عضو هیئت علمی مركز تحقیقات آلرژی شیراز تشریح كرد؛

شرایط مصرف داروهای آسم در دوران انتشار كرونا

شرایط مصرف داروهای آسم در دوران انتشار كرونا

به گزارش بیو بگ فارس عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه مصرف داروهای استروئیدی توسط مبتلایان به آسم، لزوم دارد، تصریح کرد که این داروها در شرایط شیوع کووید-19 عامل خطر محیسوب نمی گردد.


دکتر مژگان مقتدری یکشنبه 26 اردیبهشت به مناسبت راه اندازی پویش ملی آسم، به خبرنگاران اظهار داشت: انواع مختلف کروناویروس به صورت شایع با نشانه های سرماخوردگی یا شبه آنفلوانزا در جامعه و در افراد خویش را نشان داده است و می تواند سبب بروز حملات آسم شود.
این فوق تخصص آلرژی و ایمنولوژی با تاکید براینکه کووید ۱۹ از ویروس هاییست که می تواند حملات آسمی را در خصوصا در افراد مبتلا به آسم، ایجاد یا تشدید کند، اظهار داشت: بیماران مبتلا به آسم، حتما باید ماسک را به شکل صحیح استفاده کرده، از کسانیکه سرفه و عطسه می کنند یا نشانه های سرماخوردگی دارند دوری و داروهای تجویز شده توسط پزشک را به شکل مرتب، مصرف کنند.
او افزود: در صورت بروز تب و سرفه شدید در بیماران مبتلا به آسم، بیماران باید بر مبنای دستور العملی که پزشک معالج به آنها سفارش می کند، مبادرت به کنترل نشانه های آسم کرده و در صورت نیاز با پزشک تماس گرفته و مشورت کنند.
این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات آلرژی علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: در خیلی از موارد اینها نشانه های ناشی از مبتلا شدن به کووید ۱۹ نیست، اما در صورت تشدید علایم لازم است به مراکز درمان سرپایی کرونا( ۱۶ ساعته) که خدمات لازم در این خصوص عرضه می دهند، شود. این افراد باید در راه رفتن به مرکز ۱۶ ساعته و یا اورژانس، از تماس نزدیک با دیگران پرهیز کرده، از ماسک استفاده کنند و فاصله فیزیکی دست کم یک و نیم متر را رعایت نمایند.
مقتدری تصریح کرد: در صورت نیاز، پزشک معالج با پرسیدن چند پرسش کلیدی می تواند افراد علامت دار را راهنمایی کند که جهت بررسی و درمان های لازم آیا احتیاج به رفتن به اورژانس و بیمارستان دارد یا برای ادامه درمان کافی است، در خانه بماند.
او با اشاره به اینکه برخی از بیماران نگران هستند که کورتون های استنشاقی موجود در اسپری های تنفسی امکان دارد سیستم ایمنی آنها را ضعیف کند؛ اظهار داشت: با عنایت به این که مهم ترین نکته در بیماران، کنترل علائم آسم است، پس ضروری است که اسپری های تجویز شده را طبق دستور پزشک روزانه و مرتب مصرف کنند. در صورتیکه تشدید نشانه های آسم رُخ دهد، احتیاج به مصرف کورتون های خوراکی مانند «پردنیزولون» است.
این فوق تخصص آلرژی و ایمنولوژی اظهار داشت: مصرف داروهای استروئیدی برای بیماران مبتلا به آسم در این شرایط که بیماری کووید۱۹ شایع است، عامل خطر محسوب نمی گردد. ازاین رو طبق تجویز پزشک باید داروها به صورت منظم مصرف شود.
توصیه برای مبتلایان به "آلرژی بینی" و استفاده کنندگان از "نبولایزر"
مقتدری افزود: در بیمارانی که علاوه بر آسم، آلرژی بینی داشته و اسپری های استروئیدی بینی مصرف می کنند، باید همچنان به استفاده از آن ادامه دهند. بیماران مبتلا به آسم شدید که در منزل از دستگاه «نبولایزر» استفاده می نمایند، آگاه باشند که استفاده از نبولایزر امکان انتشار ویروس را به دنبال دارد؛ ازاین رو در صورت امکان از «آسان نفس» استفاده کنند یا اگر «آسان نفس» ندارند، می توانند در صورت استفاده از نبولایزر تلاش کنند که افراد کمی در اطراف آنها باشند یا بیمار در اتاق تنها باشد.
این پزشک فوق تخصص اظهار داشت: بزرگترین خطر برای بیماران مبتلا به آسم این است که در صورت بروز حمله آسم، درمان مناسبی را در خانه انجام ندهند. در نتیجه امکان دارد به دلیل تشدید علایم آسم مجبور شوند به اورژانس های بسیار شلوغ رجوع کنند و تخت خالی هم برای بستری نباشد.
نگران مصرف آنتی هیستامین ها نباشید
مقتدری با تاکید براینکه کنترل نکردن مناسب در این بیماران خطری به مراتب بزرگتر از مبتلا شدن به کووید ۱۹ برای سلامتی آنها است، اظهار داشت: این بیماران توجه داشته باشند که آنتی هیستامین ها سیستم ایمنی را سرکوب نمی کنند، پس در مصرف آنها نگرانی خاصی وجود ندارد.
فوق تخصص آلرژی و ایمنولوژی بالینی تصریح کرد که واکسن "پنوموکوک" که در بعضی بیماران مبتلا به آسم تجویز و تزریق می شود، هیچ محافظتی در مقابل عفونت ریه ناشی از مبتلا شدن به کووید 19 ایجاد نمی نماید.
مقتدری به همه افراد و اعضای جامعه اکیدا سفارش کرد که در صورت داشتن تب و نشانه های سرماخوردگی، به محل کار یا مراکز آموزشی یا هر اجتماع دیگری نروند تا از انتشار بیماری و تشدید آن جلوگیری شود.
منبع:

1400/02/26
14:47:38
5.0 / 5
987
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag