ارتباط شیفت كاری شبانه با بی نظمی قاعدگی در زنان

ارتباط شیفت كاری شبانه با بی نظمی قاعدگی در زنان

به گزارش بیو بگ خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان داده است که شیفت کاری شبانه با بی نظمی قاعدگی و افزایش احتمال مبتلا شدن به اندومتریوز (به حالتی که یاخته های مشابه با یاخته های آستر رحم، در بیرون از رحم رشد کنند) مرتبط می باشد.


به گزارش یورکالرت، نتایج مطالعات نشان می دهد، خانمهایی که در شیفت شب کار می کنند، امکان دارد بیشتر در معرض خطر بی نظمی قاعدگی و ایجاد اندومتریوز باشند. این تحقیق کاهش بیان ژن PER-۲ (یک پروتئین در پستانداران)، CRY-۱ (ژن رمزگذاری پروتئین) و ژن ساعت همراه با افزایش REV-ERBb (یک پروتئین در بدن) در بافت خارج رحمی را در مقایسه با بافت های رحمی نشان داد. پیش ازاین تحقیق، هیچ مطالعه قبلی در زمینه تغییرات ژن های ساعت اصلی و تأثیر آن بر زنان مبتلا به اندومتریوز منتشر نشده است.
اندومتریوز بیماری است که در آن بافت های مشابه پوشش رحم در مکان های دیگر مانند تخمدان ها و لوله های رحمی آغاز به رشد می کنند. اندومتریوز حدود ۱۰ درصد (۱۹۰ میلیون) از زنان و دختران سن باروری در سطح جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. علایم آن امکان دارد متفاوت باشد؛ بعضی از زنان به شدت تحت تأثیر قرار می گیرند، درحالی که برخی دیگر امکان دارد علایم قابل توجهی نداشته باشند. در موارد شدید، می تواند بسیار دردناک باشد و به علت اثرات احتمالی اندومتریوز بر حفره لگن، تخمدان ها، لوله های رحمی یا رحم، سبب ناباروری، سقط و حاملگی خارج از رحم شود. دو اختلال مشاهده شده در ریتم شبانه روزی کارگران شیفت شب با بی نظمی قاعدگی و افزایش احتمال مبتلا شدن به اندومتریوز و تومورهای تخمدان همراه بوده است.
دکتر نرجس نصیری - انصاری، دکتر اگلیکی کاراپا ناگیوتی و گروهی از همکاران تحت راهنمایی و نظارت پروفسور اوا کاسی از دانشگاه ملی و کاپودیستریان آتن، یونان، بیان ژن های اصلی در ارتباط با ساعت را در بافت های آندومتر خارج رحمی و رحمی بررسی کردند.
این مطالعه ۲۷ بیمار مبتلا به اندومتریوز تخمدان را تایید نمود. ۱۱ جفت نمونه از کیست تخمدان (بافت های آندومتر خارج رحمی) و اندومتر طبیعی (بافت های خارج رحمی) و هشت نمونه خارج رحمی و هشت بافت اندومتر خارج رحمی از ۱۶ بیمار مختلف با همان تشخیص جمع آوری شد.
استاد اوا کاسی اظهار نمود: «شواهد بالینی در خصوص این است که اختلالات ریتم شبانه روزی می تواند با اندومتریوز همراه باشد، هم اکنون در سطح بافت، با تغییر بیان ژن های ساعت محلی، اندومتر خارج رحمی تایید می شود. درک علل و اثرات اندومتریوز توانایی ما را در تشخیص، مدیریت یا حتی جلوگیری از این بیماری بهبود می بخشد. این یافته ها درک بهتری از اختلالات ریتم بیولوژیکی در اختیار ما قرار می دهند».
نتایج حاصل از این مطالعه بیان تغییریافته ژن های ساعت، CRY ۱، PER-۲ و Rev-ERBb در بافت های اندومتر طبیعی را نشان می دهد، در مقایسه با بافت های اندومتر خارج رحمی که نشان دهنده اختلال در زمان بیولوژیکی است. بااین حال، رابطه علّی الگوی بیان تغییریافته این ژن ها با ایجاد اندومتریوز احتیاج به بررسی بیشتر دارد.
نتایج این تحقیق در بیست و سومین کنگره غدد درون ریز اروپا عرضه شده است.
منبع:

1400/03/03
20:55:34
5.0 / 5
1223
تگهای خبر: بیماری , بیولوژی , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag