رییس دانشگاه علوم پزشكی ایران خبر داد

ارائه نتایج فاز اول تست انسانی واكسن كووپارس به سازمان غذا و دارو طی امروز یا فردا

ارائه نتایج فاز اول تست انسانی واكسن كووپارس به سازمان غذا و دارو طی امروز یا فردا

بیو بگ: رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران از ارائه تحلیل نتایج فاز اول تست انسانی واکسن کووپارس به سازمان غذا و دارو طی امروز و فردا آگاهی داد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر جلیل کوهپایه زاده_ رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در نشستی که به مناسبت هفته سلامت برگزار شد، درباره نتایج کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس انستیتو رازی که با همکاری این دانشگاه انجام می شود، اظهار داشت: این کار ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ شروع شده بود و ۱۳۳ نفری که در دو دُز باید تزریق عضلانی دریافت می کردند به انتها رسید و بخش استنشاقی واکسن هنوز در حال انجام می باشد. تحلیل فاز اول تا اختتام هفته گذشته انجام شد و نتایج تحلیل امروز یا فردا به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد و برمبنای نتایج به دست آمده از فاز اول، کمیته اخلاق سازمان اجازه فاز دوم را خواهد داد و امیدواریم این کار تا اختتام هفته صورت گیرد.
وی اضافه کرد: امیدواریم در صورتیکه نتایج مورد قبول کمیته اخلاق باشد از هفته بعد فاز دوم را شروع نماییم. البته فاز دوم از پیش مجوز انجام داشته اما لازم بود نتایج فاز یک برسد تا بتوانند فاز دوم را شروع کنند. امیدواریم مشکل خاصی نباشد.
کوهپایه زاده افزود: دو گروه ۲۵۰ نفری که از افراد مورد نظر برمبنای داوطلبان انتخاب می شوند و این فاز هم یک ماه و شاید کمی بیشتر زمان ببرد. برمبنای برنامه از پیش تعیبی شده هم فاز اول و دوم حدود ۳ تا ۴ ماه زمان لازم دارد و فاز سوم هم از شروع تیر ماه شروع خواهد شد که اگر فاز اول و دوم نتایج مناسبی داشته باشد شاید بتوان فاز سوم را بر گستره بیشتری از افراد انجام داد.
کوهپایه زاده افزود: طبق پروتکل ها باید فاز سوم مطالعات تمام شود و سپس برای تزریق در گستره وسیع تر اقدام نماییم. در هر حال تا حالا نتایج غیر رسمی بسیار قانع کننده بوده است و گفته می شود کووپارس حتی از برخی واکسن های وارداتی ایمنی زایی بیشتری به وجود می آورد.
وی با تقدیر و تشکر از کادر درمان که در پاندمی کرونا تلاش مضاعفی دارند، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ کماکان با پاندمی کووید۱۹ دست به گریبان هستیم و هر روز جهش جدیدی از ویروس را شاهد می باشیم تا زمانی برسد که از نظر واکسیناسیون، رعایت پروتکل ها و ایمنی جمعی به نقطه قابل قبولی برسیم، گریزی از شرایط نیست. در این راستا از کادر درمان، شهدایی دادیم ولی آنچه که مهمست این است که از سلامت مردم غافل نشدند.
وی اضافه کرد: دانشگاه ما مفتخر است که با نگاه دانشگاه نسل نو در راه آموزش و خدمت دهی حرکت می کند. دانشگاه ها همه انرژی خودرا در سال قبل پیرامون بیماری کرونا گذاشتند و ما مفتخریم که با بیش از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزارنفر افراد تحت پوشش بیشترین بار مراجعه و خدمت رسانی را داشتیم و در استان تهران از نظر تحمل بار بیماری کرونا شاید حتی نخستین باشیم. البته هنوز جای خدمت رسانی بهتر هم است اما فراموش نکنیم ما در وضعیت تحریم با کرونا روبرو شدیم.
کوهپایه زاده افزود: در سال ۱۳۹۹ با تلاش همکارانمان بیمارستان شهید سردار سلیمانی را در شهر قدس با ۱۶۰ تخت افتتاح کردیم تا این بیمارستان به جمعیت ۴۰۰ هزار نفری آن منطقه کمک نماید. از طرفی امیدواریم امسال هم بیمارستان ملارد را با ۱۶۰ تخت افتتاح نماییم. همین طور پروژه اضافه کردن ۳۰۰ تخت جدید به بیمارستان فیروزآبادی در دست اقدام است تا بتوانیم افزایش تخت مناسبی داشته باشیم. در بحث بیمارستان شهریار هم امیدواریم پروژه به لحاظ ساختمانی به سرانجام خوبی برسد که تا آخر سال در اختیار مردم قرار گیرد.
در ادامه این جلسه دکتر بابک عشرتی_ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره واکسیناسیون سالمندان، اشاره کرد: دانشگاه ما نیز برمبنای دستورالعمل وزارت بهداشت از ۳شنبه گذشته واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال را آغاز نموده است و دو گروه سالمند داریم که شامل افرادی هستند که پرونده الکترونیک سلامت دارند که با آنها تماس می گیریم و دسته دوم کسانی هستند که اطلاعاتی از آنها نداریم که بعد از اعلام شروع به کار سامانه salamat.gov.ir اطلاعات خودرا ثبت کرده و به ما یا دانشگاه تهران و شهید بهشتی ارجاع داده می شوند. ما ۱۲ مرکز تزریق واکسن داریم و تا الان حدود بیش از ۶۰۰۰ دُز برای سالمندان واکسن تزریق کردیم و هنوز هم سایر گروه ها مانند بیماران خاص، پاکبانان و پزشکان را برای تزریق واکسن داریم. دریافت واکسن به هیچ عنوان به مفهوم عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی نیست.
وی اضافه کرد: بین ۳ دانشگاه علوم پزشکی شهر تهران هماهنگی انجام شده تا مراکز واکسیناسیون در سوله و سالن ورزشی و... راه اندازی نماییم تا سرعت واکسیناسیون افزایش یابد.
منبع:

1400/02/12
13:03:36
5.0 / 5
967
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag