که طبق بررسی های صورت گرفته در این عرصه، ۵۰ درصد بحث اهدای عضو به مسائل فرهنگی ربط پیدا می کند، اشاره کرد: متأسفانه بزرگ ترین مشکل عمده پیش رو در بحث فراهم آوری و پیوند اعضا به مشکلات زیرساختی و عدم همکاری مناسب مسئولان ستادی دانشگاه های علوم پزشکی بعنوان متولیان این امربر می گردد.
وی بابیان این که آیروس تنها یک نرم افزار آموزشی که با رعایت سایر موارد اثرگذار می تواند با افزایش دانش فنی پزشکان و کارشناسان مربوطه در ارتقای PMP مؤثر باشد، اضافه کرد: بطور قطع نخستین گام در اثربخشی دوره آموزشی آیروس همراه کردن مسئولان ستادی و رفع مشکلات زیرساختی که به موازات آنها می توان فرهنگ سازی را نیز انجام دهیم.


منبع:

1400/03/04
22:16:38
5.0 / 5
1028
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag