ابتلای حدود ۹۰۰۰ هندی به عفونت قارچ سیاه

ابتلای حدود ۹۰۰۰ هندی به عفونت قارچ سیاه

به گزارش بیو بگ مقامات هند از ابتلای نزدیک به ۹۰۰۰ نفر به عفونت ˮقارچ سیاهˮ در این کشور خبر دادند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، همزمان با شیوع فزاینده عفونت کشنده قارچ سیاه در هند، مقامات این کشور از ابتلای بیشتر از ۸۸۰۰ نفر به این عفونت خبر دادند.
احتمال مرگ ناشی از این عفونت نادر معروف به موکورمایکوزیس حدود ۵۰ درصد است و بعضی از بیماران تنها با جراحی تخلیه چشم جان سالم به در می برند.
اما در ماه های اخیر، هند شاهد هزاران مورد بهبود یافته یا در حال درمان بیماری کووید-۱۹ بوده است. پزشکان معتقدند بین مصرف داروهای استروئید به منظور درمان کووید-۱۹ و مبتلا شدن به این عفونت ارتباط وجود دارد. همینطور بیماران مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر هستند.
پزشکان هندی در گفت و گو با شبکه خبری بی بی سی اظهار کرده اند که این عفونت ۱۲ تا ۱۸ روز بعد از بهبودی بیماری کووید-۱۹ ظاهر می شود.
به قول پزشکان هندی، ظرفیت بیمارستانهای جدید راه اندازی شده برای درمان بیماران مبتلا به این عفونت نادر در سرتاسر کشور به سرعت در حال تکمیل است. حالا عفونت قارچ سیاه نسبت به بیماری کووید-۱۹ چالش برانگیزتر شده است. در صورتی که بیماران بموقع و به درستی تحت درمان قرار نگیرند، احتمال فوت بیمار تا ۹۴ درصد افزوده می شود. هزینه درمان این بیماری سنگین است و مشکل کمبود داروی آن هم جدی است.
به گزارش بیو بگ به نقل از شبکه خبری بی بی سی، "آمفوتریسین بی" داروی ضد قارچی است که در درمان این عفونت نادر استفاده می شود و ضروریست بیمار برای مدت هشت هفته روزانه این دارو را دریافت کند.
همزمان با تشدید موج دوم شیوع کروناویروس در هند، پزشکان مواردی از مبتلا شدن به یک نوع عفونت نادر معروف به "قارچ سیاه" را در بین بهبودیافتگان و بیماران رو به بهبود کووید-۱۹ گزارش کرده اند.
موکورمایکوزیس یک عفونت بسیار نادر است که از قرار گرفتن در معرض کپک موکور ایجاد می شود و معمولا در خاک، گیاهان، کود دامی و میوه ها و سبزیجات خراب وجود دارد. این عامل بیماریزا در همه جا وجود دارد و در خاک و هوا و حتی بینی و مخاط افراد سالم دیده می شود.
این عفونت روی سینوسها، مغز و ریه ها تأثیر می گذارد و می تواند در افراد دیابتی یا دارای نقص ایمنی شدید مانند بیماران سرطانی یا مبتلایان به ایدز خطر آفرین باشد.
این عفونت امکان دارد در اثر استفاده از استروئیدها به وجود آید. مصرف استروئیدها یک روش درمانی نجات بخش در بیماران مبتلا به نوع حاد و شدید کووید-۱۹ است.
استروئیدها التهاب موجود در ریه افراد مبتلا به کووید-۱۹ را کاهش داده و به نظر می آید در پیشگیری از صدمه هایی که امکان دارد هنگام مقابله بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن با کروناویروس ایجاد شود، سودمند باشند. اما در عین حال این دارو سبب کاهش ایمنی و افزایش سطح قند خون در بیماران دیابتی و افراد غیر دیابتی مبتلا به کووید-۱۹ می شود.
منبع:

1400/03/02
22:03:32
5.0 / 5
1069
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵