معاون بهداشت وزارت بهداشت تاكید كرد؛

لزوم رعایت بهداشت دست هنگام تزریق واكسن كرونا

لزوم رعایت بهداشت دست هنگام تزریق واكسن كرونا

معاون بهداشت وزارت بهداشت، بر لزوم رعایت بهداشت دست هنگام تزریق واکسن در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می شود، تاکید نمود.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، علیرضا رئیسی، در نامه ای خطاب به معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، نوشت: باتوجه به گسترش پاندمی کووید ۱۹ در جهان، بهداشت دست بعنوان یک عامل بسیار مهم و تعیین کننده در کنترل و پیش گیری از گسترش بیماری، بیش از پیش حائز اهمیت بوده و لازم است بمنظور حفظ سلامت کارکنان حوزه سلامت همچون پزشکان، پرستاران، اعضا کادر بهداشت و درمان در تمامی سطوح و همین طور نجات جان بیماران رعایت بهداشت دست بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. داده های اطلاعاتی موجود نشان میدهد اکنون فاصله بسیاری تا شرایط مطلوب از نظر دسترسی به تسهیلات ابتدایی آب، فاضلاب و بهداشت خصوصاً در مراکز بهداشتی درمانی در جهان وجود دارد. برمبنای آخرین گزارش های منتشره یک سوم مراکز بهداشتی درمانی در جهان فاقد جایگاه مشخص برای بهداشت و شستشوی دست می باشند. همین طور حدود یک سوم از جمعیت ساکن در حوزه مدیترانه شرقی به تسهیلات شستشوی دست با آب و صابون در خانوار دسترسی ندارند. سازمان جهانی بهداشت بمنظور ارتقا بهداشت دست و تعیین جایگاه ویژه آن در پیشگیری و کنترل عفونت ها هرساله روز ۵ می مصادف با ۱۵ اردیبهشت را بعنوان روز جهانی بهداشت دست برگزار می نماید که موضوع امسال این روز «دستیابی به اقدامات بهداشتی مطلوب هنگام مراقبت» و شعار آن «ثانیه ها نجات بخش زندگی-دستتان را بشویید» است. باتوجه به موارد پیش گفت و بمنظور همگام شدن با این پویش جهانی خواهشمند است دستور فرمائید موارد ذیل مورد توجه قرار گرفته و به نحو مقتضی در این خصوص اطلاع رسانی به عمل آید.

امکانات و تسهیلات کافی و در دسترس برای تمامی مدیران، پرسنل بهداشتی و درمانی خصوصاً در مراکز ارائه کننده خدمات بهداشتی درمانی فراهم شود.

سلامت و بهداشت کارکنان در همه حوزه ها با تاکید بر شعار «بهداشت دست در نقطه مراقبت-اکنون بیش از همیشه» مورد توجه و اقدام قرار گیرد.

برنامه ریزی ها و سیاست گذاری بمنظور اطمینان از در دسترس بودن تسهیلات بهداشت دست برای همگان به نحو مطلوب صورت پذیرد.

در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی از همه بیماران و خانواده ها برای کمک و پیوستن به این پویش درخواست شود.

در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می شود بر لزوم بهداشت دست برای هنگام تزریق واکسن تاکید شود.

در حوزه بهداشت عمومی بر فرهنگ سازی و تبیین «شستشوی دست» بعنوان یک رفتار و هنجار اجتماعی تاکید گردد.

اهمیت، روش و اجرای صحیح بهداشت دست برای کارکنان بهداشتی و درمانی، مراقبین، بیماران و خانواده های آنها و همین طور عموم جامعه بوسیله رسانه های عمومی، فضای مجازی، نصب پوستر در تمامی بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز تهیه و توزیع و نگهداری مواد غذایی و سایر اماکن عمومی مورد توجه قرار گیرد.

1400/02/19
15:19:05
5.0 / 5
1396
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag