معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

ماجرای واكسیناسیون اتباع چینی در بیمارستانی در تهران

ماجرای واكسیناسیون اتباع چینی در بیمارستانی در تهران

به گزارش بیو بگ معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به جایگزینی انواع ویروس های جهش یافته کرونا با واریانت ووهان، در عین حال درباره واکسیناسیون کرونا اظهار داشت: بی عدالتی که در دنیا در ارتباط با واکسن وجود دارد موضوعی جدی است؛ به صورتی که حالا پنج کشور در دنیا بیشترین میزان واکسن دنیا را تزریق کردند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در مراسم انعقاد تفاهمنامه بین بانک مهر ایران و وزارت بهداشت در حوزه مسئولیت اجتماعی با رویکرد مقابله با کرونا، اظهار داشت: وضعیت کشور را می دانید. با عنایت به همه گیری و جهش های مختلف ویروس دیگر از هم اکنون به بعد حدودا در اغلب نقاط دنیا ویروس ووهان کمتر وجود دارد و اکثرا ویروس های جهش یافته جایگزین قبلی ها می شود. این طبیعت ویروس بعد از گذشت یک سال است و این که به اسامی مختلف از آن نام برده می شود به علت شناسایی ویروس در آن منطقه است و چه بسا جهشی در ایران هم رخ داده باشد؛ گرچه شرایط را رصد می نماییم اما امکان دارد انواع ویروس پخش شود؛ به صورتی که در ایران هم ویروس ووهان هم است و اکثرا سوش انگلیسی کشور را درگیر کرده است.
وی اضافه کرد: واکسیناسیون بحثی مهم و یک میدان رقابت است تا سریع تر کشورها به واکسن دست یابند و اگر واکسیناسیون در سطح دنیا به تعویق افتد، این زنجیره به درستی قطع نخواهد شد و این بی عدالتی که در دنیا در ارتباط با واکسن وجود دارد مبحث جدی است. حالا ۵ کشور در دنیا بیشترین میزان واکسن دنیا را تزریق کردند.
رییسی در اینباره افزود: تا آخر سال ۲۰۲۱ شاید واکسیناسیون دنیا کامل نشود که مدت طولانی است و بطور قطع این ویروس قربانیان بسیار زیادی خواهد داشت. برای همین باید در دو جبهه خویش را تقویت نماییم که در جبهه تولید دانشمندان ایران اقدامات مناسبی انجام دادند و اگر روی پای خود بلند نمی شدیم کسی به ما واکسن نمی داد؛ کما اینکه علیرغم پولی که پرداختیم و قراردادی که بستیم میزان ناچیزی از واکسن در اختیارمان قرار گرفته است و بدعهدی در توزیع واکسن مشهود است.
رئیسی بیان نمود: از طرفی تحریم های ظالمانه فشار کار را زیاد کرده است و از سویی راه مقابله با این اپیدمی این است که خویش را تا زمان واکسیناسیون در معرض ویروس قرار ندهیم چون اگر در مقابل ویروس بدون ابزار حفاظتی قرار گیریم مغلوب می شویم. باید خویش را آماده نماییم که فعلاً درگیر ویروس هستیم.
وی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از کشورهای دنیا مشاغل و کسب و کار را تعطیل می کنند و حمایتی برای خانه نشینان وجود دارد تا از نظر معیشت گرفتار مشکل نشوند؛ چون بضاعت مالی کشورها متفاوت می باشد. مثلا گزارشی خواندم که در آلمان خیلی ها در همه گیری کرونا پولدارتر شدند چون هم اکنون فضایی برای خرج کردن پول ندارند و در عین حال درآمد ثابت دارند. ما باید دید واقعی داشته باشیم، آنهایی که در ایران میگویند تعطیل کنید و کشور را ببندید هم اکثرا کسانی که حقوق ثابت می گیرند مانند کارمندان دولت هستند. هیچ بازاری این حرف را نمیزند. اما آنکه حقوق ثابت دارد و راحت در خانه می خوابد میگوید همه جا را تعطیل کنید ولی آنکه اگر از بامداد تا شب ۴ جفت جوراب نفروشد نان شب ندارد باید چه کند؟ آیا ما قدرت اقتصادی برای پاسخگویی به این ها را داریم؟
رئیسی اظهار نمود: ما شرایطی متفاوت از دنیا داریم و کسانی که پشت میز نشستند شعار می دهند و نظریه پردازی می کنند باید این شرایط را بدانند. بسیاری از جاهای دنیا برعکس این مورد هم وجود دارد، طرف از خانه خارج نشود، به او پول می دهند و اگر بیرون بیاید جریمه می شود. بعد ما اگر از خانه بیرون برود او را جریمه می نماییم ولی برای خانه نشینی چیزی به او نمی دهیم. این دلیلی بر پروتکل شکنی نیست، البته پروتکل شکنان بیشتر همان هایی هستند که وضعشان خوب است، همانی که در رستوران غذای یک میلیون تومانی می خورند.
وی با تشکر از بانک مهر ایران، تصریح کرد: رویکرد این بانک بسیار پرارزش است و اگر از من بپرسید بهترین راه مبارزه با کرونا چیست؟ میگویم ۲ اقدام؛ اول داشتن مسئولیت فردی و دوم مسئولیت اجتماعی. اگر من می دانم کرونایم مثبت شده باید در خانه بمانم که مسئولیت فردی است و متاسفانه تابحال ۴۸ هزار کرونا مثبت نقض قرنطینه کردند و تعداد زیادی از آنها بالای ۱۰۰۰ کیلومتر در سطح کشور تردد کردند. متاسفانه برخی از کارمندان در حالت عادی به زور سرکار می آیند؛ بعد وقتی کرونا می گیرند سرکار می آیند و میگویند حساسیت فصلی است و این یعنی مسئولیت فردی وجود ندارد. کسی هم که نباید واکسن بزند اما می رود و تزریق می کند یعنی مسئولیت فردی ندارد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، اظهار داشت: فراموش نمی نماییم بسیاری از مردم هم همکاری خوبی با ما داشتند. اما عدم رعایت هم داشتیم. در یک شهر کوچک قرمز می گوییم مشاغل تعطیل شوند بعد می بینیم یک عروسی برگزار شده است و تمام زحمات و خسارات اقتصادی مشاغل منطقه زیر سوال می رود.
وی با طرح پیشنهادی به بانک مهر ایران، اظهار داشت: نیت شما خیر است اما حمایت باید از کادر بهداشت و درمان همزمان باشد. اینکه از هم اکنون مناطق محروم روستا ها را بیمه نماییم یک کار پیشگیرانه است. در این تفاهمنامه حدود ۱۰۰۰ دستگاه اکسیژن و متعلقات به ما دادید که در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی خیلی کارا خواهد بود. ۶۱۸۰ تب سنج و پالس اکسیمتر و ۱۰۳۵ دستگاه ضدعفونی کنندهuv و... به ما دادید که خیلی پرارزش است.
وی اضافه کرد: روزانه حدود ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ بستری مثبت کرونا داریم؛ ولی روزانه ۲۰۰ هزارنفر در حوزه سرپایی مدیریت می شوند که اگر این سطح نبود سیستم درمانی از هم پاشیده می شد و هیچ بیمارستانی تاب این حجم بیمار را نداشت؛ چرا حالا هندوستان این وضعیت را دارد؟ چون نظام سطح یک ندارد. اگر نسبت ببندیم نسبت بیماران هندی نسبت به ما خیلی بیشتر نیست و حدودا مانند هم هستیم. اگر سطح یک نبود، نظام درمان پاسخگو نبود. این سطح احتیاج به ابزار و تجهیزات دارد و یکی از مهم ترین درمان های بیماران کرونایی اکسیژن است. زمانی که تعداد کافی کپسول داشته باشیم و بیماران را زود شناسایی نماییم با شبی ۳ یا ۴ لیتر در دقیقه درمان می شود. ازاین رو سرمایه گذاری طولانی مدت در سطح یک سبب موفقیت ما خواهد شد. مراکز ما فعالانه خدمت می دهند. خوشبختانه گام پنجم طرح شهید سلیمانی هم به خوبی طی می شود که جای تقدیر از بسیج و هلال احمر دارد.
رییسی در خاتمه، اظهار داشت: در بحث خانه بهداشت عشایر اقدامات مهمی انجام می دهیم که همراه کوچ، یک بهورز در رفت و آمد باشد که عدالت سلامت پوشش کامل داشته باشد و امیدواریم از کمک بانک مهر ایران استفاده نماییم. همه همکاران بهورز ما که باردارند و یا همسرشان آبستن است در اولویت اعطای وام قرار می گیرند تا پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در سیاست های جمعیتی انگیزه بدهیم و به آنها وام اعطا شود. البته ۳۳ هزار بهورز روستایی داریم و اولویت بندی ها باید مشخص شود.
رئیسی همینطور در حاشیه این برنامه درباره تصاویر انتشار یافته از واکسیناسیون اتباع چینی در بیمارستان نیکان، اظهار داشت: ما بحث تزریق واکسن برای اتباع خارجی در دستور کار نداریم اما، سفارتخانه ها برای کارمندان خودشان چون باید زیرنظر پزشک تزریق واکسن صورت گیرد، با یک مرکز درمانی هماهنگ می کنند و واکسن دریافت می کنند. این واکسن ها برای کشور ما نیست و در سامانه ما هم ثبت نمی گردد.
وی درباره واکسیناسیون سالمندان هم اظهار داشت: بالای ۸۰ ساله ها در اولویت دریافت واکسن قرار گرفتند. ۱۸ هزار خانه بهداشت داریم و ۹۰۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت داریم که به هیچ وجه احتیاج به رجوع حضوری واکسیناسیون وجود ندارد و خود مراقبین سلامت با جمعیت زیر پوشش تماس می گیرند و جهت دریافت واکسن فراخوان می شوند و محل تزریق برایشان مشخص می شود و نوبت دوم تزریق هم به آنها پیامک زده می شود.
رییسی افزود: امروز سامانه ای را تکمیل کردیم که این سامانه با عنوان salamat.gov.ir است. اگر درصورتیکه پس از مدت زمانی که برای واکسیناسیون تعیین می نماییم کسی از قلم افتاده باشد میتواند با رفتن به سامانه و ثبت کد ملی مطمئن باشد که با او تماس گرفته می شود و یا پیامک برایشان ارسال می شود.
به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، تفاهمنامه همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز با حضور دکتر رییسی_ معاون بهداشت وزارت بهداشت، دکتر لاری سخنگوی وزارت بهداشت و دکتر اکبری مدیرعامل بانک مهر ایران به امضا رسید.
موضوع این تفاهمنامه عبارت است از همکاری و مساعدت طرفین تفاهمنامه در زمینه های توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در قالب مسئولیت های معاونت بهداشت وزارت بهداشت و برنامه های مسئولیت اجتماعی بانک قرض الحسنه مهر ایران برپایه ضوابط و بخشنامه های داخلی و مقررات بانک مرکزی در جهت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به پرسنل حوزه سلامت در رابطه با بیماری کووید-19 و همینطور کمک به خرید اقلام مورد نیاز پیشگیری و درمان بیماری کووید-19 در طرح شهید سلیمانی.
بر این اساس وزارت بهداشت هم متعهد شده است که واجدین شرایط دریافت وام قرض الحسنه شاغل در دانشگاه / دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی جهت افتتاح حساب و استفاده از ظرفیت های بانک در قالب ضوابط و مقررات مربوطه معرفی نماید.
منبع:

1400/02/08
15:53:39
5.0 / 5
1094
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag