روش درمانی جدید برای جبران كمبود ویتامین دی در افراد چاق و بیمار

روش درمانی جدید برای جبران كمبود ویتامین دی در افراد چاق و بیمار

بیو بگ: خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، 25- هیدروکسی ویتامین دی3 درمانی موثر برای بهبود کمبود ویتامین دی بدن است.


به نقل از کچ نیوز، در سرتاسر جهان چندین میلیون نفر با سندرم سوء جذب چربی روبرو هستند، ازجمله افراد چاق و افرادی که تحت جراحی بای پس معده قرار گرفتند و این بیماران اغلب در جذب ویتامین دی مشکل دارند و در معرض خطر کمبود ویتامین دی قرار می گیرند در نتیجه خطر مبتلاشدن به پوکی استخوان و استئومالاسی (نرم شدن استخوان ها) در این افراد افزایش می یابد.
افراد مبتلا به چاقی به کمبود ویتامین دی حساس هستند و ویتامین دی حاصل از جذب روده و سنتز پوستی رقیق تر است برای اینکه در چربی بدنی بیشتر قرار می گیرند.
مایکل اف. هولیک، دکترای پزشکی، استاد پزشکی، فیزیولوژی و بیوفیزیک و پزشکی مولکولی در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون ایالات متحده اظهار نمود: «محققان معتقدند، حدودا یک سوم بزرگسالان چاق نیازمند میزان بیشتری ویتامین دی برای رفع نیاز خود هستند. این متابولیت ویتامین دی در بیماران مبتلا به سندرم سوء جذب چربی بهتر جذب می شود و از آنجائیکه محلول در چربی نیست، در چربی بدن رقیق نمی گردد. در واقع ۲۵- هیدروکسی ویتامین دی۳ در بالابردن و حفظ سطح خون تاثیر بیشتری در افراد چاق دارد.»
محققان جهت بررسی این که آیا فرم محلول در آب ویتامین D۳ معروف به ۲۵- هیدروکسی ویتامین دی۳ موثرتر از همان دوز ویتامین دی۳ در بهبود وضعیت ویتامین دی است، بزرگسالان سالم، بزرگسالان مبتلا به سندرم سوء جذب چربی و بزرگسالان چاق را مورد مقایسه قرار دادند.
محققان در مقایسه با بزرگسالان سالم فقط حدود ۳۶ درصد ویتامین دی۳ خوراکی مصرف شده در خون بیماران مبتلا به سندرم سوء جذب چربی همچون بیمارانی که جراحی بای پس معده داشتند را مشاهده نمودند.
زمانی که همان بزرگسالان ۲۵- هیدروکسی ویتامین دی۳ را مصرف کردند، بیماران مبتلا به سندرم سوء جذب چربی و بزرگسالان سالم قادر به جذب آن بودند و در نتیجه وضعیت ویتامین دی خودرا به همان میزان رساندند. نتایج مشابه در افراد چاق در مقایسه با افراد سالم مشاهده شد.
هولیک اضافه کرد: «بنابراین استفاده از ۲۵- هیدروکسی ویتامین دی۳ می تواند یک روش جدید برای درمان کمبود ویتامین دی در بیماران مبتلا به سندرم سوء جذب چربی و بزرگسالان چاق باشد.»
کمبود ویتامین دی نه فقط بر کاهش استخوان و افزایش ریسک شکستگی تاثیر دارد بلکه سبب بیماری دردناک استخوان، استئومالاسی نیز می شود.
بیماران مبتلا به استئومالاسی به علت کمبود ویتامین دی با درد در ماهیچه ها و استخوان ها روبرو هستند. کمبود ویتامین دی با خطر مبتلاشدن به خیلی از بیماری های مزمن ازجمله مولتیپل اسکلروزیس، دیابت نوع ۱، بیماری های قلبی، دیابت نوع ۲، افسردگی، اختلال عملکرد عصبی و بیماری آلزایمر و همین طور بیماری های عفونی همچون کووید -۱۹ همراه می باشد.
نتایج این تحقیق در نشریه Clinical Nutrition انتشار یافته است.
منبع:

1400/02/30
12:43:36
5.0 / 5
1021
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag